Jordánsko: pozdĺž pobrežia Mŕtveho mora

január 2019
Karak – Cairwan Hotel – 50 eur / 5 osôb / noc
Sweimeh – Thara Real Estate - 61 eur / 5 osôb / noc
Mitsubishi Lancer, požičovňa Dollar - 130 eur / 5 osôb / 5 dní + 50 usd one way fee
Praktické informácie:
Jordánsko Jordánsko
Ammán

Hlavné mesto

Jordánský dinár (JOD)

Mena používaná v krajine

Typ BTyp B
Typ CTyp C
Typ DTyp D
Typ FTyp F
Typ GTyp G
Typ JTyp J

Využívané typy zásuviek

+ 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Na vstup do krajiny je potrebný cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Jednorazové vstupné víza je možné získať aj na väčšine hraničných priechodov poplatok 40 jod (cca 44 eur) ktoré platia na pobyty do jedného mesiaca. Aktuálne informácie je nalepšie si overiť na Veľvyslanectve Jordánskeho hášimovského kráľovstva vo Viedni.

Cestovný dokument, víza

Najlepšie obdobie na návštevu Jordánska sú jar a jeseň, kedy sú dni príjemné teplé s teplotami nad 20°C, ale noci sú chladné. V tomto období nie je príliš horúco ani na turistiku. V lete teploty vystupujú nad 40°C. Zimy sú chladné a nie je výnimkou ani sneh. V zime je tu najviac zrážok, ale dažde bývajú krátke a silné.

Cestovné obdobie

Arabčina

Úradný jazyk

Existuje mnoho dôvodov na návštevu Jordánska - archeologické náleziská , veľkolepé púštne scenérie, priateľskí ľudia, výborné jedlo a slnko, no najväčším lákadlom je však skalné mesto Petra  alebo púšť Wadi Rum, ktorá pripomína krajinu ako z Marsu. Sem smeruje aj drvivá väčšina návštevníkov. No Jordánsko je viac než len Petra. Mŕtve more, množstvo kaňonov, ale aj hrady, rôzne prírodné či biblické miesta, ktoré by ste v Jordánsku nemali vynechať. 

 

Kerak Castle

Do Keraku, malého mestečka s 30 000 obyvateľmi, ležiaceho približne v strede krajiny, nazývaného aj al-Karak, prichádzame už za tmy. Cesta z Petry sem trvá približne dve hodiny a je to fajn miesto, kde si dať prestávku na ceste z Petry k Mŕtvemu moru. My sme sa rozhodli tiež tu našu cestu prerušiť a prespať v meste.

Ubytujeme sa v jedinom hoteli v meste  Al-Cairwan, bohužiaľ izby nevyzerajú úplne podľa našich očakávaní.  Jednu noc tu však vydržíme, aj tak sme už unavení a hladní. Na hoteli si teda rovno objednávame aj večeru a po večeri a pár pohároch jordánskeho čaju už len unavení zaliehame do postelí.

 

Hrad Kerak

Hrad Kerak

 

Na nasledujúce ráno nejdeme ďaleko, deň začíname len pár sto metrov od nášho hotela, návštevou križiackeho hradu Kerak.  Križiaci po sebe zanechali v Jordánsku niekoľko hradov, ale hrad Kerak je spomedzi nich najznámejší. Hrad Kerak Vám môže byť známy aj z filmu Kráľovstvo nebeské, v ktorom hrad zohral významnú úlohu.

Hrad pochádza z 12. storočia a vďaka  strategickej polohe hradu mohol jeho pán kontrolovať  obchodné trasy vedúce z Damasku do Egypta a Mekky. Hoci obrovský kamenný hrad na kopci, vyzerá byť nedobytný, nebolo tomu úplne tak. Hrad bol počas histórie niekoľkokrát obliehaný napríklad aj slávnym egyptským sultánom Saladinom a hoci dlho odolával rôznym útokom, nakoniec bol aj dobitý.

 

Vo vnútri hradu

Vo vnútri hradu

 

V súčasnosti je hrad pamiatkou, ktorá stojí za krátku návštevu. My sme tu skoro ráno, a tak sme v celom hrade (ba zdá sa nám, že aj v celom meste), jediní turisti. Do hradu je s Jordan Passom vstup zdarma, takže nič neplatíme.  Za vchodom nás už čaká samozvaný sprievodca, ktorý nás prevedie po hrade a čo to nám lámanou angličtinou porozpráva o jednotlivých miestnostiach. Zavedie nás dole do podzemia, kde bývali kedysi stajne ale aj baraky pre vojakov, aj do hradnej kuchyne.

Z hradu zostali dodnes viac menej len ruiny, no zato je z neho skvelý výhľad a vidno z neho až Mŕtve more. Prejdenie celého hradu nám nezaberie viac ako polhodinku a za chvíľu sa už vraciame dole uličkami Keraku, kde sa len teraz pomaly prebúdza miestny život. Opúšťame Kerak a pokračujeme v ceste približne 40 km ku kaňonu Wadi Numeira, ktorý leží na pobreží Mŕtveho mora,  o vyše 1000 výškovým metrov nižšie ako hrad Kerak.

 

Výhľad z hradu Kerak

Výhľad z hradu Kerak

 

Wadi Numeira

Počas našej návštevy v Jordánsku sme chceli navštíviť aspoň jedno Wadi – kaňon, sme predsa v krajine kaňonov. Prvá myšlienka samozrejme padla na najznámejší kaňon Wadi Mujib. Wadi Mujib je kaňon, v ktorom si môžete vyskúšať turistiku, lezenie po skalách, plávanie v rieke Mujib, či zlanenie 20 metrového vodopádu. Nachádza sa tu niekoľko trás rôznych náročností a dĺžky. V zime od novembra do apríla je však zavretý kvôli prípadným prívalovým povodniam. Dažde tu bývajú v zime dosť časté a veľmi silné a mohlo by sa stať, že celý kaňon zaplaví v priebehu pár minút.

 

Wadi Numeira

Wadi Numeira

 

Okrem Wadi Mujib je však v Jordánsku niekoľko ďalších wadi, ktoré sú v zime otvorené:

Wadi Bin Hamad -  kaňon podobný Wadi Mujib. Na turistiku sa ide pozdĺž potoka a treba rátať aj s tým, že tu nezostanete úplne suchý. Túra v kaňone trvá od 2-4 hodín a platí sa tu vstupné 5 JOD, ktoré nie je zahrnuté v Jordan Passe.

Wadi Hasa - ďalší krásny kaňon s visutými záhradami. Celý kaňon má dĺžku 24 km a túra po jeho celkovej dĺžke trvá dva dni. Pokiaľ ale dva dni nemáte, môžete ísť prvých pár kilometrov a následne sa otočiť.

Wadi Ghuweir – sa nachádza v Dana Reserve a je dlhý 15 km. Celá túra Vám zaberie 4 až 8 hodín avšak samozrejme dá sa v ktoromkoľvek bode otočiť a vrátiť sa tou istou trasou späť.

Wadi Zarqa Ma’in - túra v tomto kaňone Vám zaberie okolo 2 hodín obojsmerne a na konci sa nachádza pekný vodopád.

Wadi Numeira - wadi s vysokánskymi stenami podobný Siqu v Petre, ale s potokom tečúcim v strede kaňonu.

Ak sa rozhodnete navštíviť niektorý z týchto wadi v zime, vždy si predtým overte predpoveď počasia a ak hlási dažde, kaňonu sa radšej vyhnite.

 

V kaňone nájdte nádherné zákutia

V kaňone nájdete nádherné zákutia

 

S ohľadom na náš itinerár sme si my vybrali kaňon Wadi Numeira. Vyhovovala nám hlavne jeho poloha blízko Mŕtveho mora a primeraná dĺžka - 6 km, ktorá sa dá pohodlne obojsmerne absolvovať za približne dve hodiny. Vchod do kaňonu sa nachádza na brehu Mŕtveho mora v nadmorskej výške približne 280 metrov pod hladinou mora. Odbočka k Wadi Numeira nie je nijako označená, trafíme sem iba vďaka GPS súradniciam, ktorí sme si vopred poznačili. Je tu malé prašné parkovisko, ale okrem nášho tu nestojí už žiadne iné auto.

Pešo vchádzame do kaňonu a už za niekoľko metrov nás čaká prvé prekvapenie, obrovský kameň, visiaci nad našimi hlavami. Prechádzame popod kameň a na chvíľu sa nám otvorí údolie, ktorým tečie malý potôčik. Preskakujeme potôčik z jednej strany na druhú a ideme hlbšie do kaňonu, ktorý sa postupne zužuje a rastie do výšky.

 

Obrovské steny Wadi Numeira

Obrovské steny Wadi Numeira

 

Za chvíľu sa už nad nami vypínajú obrovské steny vo výške niekoľko desiatok metrov. Ešte chvíľu preskakujeme potok smerom do vnútra kaňonu a napokon sa obraciame a vraciame sa späť na parkovisko.

 

Kúpanie pri Mŕtvom Mori

Ďalší bod na našom programe, ktorý nemôžeme v Jordánsku vynechať je kúpanie v Mŕtvom Mori. V Jordánsku nečakajte nejaké krásne dlhé pláže s bielym pieskom. Väčšinu pobrežia tvoria vysoké útesy zabraňujúce prístupu k moru.

Mŕtve more v skutočnosti ani nie je more, ale jazero a zároveň najnižšie položený bod na Zemi, ktoré leží v nadmorskej výške -415  m.n.m.  Jeho vysokú slanosť spôsobuje suché a teplé ovzdušie a neustále odparovanie vody.  Je približne 10-krát slanšie ako Stredozemné more a kvôli jeho neskutočnej slanosti vo vode nežijú nielen žiadne živočíchy, ale ani mušle a riasy. Proste nič.

 

Pozdĺž pobrežia Mŕtveho mora

Pozdĺž pobrežia Mŕtveho mora

 

Mŕtve more sa nachádza na hranici Jordánska a Izraela a v jasný deň, môžete vidieť až na druhú stranu, náprotivný breh. Mŕtve more postupne vysychá a je možné, že za 50 rokov vyschne úplne. Postupné vysychanie je spôsobené hlavne využívaním rieky Jordán, ktorá doň tečie na zavlažovanie. V súčasnosti sa snažia Mŕtve more zachrániť pomocou potrubia, ktoré by sem po dostavaní malo privádzať vodu z Červeného Mora. Toto riešenie je však mimoriadne finančne náročné a musia na ňom spolupracovať Jordánsko aj Izrael.

Väčšinu jordánskeho pobrežia zaberajú útesy a zvyšok zase luxusné hotely, ktoré majú svoje vlastné pláže, na ktoré sa ale platí vstup, ak v hoteli nie ste ubytovaní.  Nájdete tu však  aj pár miest, kde sa dá okúpať aj zadarmo. Nečakajte však žiadne pekné pláže, sú to skôr skalnaté miesta so zlým prístupom z cesty. Navyše po kúpaní v Mŕtvom mori je vhodné osprchovať sa, keďže taká slaná voda môže pokožku poriadne štípať. Preto je dobré mať na blízku sprchy alebo si aspoň zobrať so sebou do fliaš čerstvú vodu, s ktorou sa potom opláchnete.

My sme síce mali zapísaných niekoľko GPS suradníc miest, ktoré mali mať prístup ku moru zadarmo, avšak ani jeden sa nám nepozdával a nakoniec sme skončili na súkromnej pláži, kde bol vstup 20 JOD (alebo 25 eur) na osobu. Za vstup na pláž je to teda poriadne premrštená cena, preto ak vychytáte nejakú akciu, tak sa možno viac vyplatí rovno sa ubytovať v niektorom z luxusných hotelov.

 

Súkromná pláž

Súkromná pláž

 

Na pláži boli prístupné sprchy a prezliekacie kabínky a aj bazény, tie sme však neskúšali. Takisto aspoň trochu tu bola pláž upravená. Na pláži sme nakoniec strávili celé poobedie a kým inde v Jordánsku bolo v januári celkom chladno, tu pri mori bola teplota celkom príjemná a ani vo vode nám nebola zima.

Okúpať sa v Mŕtvom Mori je určite zážitok na celý život. Voda Vás skutočne nadnáša, nemusíte spraviť ani jeden pohyb. Môžete si kľudne ležať a čítať si noviny alebo knižku. 

Pripravte sa však, že ak máte hocijakú malú ranku na tele, tak Vás voda bude dosť štípať. Takisto sa neodporúča holiť sa deň predtým, lebo aj to by mohlo byť dosť nepríjemné. A hlavne sa skúste vyhnúť tomu, aby Vám voda vošla do očí.

 

Všetko na brehu je pokryté soľou

Všetko na brehu je pokryté soľou

 

Ubytovanie nemáme v žiadnom z luxusných pobrežných hotelov, ale v neďalekých apartmánoch Thara Dead Sea Resort, čo bola dobrá voľba, keďže sú nové, čisté a lacné. Príjemný recepčný nám poradí aj kam máme zájsť za lacným jedlom. Vyberáme sa podľa jeho inštrukcii  na pravo od hotela a za približne 10 km prichádzame do malej dedinky, kde si sadáme do jednej z reštaurácii, ktorá vyzerá, že sem skôr chodia miestni ako turisti. Jedlo tu bolo asi najlepšie, ktoré sme ochutnali v celom Jordánsku a stálo len pár dinárov.

 

Zaujímavá krajina pri Mŕtvom mori

Zaujímavá krajina pri Mŕtvom mori

 

Mount Nebo a Madaba

Na druhý deň sa vyberáme na horu Mount Nebo. Mount Nebo, hora, ktorá je vysoká približne 800 metrov, sa nachádza len niekoľko kilometrov od pobrežia Mŕtveho mora. Mount Nebo je podľa Biblie miestom, kde Mojžiš potom ako 40 rokov blúdil v púšti zazrel zasľúbenú zem.

 

Kríž na vrchu Mount Nebo

Kríž na vrchu Mount Nebo

 

My sme našťastie toľko neblúdili a za približne pol hodinu sme boli hore. Na vrchole je malý areál, do ktorého sa platí vstupné pár dinárov. V areáli je okrem moderného kríža aj zrekonštruovaný kostol, v ktorom nájdeme veľmi pekné mozaiky. Chvíľu sa tu prejdeme a obdivujeme naozaj pekné výhľady na okolitú krajinu.

 

Výhľad z Mount Neba

Výhľad z Mount Neba

 

Dlho sa tu ale nezdržujeme a pokračujeme do neďalekého mestečka Madaba, ktoré je plné maličkých obchodíkov so suvenírmi a pár turistami.

Navštevujeme Archeologický park aj kostolík Church of the Martyrs. Na oboch miestach nájdeme niekoľko krásnych byzantských mozaík, ktoré pokrývajú podlahy kostolov a budov a pochádzajú zo 6.storočia nášho letopočtu.

 

Jedna z mnohých zachovalých mozaík v Madabe

Jedna z mnohých zachovalých mozaík v Madabe

 

Náš čas v Jordánsku sa pomaly blíži ku koncu, cestou na letisko sa ešte zastavujeme na obed a míňame posledné jordánske dináre. Potom už len odovzdáme auto na letisku a načas odlietame domov.

Jordánsko určite splnilo, dokonca by som povedala, že v mnohom predčilo všetky naše očakávania. Od historických pamiatok, cez prírodné krásy, zaujímavosti až po vynikajúce jedlo, všetko bolo úžasné a za šesť dní nám Jordánsko pripravilo neskutočne zaujímavý a pestrý program.  Určite by sme neboli proti, ak by sa nám tu ešte niekedy podarilo prísť znovu.

Itinerár
Petra172 km
Kerak40 km
Wadi Numeira68 km
Dead Sea Beach28 km
Mount Nebo9 km
Madaba19 km
Queen Alia International Airport - Ammán