Grónsko: Kangerlussuaq a jeho okolie

august 2023
Kodaň – Sisimiut – Kangerlussuaq – Kodaň, Air Greenland
Kangerlussuaq Youth Hostel - 100 eur / 2 osoby / noc
Old Camp Hostel - 130 eur / 2 osoby / noc
Praktické informácie:
Grónsko Grónsko
Nuuk

Hlavné mesto

Dánska koruna (DKK)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ ETyp E
Typ FTyp F
Typ KTyp K

Využívané typy zásuviek

Grónčina, Dánčina

Úradný jazyk

Kangerlussuaq je malá grónska dedinka, v ktorej žije necelých 500 obyvateľov. No aj napriek tomu je Kangerlussuaq pre Grónsko veľmi dôležitý. Nachádza sa tu totižto hlavné medzinárodné letisko, ktoré je kľúčovým pre cestovanie do a po Grónsku. Kangerlussuaq sa nachádza len kúsok nad polárnym kruhom a pôvodne na tomto mieste stála americká vojenská základňa. Grónsky ľadovec je vzdialený len 25 kilometrov východne od Kangerlussuaqu a keďže vedie k nemu aj prašná cesta, býva hlavným cieľom turistov, ktorí sa tu zastavia.

 

 Pristávame v Kangerlussuaqu

Pristávame v Kangerlussuaqu

 

Výhľad na Kangerlussuaq

Výhľad na Kangerlussuaq

 

Ako sa dostať do Kangerlussuaqu a ako sa v ňom pohybovať?

Air Greenland prevádzkuje celoročne lety medzi Kangerlussuaqom a Kodaňou. Ak teda plánujete navštíviť Grónsko, pristanete pravdepodobne práve v Kangerlussuaqu. Odtiaľto potom môžete letieť do Sisimiutu, Ilulissatu, hlavného mesta Nuuk a buď priamo alebo s ďalším prestupom do všetkých miest po celom Grónsku.

 

Lietadlo Air Greenland na letisku v Kangerlussuaqu po prílete z Kodane

Lietadlo Air Greenland na letisku v Kangerlussuaqu po prílete z Kodane

 

I keď je Kangerlussuaq pomerne malý, čo sa počtu obyvateľov týka, je toto mestečko celkom rozťahané. Z jedného konca, na druhý okolo letiska je to aj päť kilometrov. Dobré je, že tu premáva aj miestna doprava. Autobus obchádza celý Kangerlussuaq a zastávky sú celkom dobre označené. Cena lístka je 12 DKK za osobu a jednu jazdu. Na jazdný plán je najlepšie sa spýtať na hoteli alebo pozrieť na letisku, kde bývajú vypísané časy odchodov. Pozor si treba dať na nedeľu, kedy autobus nepremáva. Tento autobus aj my párkrát využijeme, keď sa potrebujeme dostať na druhú stranu mesta.

 

Autobusové zastávky v Kangerlussuaqu

Autobusové zastávky v Kangerlussuaqu

 

Kde sa v Kangerlussuaqu ubytovať?

V Kangerlussuaqu sa nachádzajú štyri hotely, v ktorých je možné sa ubytovať – Polar Lodge, Hotel Kangerlussuaq, Old Camp Hostel, Kangerlussuaq Youth Hostel. Tieto hotely väčšinou nenájdete v žiadnych rezervačných systémoch ako booking.com alebo Expedia. Pre rezerváciu je potrebné ísť priamo na stránky týchto hotelov a buď využiť ich rezervačné systémy alebo ich kontaktovať mailom, prípadne keď už ste v Grónsku, tak aj telefonicky.

Okrem toho samozrejme platí to, čo všade v Grónsku, že kempovať môžete kdekoľvek. I keď priamo v Kangerlussuaqu nájdete aj platený kemp, niekoľko dobrých neplatených miest nájdete aj tesne pred a za letiskom a tiež v okolí mesta.

 

Cedule pri letisku

Cedule pri letisku

 

Čo všetko v Kangerlussuaqu nájdete?

Aj napriek tomu, že to je len malé mestečko, nájdete tu všetko, čo by ste mohli potrebovať. Dalo by sa tiež povedať, že takým centrom mesta je letisko a jeho okolie. Na letisku nájdete obchod so suvenírmi, bankomat, skrinky na uschovanie batožín, stánok s rôznymi výletmi po okolí. Dobrou informáciou je, že hoci takmer nikde v Grónsku nie je, tu máte aj bezplatné wifi. Priamo na letisku sa tiež nachádzajú dve reštaurácie. Jedna je lacnejšia a za hlavné jedlo sme tam zaplatili od 75 DKK vyššie. Teda dá sa tam aj za normálnu cenu najesť. Druhá patrí k hotelu a je už drahšia.

 

Na letisku sa viete dobre a za rozumnú cenu najesť

Na letisku sa viete dobre a za rozumnú cenu najesť

 

Po východe z letiska hneď v jeho okolí nájdete niekoľko ďalších obchodov so suvenírmi, menší stánoček, kde si môžete dať hot-dog, kúpiť malý snack, niečo na pitie, ale tiež tam majú plynové kartuše. Hneď ako prejdete cez cestu, nájdete tam veľký supermarket a oproti neho aj banku. V supermarkete nakúpite v podstate všetko, čo by ste mohli potrebovať – potraviny, oblečenie, ovocie, zeleninu, rybárske potreby, pivko ale tiež aj plynové kartuše. Pozor ale na otváracie hodiny všetkých obchodíkov. Tie sú hlavne cez víkendy dosť obmedzené.

 

Pohľad na letisko a okolité domčeky

Pohľad na letisko a okolité domčeky

 

Hneď vedľa Kangerlussuaq Youth Hostel ešte nájdete malé potraviny - Kang Mini Marked ktoré majú dlhšie otváracie hodiny a tiež tam kúpite napríklad plynové kartuše a nejaké základné potraviny.

V meste sa nachádza aj Kangerlussuaq Museum. Do múzea sa platí aj vstupné. Po rozhovore s jedným Indom, ktorého stretávame v hosteli zisťujeme, že tam je všetko hlavne po dánsky a minimum informácii v angličtine, preto ho nakoniec nenavštevujeme.

 

Kostol v Kangerlussuaqu

Kostol v Kangerlussuaqu

 

Výlety v okolí Kangerlussuaqu?

V okolí Kangerlussuaqu sa dá podniknúť množstvo zaujímavých výletov s rôznymi agentúrami, ktorých je tam tiež dostatok. Asi najväčšia, ktorá organizuje veľké množstvo výletov je Albatros Arctic Circle. Medzi najobľúbenejšie výlety patrí výlet k ľadovcu Russel Glacier a k Point 660. Tieto výlety usporadúvajú niekoľkokrát denne a majú rôznu dĺžku. Tiež Vám pri ľadovci zorganizujú barbecue alebo tam môžete prespať.

 

Akuliarusiarsuup Kuua, alebo aj Watson River pretekajúca popri Kangerlussuaqu

Akuliarusiarsuup Kuua, alebo aj Watson River pretekajúca popri Kangerlussuaqu

 

Ďalej môžete ísť na safari výlety, kde uvidíte soby, pižmone, polárne zajace alebo polárne líšky. Na rôzne túry so sprievodcom, rybačku alebo v zime na pozorovanie polárnej žiary, psie záprahy alebo vám vedia zorganizovať transfer na rôzne miesta. Možností je veľa a treba len pozrieť na stránkach agentúr. Tiež treba rátať, že tieto výlety nebývajú vôbec lacné. My v okolí Kangerlussuaqu podnikneme sami niekoľko túr, no výlety s agentúrami nevyužívame.

 

Na niektorý z výletov možno pôjdete aj takýmto americkým autobusom

Na niektorý z výletov možno pôjdete aj takýmto americkým autobusom

 

Túry v okolí Kangerlussuaqu

Rovnako ako sme písali v článku o Sisimiute aj v okolí Kangerlussuaqu sa dá podniknúť niekoľko jednodenných či viacdenných túr. Aj tu ich takmer všetky aj absolvujeme, teda tieto spíšeme v samostatných článkoch:

Black Ridge Trail – jednoduchá túra na kopec nad mesto, ktorá ponúka pekné výhľady na okolie.

Lake Ferguson Trail – jednoduchá túra po nespevnenej ceste k jazeru

Sugarloaf Mountain Trail – túra na horu Sugarloaf Mountain, ktorá síce nie je ťažká, no má až okolo 20 kilometrov spiatočne

Kangerlussuaq Ridge Trail – trocha zložitejšia túra do kopcov nad Kangerlussuaqom

Air Crash Site #2 Trail – jednoduchá túra k jednému z vrakov lietadiel, ktoré sa nachádzajú v okolí Kangerlussuaqu

Russell Glacier & Point 660 Trail – nie až tak zložitá, no dlhá túra. K Russell Glacier je to dvojdňová túra, ktorá má 52 kilometrov spiatočne. K Point 660 je to ešte o 30 kilometrov viacej a zvykne sa to robiť ako trojdňová túra. Na tieto túry si už ale potrebujete zobrať aj kempingovú výbavu a stravu.

Arctic Circle Trail – 160 kilometrov dlhá túra do Sisimiutu s trvaním 8 až 12 dní cez divočinu pre skúsených turistov

 

Výhľad počas jednej z túr na Kangerlussuaq v oblakoch

Výhľad počas jednej z túr na Kangerlussuaq v oblakoch

 

Okrem týchto túr absolvujeme ešte kratšiu prechádzku, a to popri ceste, ktorá smeruje z Kangerlussuaqu popri fjorde do prístavu. Povedľa cesty, vlastne medzi cestou a fjordom ide chodník, ktorým sa dá prejsť. Cestou si môžete nazbierať množstvo čučoriedok, ktoré tu nájdete a je tu niekoľko informačných tabúľ, z ktorých sa dozviete niečo z histórie Kangerlussuaqu. Táto túra nie je vyznačená v žiadnej mape a my prejdeme asi len nejaké dva kilometre. No celý čas ideme povedľa cesty a máme výhľad aj na Kangerlussuaq, takže nie je sa tu kde stratiť.

 

Výhľady na Kangerlussuaq z prechádzky smerom k prístavu

Výhľady na Kangerlussuaq z prechádzky smerom k prístavu

 

Výhľady na fjord z prechádzky smerom k prístavu

Výhľady na fjord z prechádzky smerom k prístavu

 

Reštaurácia Roklubben

Ak by ste chceli v Kangerlussuaq ochutnať miestne špeciality a mäso zo zvierat, ktoré tu žijú odporúčame navštíviť reštauráciu Roklubben. Táto reštaurácia sa nachádza pri jazere Ferguson asi päť kilometrov od Kangerlussuaqu a patrí medzi obľúbené či už medzi miestnymi alebo turistami. Do reštaurácie je nutné si spraviť rezerváciu buď telefonicky alebo emailom a počkať na jej potvrdenie. Reštaurácia je otvorená iba večer od šiestej a počas sezóny v pondelok, utorok, štvrtok a sobotu ponúkajú jedlo dňa, ktoré stojí 245 DKK. V stredu a nedeľu ponúkajú zasa grónsky bufet, ktorý stojí 355 DKK.

 

Reštaurácia Roklubben

Reštaurácia Roklubben

 

Keď si vytvoríte rezerváciu v reštaurácii, tak máte zadarmo aj transfer z Kangerlussuaqu k jazeru, kde je reštaurácia a späť. Treba len nahlásiť odkiaľ do reštaurácie pôjdete a oni vás vyzdvihnú. Všetky informácie ale nájdete na ich stránke.

 

Jazero Ferguson za daždivého večera

Jazero Ferguson za daždivého večera

 

Túto reštauráciu odporúčame navštíviť v stredu alebo nedeľu, kedy ponúkajú grónsky bufet. My sme v Grónsku už 13 dní a ešte nás pár dní čaká. Máme nachodených viac ako 200 kilometrov, tak potrebujeme prestávku. Volíme preto ubytovanie v Old Camp Hostel, kde si dávame jeden deň pauzu. Našťastie to vychádza tak, že celý deň prší, tak nám to príde aj vhod. Aspoň máme čas oprať a dosušiť si nejaké veci a naplánovať ďalšie dni. Aby ale ani tento deň nevyšiel nazmar a niečo sme podnikli, rozhodneme si dať kulinársky zážitok a rezervujeme si večeru v tejto reštaurácii. Však po dvanástich dňoch na dehydratovanej strave by sa už aj patrilo normálne jedlo. Našťastie to vychádza presne na stredu, kedy máme možnosť ochutnať grónsky bufet.

 

Polárny zajac priamo v Kagnerlussuaqu

Polárny zajac priamo v Kangerlussuaqu

 

O šiestej večer po nás prichádza k hostelu autobus, šofér sa len spýta na meno, na ktoré sme robili rezerváciu a môžeme nastúpiť. V autobuse s nami ide ešte niekoľko ľudí. Pri vstupe do reštaurácie sa tiež pýtajú na rezerváciu a usádzajú nás k stolu, ktorý je pripravený pre nás. Po usadení si prichádza čašník a pýta sa, čo si dáme na pitie. Pite nie je v cene, no na stole máme nachystanú fľašu vody, ktorá je zadarmo. Keď ju dopijeme prinesú nám ďalšiu, takže si nakoniec na pitie nič nedávame, ale je tu možnosť ochutnať rôzne miestne pálenky.

Večera je vo forme švédskych stolov, tak si hneď ideme naberať predjedlo. Bufet vyzerá úplne super a je tu dosť vecí na výber. Rôzne druhy pečiva, zeleniny, krevety na viacero spôsobov, kaviár, rôzne dressingy, nátierky, šaláty, údený losos a halibut, sobia nátierka alebo veľrybia koža. Ochutnávame úplne všetko a je to veľmi dobré.

Po predjedle prichádza na rad hlavne jedlo. A do bufetu prinášajú rôzne druhy mäsa ako soté z veľryby a soba, a pečené mäso zo soba a pižmoňa. K tomu ostávajú prílohy ako boli k predjedlu, plus prinášajú pečené zemiaky. Znova musíme ochutnať všetko. Je to neskutočne dobré, no vegetariáni by si asi veľmi nepochutili.

 

Predjedlá v grónskom bufete

Predjedlá v grónskom bufete

 

Veľrybia koža

Veľrybia koža

 

Nakoniec prichádza na rad dezert, kde si môžeme dať kávu alebo čaj a k tomu sú na výber rôzne koláčiky alebo ovocie.

Na koniec platíme 355 DKK za osobu, teda asi 90 eur za oboch. No ochutnať za tú cenu rôzne exotické jedlá, ktoré si doma len tak nedáme určite stálo za to. Reštaurácia je úplne plná a na naše prekvapenie je tam celkom dosť ľudí. Prvý autobus od reštaurácie späť na ubytovanie odchádza o deviatej. Ak by sme chceli ešte posedieť, tak ide aj neskôr. My ale máme na dnes dosť, tak platíme a využívame tento prvý.

Aj keď väčšina turistov v Kangerlussuaqu len prestupuje, určite sa oplatí nechať si pár dní aj na preskúmanie jeho okolia. Čakajú vás tu pekné túry na vyhliadky, k ľadovcu alebo aj výborné kulinárske zážitky.