Seychely: itinerár, letenky, ubytovanie a požičanie auta

apríl 2022
Viedeň – Mahe, Ethiopian airlines / 500 eur / osoba / spiatočne
Mahe – Praslin, Air Seychelles / 120 eur / osoba / jednosmerne
Villa Kass, Praslin – 285 eur / tri noci / dve osoby
La Bel Zilwaz Self Catering, La Digue – 330 eur / tri noci / dve osoby
Anse Soleil Resort, Mahe – 200 eur / dve noci / dve osoby
Suzuki, Papacarrental – 150 eur / 3 dni
Hyundai Grand i10, OKap Cars – 113 eur / 2 dni
Cat Cocos, Praslin – La Digue – 310 scr / dve osoby / jednosmerne
Cat Cocos, La Digue – Mahe – 2015 scr / dve osoby / jednosmerne
Praktické informácie:
Seychely Seychely
Victoria

Hlavné mesto

Seychelská rupia (SCR)

Mena používaná v krajine

Využívané typy zásuviek

Angličtina, Francúzština

Úradný jazyk

Po dlhšom čase, kedy sme sa nedostali za brány Európy, nám už začína nejaká tá exotika chýbať. Zima je nám už dlhá a vymýšľame, kam vypadnúť. Jedným z plánov je Mexiko, ale tesne pred nákupom letenky zdražejú. Ďalšou možnosťou je Karibik, tu nás ale odradí, že množstvo ostrovov je ešte uzavretých alebo má zložité podmienky na vstup kvôli pandémii. Kombinujeme a hľadáme ďalej, kým nenachádzame zaujímavé letenky na Seychely. Cena je najlacnejšia z aktuálne dostupných, časy letov ideálne, narýchlo skontrolujeme ešte podmienky vstupu a potom už neváhame. Chceme letieť v okolí Veľkej Noci a letenky kupujeme necelé dva mesiace pred odletom. Bol to ideálny čas na nákup, neskôr sa nám už lacnejšie nájsť nepodarí.

 

Trasa nášho letu z Viedne do Addis Abeby

Trasa nášho letu z Viedne do Addis Abeby

 

Ako na letenky na Seychely?

Medzinárodné letisko sa na Seychelách nachádza na ostrove Mahé. Všetky medzinárodné lety smerujú teda tam. Letisko je tiež na ostrove Praslin, no tam už lietajú len miestne prelety medzi Mahé a Praslinom, ktoré operujú Air Seychelles. Na Seychely lieta množstvo leteckých spoločností,  takže vyberať je určite z čoho. Stačí zadať do vášho obľúbeného vyhľadávača Viedeň, Budapešť alebo Prahu a ako destináciu Mahé a hneď vám nájde množstvo letov od Emirates, Qatar, Ethiopian, Etihad, Turkish a ďalších leteckých spoločností. 

 

Skoré ráno na letisku v hlavnom meste Etiópie – Addis Abeba

Skoré ráno na letisku v hlavnom meste Etiópie – Addis Abeba

 

Ceny leteniek na Seychely

Bežné ceny leteniek z letísk v okolí Slovenska sa pohybujú na úrovni 600 – 700 eur za spiatočnú letenku. Často sa ale dajú nájsť aj za ceny okolo 500 eur za spiatočnú letenku, čo je už celkom dobrá cena. Výnimočne sa pri akciách dostávajú ceny aj nižšie ako 500 dokonca aj menej ako 400 eur, v tom prípade netreba váhať a ak tam chcete ísť, treba hneď kupovať.

 

Pobrežie Somálska

Pobrežie Somálska

 

Ako letíme na Seychely my?

Pri výbere leteckej spoločnosti treba porovnať či majú v cene batožinu, časy letov, ale inak sú všetky spoločnosti, čo tam lietajú kvalitné a žiadnou nič nepokazíte. My volíme leteckú spoločnosť Ethiopian. Na náš termín ma najnižšiu cenu a hlavne má pre nás najviac vyhovujúce časy letov. Okrem toho má v cene aj 2 x 23kg odbavenej batožiny, výber sedadla (čo už väčšina spoločností nemá) a ešte aj celkom dosť míľ do vernostných programov (viac informácii o zbieraní míľ sme spísali v samostatnom článku).

Prestup v Addis Abebe je úplne v pohode. Letisko nie je až tak veľké. Niektoré časti sú síce dosť preplnené, no stačí sa trocha prejsť a nachádzame miesta, ktoré sú úplne vyľudnené. Je tu množstvo voľných lehátok a dá sa tu aj celkom dobre najesť. Prestup môžete využiť aj na nákup kvalitnej etiópskej kávy.

Z Viedne odlietame v piatok večer po desiatej, teda v piatok nepotrebujeme ešte dovolenku a na Seychelách sme už v sobotu okolo obeda. Späť zasa odlietame v nedeľu večer a do Viedne prilietame o šiestej ráno v pondelok. Teda stíhame ešte aj prácu. Za 5 dní dovolenky teda získavame celých 9 dní na Seychelách. U iných spoločností boli väčšinou časy letov horšie a lety dlhšie.

 

Pristávame na Seychelách

Pristávame na Seychelách

 

Miestne prelety na Seychelách

Miestne prelety medzi Mahé a Praslinom prevádzkujú domáce Air Seychelles. Na ostrov La Digue sa nelieta, teda ak si neplánujete zobrať súkromne vrtuľník, lebo aj to je možné, inak sa tam dá dostať iba loďou.

Z Mahé na Praslin sa lieta niekoľkokrát denne a ceny začínajú na 90 eurách za jednosmernú letenku. Ceny sú väčšinou lacnejšie v horších časoch letov, skoro ráno alebo neskoro večer. Lacnejšie sú potom ceny, čím skôr letenky kupujete. Čím bližšie je čas odletu, tým bývajú letenky drahšie. V cene je taktiež aj odbavená batožina a výber miesta. Ak ste fanúšik letectva odporúčame výber miesta 1B, je to priamo medzi pilotmi a budete mať pocit, akoby ste sedeli priamo pri nich v kabíne.

 

Prelety medzi Mahé a Praslinom sú operované takýmito malými lietadlami

Prelety medzi Mahé a Praslinom sú operované takýmito malými lietadlami

 

My volíme cestu tam lietadlom a cestu späť loďou, čo je celkom dobrá voľba. Užijeme si aj výhľady pri prelete a aj výhľady z lode. Pri nákupe letenky treba myslieť na to, že na Seychelách sa o šiestej večer už stmieva. Lety neskôr budú už v tme. My letíme o 18:20 teda letíme presne za západu slnka. Let trvá približne dvadsať minút a ak nevychytáte vyložene zlé počasie, je to super zážitok.

 

Sedíme takmer v kabíne medzi pilotmi

Sedíme takmer v kabíne medzi pilotmi

 

Presuny loďou medzi ostrovmi

Pravidelné lodné linky jazdia medzi tromi hlavnými ostrovmi – Mahé, Praslin a La Digue niekoľkokrát denne. Prevádzkujú ich dve lodné spoločnosti Cat Cocos a Seyferry. Ak by ste chceli ísť na ďalšie z ostrovov, budete si musieť zobrať nejaký organizovaný výlet, prípadne súkromnú loďku, ktorá vás tam prevezie. Nám napríklad aj na pláži ponúkajú miestni, že nás zoberú na výlet na neďaleký ostrov, no nevyužívame to.

Lístky na lode medzi hlavnými ostrovmi kúpite priamo na stránkach http://www.catcocos.com/ a https://www.seyferry.com/, kde nájdete aj časy plavieb a všetky podrobné informácie o preprave. Pred nákupom je dobré na oboch stránkach porovnať ceny a časy plavieb a podľa toho kúpiť, ktoré vám vyhovujú. Lístky je dobré kupovať v predstihu. My kupujeme asi tri dni pred plavbou a na niektorých lodiach sú už niektoré triedy vypredané. Určite by sme to nenechávali na poslednú chvíľu a nespoliehali sa, že kúpime lístky na mieste. Po kúpe online, dostanete lístky na email a tie len ukážete pri nástupe na loď.

 

Prístav na ostrove Praslin

Prístav na ostrove Praslin

 

Cestovné triedy a ceny lístkov

Lístky na lode môžete kúpiť v troch triedach – ekonomickej (turistickej) triede, triede “Island Hopper” a business class.

Ekonomická trieda je najlacnejšia a máte miesto vnútri lode, ktoré je klimatizované.

“Island Hopper” je o trocha drahšia trieda a sedíte na otvorenom poschodí lode. Ak chcete mať dobré výhľady a robiť počas plavby fotky, je táto trieda lepšia. Túto volíme aj my.

Business class je najdrahšia a v cene lístka máte niekoľko výhod, napríklad viac priestoru na nohy, atď.

Ceny lístkov sa aktuálne pohybujú približne na týchto úrovniach:

Mahé – Praslin a opačne 50 eur/ 55 eur/ 70 eur – podľa triedy za jednosmernú cestu pre dospelú osobu

Mahé – La Digue a opačne 60 eur/65 eur/ 80 eur – podľa triedy za jednosmernú cestu pre dospelú osobu

Praslin – La Digue a opačne – 14 eur za jednosmernú cestu pre dospelú osobu

Keď kupujeme lístky my, Seyferry má už na termín a čas, ktorý chceme lístky vypredané. Volíme teda Cat Cocos, ktorý ešte majú lístky voľné. Cat Cocos majú aj lístky o cca 2 – 3 eurá lacnejšie ako Seyferry, ale zasa Seyferry majú lepšie storno podmienky pri potrebe zrušenia lístka. Najlepšie je porovnať obe spoločnosti a ktorá viacej vyhovuje, tu kúpiť.

 

Medzi ostrovmi sa plavíme takouto loďou

Medzi ostrovmi sa plavíme takouto loďou

 

Požičanie auta na Seychelách

La Digue

Na ostrove La Digue sa auto požičať nedá. Tento ostrov je tak maličký, že na ňom autá viac menej nie sú. Na transfer turistov sa využívajú elektrické vozíky a domáci aj turisti sa tam pohybujú na bicykloch. Požičanie bicykla stojí väčšinou 100 scr na deň a požičať si ho môžete takmer na každom ubytovaní. Najlepšie sa informovať tam, určite vám budú vedieť pomôcť.

 

Bicykle sú ideálnym dopravným prostriedkom na presuny po La Digue

Bicykle sú ideálnym dopravným prostriedkom na presuny po La Digue

 

Mahé a Praslin

Požičanie auta je určite dobrá voľba na ostrovoch Mahé a Praslin. Ceny nie sú najlacnejšie, no budete si môcť ostrovy prejsť úplne celé. Pozor si treba dávať na to, že sa tu jazdí na ľavej strane. Nie je to ale nič zložité. Na ostrove Praslin je premávka malá, no cesty sú na niektorých miestach úzke a veľmi strmé. Na ostrove Mahé, hlavne v okolí hlavného mesta Viktória je premávka hustejšia, ale v iných častiach ostrova je to bez problémov. Ceny za tie najmenšie autá začínajú okolo 50 eur na deň. Požičanie väčšieho auta nie je nutné. Presuny sú väčšinou krátke, a cesty sú užšie, tak sa v menšom aute lepšie šoféruje.

 

Pozor na to, že na Seychelách sa jazdí po ľavej strane

Pozor na to, že na Seychelách sa jazdí po ľavej strane

 

Požičanie auta ponúkajú často aj ubytovania, teda dá sa aj u nich zistiť aké sú možnosti. My ale túto možnosť nevyužívame.  Na Seychelách viac-menej nenájdete veľké medzinárodné požičovne, čo ale nevadí, keďže je tu množstvo menších miestnych. Najlepšie je vyhľadať si viacero a potom podľa ceny, podmienok a referencií rezervovať u tej, kde vám to bude viacej vyhovovať. Takto to riešime aj my a nakoniec vyberáme tieto požičovne:

Papacarrental – využívame na požičanie na ostrove Praslin. Pôvodne sme túto požičovňu chceli aj na Mahé, no už nemali na náš termín voľné auto. Preto je dobré rezervovať auto skôr. Rezerváciu vypĺňame na ich stránke a potom s nimi komunikujeme hlavne cez Whatsapp. Auto preberáme na letisku na Prasline a odovzdávame v prístave, keď odchádzame na La Digue. Cena je 150 eur na tri dni, čo je celkom drahé, no lacnejšie sa nám nedarí nájsť. Spoluúčasť je 1000 eur, no kreditná ani debetná karta nie je potrebná. Za auto platíme pri prebratí v hotovosti v eurách. Auto nám na letisko prináša zamestnanec spoločnosti. Keďže je už tma, ukazuje nám, kde sú poškodenia a odovzdáva nám auto. Pri preberaní nás zasa v dohodnutý čas čaká v prístave. Len skontroluje či sedí benzín, spýta sa, či je všetko v poriadku a je to vybavené.

OKap Cars – využívame na požičanie na ostrove Mahé. Rezervujeme na ich stránke, kde nám potom len pošlú potvrdenie. Na Mahé si požičiavame auto na dva dni, no tu narážame na problém, že väčšina požičovní má minimálnu dobu požičania tri dni. Rovnako je to aj pri tejto požičovni, musíme teda platiť za požičanie na tri dni, čo vychádza 113 eur. Auto preberáme v prístave vo Viktórii, kde nás čaká zamestnanec firmy s naším menom, keď prichádzame loďou. Pozrieme auto, zaznačíme škrabance. Za auto platíme v hotovosti, no tu už vyžadujú aj kreditnú kartu i keď na nej nič nerezervujú. Spoluúčasť je 500 eur. Pri vrátení len nechávame auto na benzínovej pumpe pri letisku a kľúče necháme v aute a odchádzame. Odvtedy nás nikto nekontaktoval, tak hádam bolo všetko v poriadku.

Ak s požičaním auta v zahraničí ešte nemáte skúsenosti, v tomto článku sme spísali všetko, čo je potrebné pred požičaním vedieť

 

Na Mahé dostávame takéto auto, na presuny po ostrove úplne stačí

Na Mahé dostávame takéto auto, na presuny po ostrove úplne stačí

 

Platenie a peniaze na Seychelách

Ako mena sa na Seychelách používa Seychelská rupia, ktorá má skratku SCR. V čase našej návštevy je kurz cca 15,60 scr za jedno euro. Túto menu ale na Slovensku určite nevymeníte  a ani pred cestou a ani ak by vám náhodou ostala tak späť na eurá. Najlepšie je vypočítať si približne, koľko miniete a zameniť presne toľko, aby ste to minuli.

My ale nemeníme vôbec. Vyberáme iba kartou z bankomatu. Hneď na letisku je niekoľko bankomatov. My vyberáme z Nouvobanq, v ktorom je výber bez poplatku. Potom vyberáme ešte niekoľkokrát, vždy sa pozrieme či bankomat má poplatok, ak má vyberieme radšej v inom (v niektorých bol poplatok aj 7 eur, čo sa nám zdalo dosť). Párkrát sa nám stane, že bankomat rovnakej banky v akej sme už vyberali, nám odmietne dať peniaze. Nevadí využijeme iný a tam už to ide. Bankomaty nájdete na všetkých ostrovoch.  

Celkom často platíme aj kartou. Vo väčšine prípadov to nie je žiadny problém. Kartou sa ale nedá platiť v malých stánkoch, keď kupujete niečo na jedenie alebo ovocie. Tam treba mať hotovosť. Za ubytovanie a požičanie auta platíme bez problémov aj v eurách. Tam si ale treba overiť či to vo vašom ubytovaní alebo požičovni bude možné. Napríklad veľa ubytovaní na ostrove La Digue ponúkalo len možnosť platby v hotovosti v eurách.

Všetky potrebné informácie ohľadom výberu a výmeny peňazí v zahraničí sme spísali v samostatnom článku

 

Kedy sa vybrať na Seychely?

Seychely sú celoročná destinácia. Celoročne sú tam stabilné a približne rovnaké teploty, vyraziť teda môžete kedykoľvek. Priemerná teplota na ostrovoch sa pohybuje medzi 26 a 32 stupňami. Pozor treba ale dať na množstvo zrážok a vietor, ktoré môžu byť v niektorých mesiacoch horšie.

Mesiace apríl a november sú najteplejšie a takmer bezveterné a označujú sa ako najlepšie mesiace na návštevu tohto súostrovia. Keďže tu vtedy nefúka, sú aj menšie vlny a ideálne podmienky na šnorchlovanie. Preto aj my volíme apríl. Nechceme nič nechať na náhodu. Nakoniec máme po celý čas perfektné počasie. Prší nám iba prvé dve noci a potom už vôbec.  Za najdaždivejšie obdobie sa väčšinou označujú mesiace december až február.

 

Výber ubytovania na Seychelách

Výber ubytovania nie je problém. Na ostrovoch nájdete množstvo ubytovaní od tých najlacnejších až po neskutočne luxusné, ktoré sú na samostatnom ostrove a stoja niekoľko tisíc eur na noc. My vyberáme klasicky na rôznych rezervačných portáloch a porovnávame ceny. Keďže cestujeme počas pandémie, rezervujeme hlavne také ubytovanie, aby sme ho mohli bez poplatku kedykoľvek zrušiť. Vyberáme ubytovania, ktoré majú dobré hodnotenia, s kuchynkou a za priaznivú cenu. Kuchynku nakoniec ale takmer nevyužívame, mohli sme si to trocha lepšie premyslieť a vybrať možno aj lacnejšie a bez kuchynky. Na ostrovoch ak máte auto, je v podstate všade blízko, teda na polohe ubytovania až tak nezáleží. My chcem prejsť celé ostrovy, teda presúvať sa budeme musieť tak či tak.

 

Po dlhých letoch prichádzame do nášho prvého ubytovania

Po dlhých letoch prichádzame do nášho prvého ubytovania

 

Nakoniec vyberáme tieto ubytovania:

Villa Kass na ostrove Praslin. Toto ubytovanie bola veľmi dobrá voľba. Pekné ubytovanie, s možnosťou parkovania a veľmi milou majiteľkou. Hneď po príchode nám vie vybaviť napríklad vstup na pláž, kam treba rezerváciu a tak ďalej.

La Bel Zilwaz Self Catering na ostrove La Digue. Toto ubytovanie máme aj s raňajkami. Ubytovanie je pekné, no izba aj kúpeľňa je trocha malá, teda nie je veľmi kam si ani zložiť veci. Majiteľ nám na celý pobyt požičiava aj bicykle za 100 scr na deň. Tiež ponúka aj možnosť večere za 20 eur na osobu.

Anse Soleil Resort na ostrove Mahé tiež veľmi pekný veľký apartmán s kuchynkou, ale aj terasou s grilom. Má výbornú polohu a je z neho blízko na niekoľko skvelých pláží na juhu ostrova.  Ak by ste si nevedeli vybrať, tak toto môžeme odporučiť.

 

SIM karta a internet

Na Seychelách sú dvaja operátori, ktorí ponúkajú dátové SIM karty. Obe spoločnosti majú stánok na letisku, teda hneď po prílete si môžete kúpiť dátovú SIM kartu, pre prípad, že by ste potrebovali internet. My kupujeme v stánku Airtel 6 GB SIM kartu, ktorá vychádza na 600 SCR, teda približne 40 eur, čo je dosť veľa. Spoločnosť Airtel volíme z dôvodu, že má na ostrovoch lepšie pokrytie. Nakoniec ale túto SIM kartu ani nepotrebujeme, keďže vo všetkých ubytovaniach máme kvalitný internet. Ak by sme išli ešte niekedy na Seychely, overili by sme si, či máme na ubytovaní internet a SIM kartu by sme nekupovali.

 

Očkovanie, zdravie a tropické choroby

Výhodou Seychelských ostrovov je, že tu nie sú takmer žiadne exotické choroby ako malária, Žltá zimnica, atď.,  ktoré sú napríklad v pevninskej Afrike. Na vstup teda nepotrebujete, žiadne povinné očkovanie a nemusíte brať ani antimalariká. Povinné je akurát očkovanie proti Žltej zimnici, ale to len v prípade, že prichádzate z krajiny výskytu tejto choroby. Ak budete napríklad prilietať z Kene, toto očkovanie už budete potrebovať. Odporúčaným očkovaním, asi ako všade vo svete je očkovanie proti žltačke typu A a B. Napriek tomu sa tu zvyknú vyskytovať napríklad Sandflies (sand fly alebo teda piesočná mucha) čo sú malé mušky, ktoré sa vyskytujú na plážach a štípu. Väčšinou si na pláži ani neuvedomíte, že vás poštípali. Až po pár hodinách sa totižto štípance ukážu a začnú svrbieť. Po doštípaní týmito muškami môžete vo výnimočných prípadoch dostať aj vysoké horúčky. Vyskytujú sa ale hlavne na plážach v období, keď tam je veľa rias. V tom prípade odporúčame používať repelent. Pred cestou si tiež nezabudnite zabaliť bežnú cestovnú lekárničku pre prípad potreby a lieky, ktoré pravidelne užívate. Pri otázke na miestnych, či je voda z vodovodu pitná, dostávame odpoveď, že záleží, aký je náš žalúdok citlivý. Pijeme teda radšej iba balenú vodu kupovanú vo fľašiach.

 

Vstup na Seychely a COVID opatrenia

Pre vstup na Seychely síce nepotrebujeme žiadne víza, no platia tu určité podmienky, ktoré treba dodržať, aby sme sa vyhli problémom.

Prvou vecou je, že musíte mať rezervované ubytovanie na celú dobu pobytu. V období covid pandémie musí byť toto ubytovanie v zozname schválených ubytovaní, ktorý nájdete napríklad na stránke seychelského ministerstva zahraničných vecí a turizmu. Problém to až tak nie je. Všetky ubytovania, ktoré my pozeráme a nakoniec aj vyberieme sú v tomto zozname. Problém môže byť, ak by ste chceli byť ubytovaný u niekoho v súkromí.

Donedávna bol povinný aj PCR test 72 hodín pred odletom na Seychely pre všetkých, no v priebehu marca 2022 boli podmienky upravené a aktuálne musíte mať buď očkovanie alebo PCR test 72 hodín pred odletom alebo antigén test 24 hodín pred odletom. Teda nie je nutné byť očkovaný, no zasa je to výhoda, že sa nemusíte testovať.

 

Podmienky na vstup síce možno nie sú najjednoduhšie, no určite za to stojí to všetko vybavovať

Podmienky na vstup síce možno nie sú najjednoduhšie, no určite za to stojí to všetko vybavovať

 

Ďalšou z podmienok je poistenie, ktoré kryje aj hospitalizáciu v prípade covidu. My máme ročné cestovné poistenie u Uniqa, ktoré pokrýva aj covid. Píšeme im teda email, a obratom nám posielajú potvrdenie aj v angličtine. Nakoniec toto poistenie ale nikto nikde nekontroloval ani nechcel vidieť. No bez poistenia cestovať je určite veľké riziko.

Keď prichádzate z krajiny s výskytom žltej zimnice, musíte mať aj očkovanie proti tejto chorobe. Krajinou s výskytom žltej zimnice je aj Etiópia, cez ktorú letíme my. V tomto prípade platí ale výnimka a pri prestupe do 7 hodín, keď nevstúpime do krajiny, toto očkovanie nepotrebujeme. Bez problémov teda cestujeme aj bez tohto očkovania.

Pred cestou potrebujete vyplniť formulár na stránke https://seychelles.govtas.com/ Do formulára budete potrebovať nahrať fotku/sken pasu, vašu fotografiu (stačí si spraviť selfie na bielom pozadí a v odpovedajúcich rozmeroch mobilom), detaily o vašich letoch na Seychely, potvrdenia ubytovania (stačí napríklad stiahnuť potvrdenie z bookingu alebo iného rezervačného portálu). Do tohto formulára musíte nahrať aj potvrdenie o negatívnom teste na covid alebo potvrdenie o očkovaní proti covidu. Formulár je možné vyplniť najskôr 96 hodín pred odletom. Vyplnenie nie je zložité, no dopredu si odporúčame pripraviť všetky dokumenty v PDF, adresy a údaje o vašej ceste. Poplatok za spracovanie formulára je 10 eur a potvrdenie, ktoré je potrebné si vytlačiť vám príde na mail do 9 hodín. Ak by ste potrebovali potvrdenie skôr, za 70 eur sa dá priplatiť expresné vybavenie.

Výhodou je spraviť si aj online check-in u leteckej spoločnosti, na letisku potom nemusíte stáť v rade na check-in, stačí ísť na prepážku na odbavenie batožiny. Pri odlete vo Viedni nám kontrolujú iba potvrdenie o vyplnenom formulári potrebnom na vstup na Seychelské ostrovy.

Pri odlete späť domov si znova robíme online-check in s predstihom a tiež ideme len odovzdať batožinu. Tu nám kontrolujú potvrdenie o očkovaní a môžeme letieť do Viedne.  Na prestup v Etiópií nepotrebujeme žiadne formuláre ani očkovania.

 

Cestou tam sú lety úplne plné, cestou späť už to nie je také zlé

Cestou tam sú lety úplne plné, cestou späť už to nie je také zlé

 

Lety sú všetky bez problémov a načas. Rovnako batožina prichádza bez problémov. Pri pristáti na Seychelách dávame iba potvrdenie o vyplnenom formulári a cestovný pas. Nič iné už nekontrolujú, dostávame pečiatku a behom pár minút sme von z letiska.

 

Náš itinerár na Seychelách

Na Seychely cestujeme hlavne za peknými plážami. Cieľom je aj vidieť čo najviac zo všetkých troch ostrovov. Nakoniec to rozdeľujeme tak, že 3 noci budeme na Prasline, 3 noci na La Digue a 2 noci na Mahé. Čo nie je zlé, no ak máte viacej času, určite odporúčame viacej. Domov sa vám odtiaľ určite chcieť nebude. Náš itinerár vyzerá nakoniec takto:

 1. deň – večer odlet z Viedne smerom do Addis Abeby.
 2. deň – prestup v Addis Abebe a prílet na Seychely. Prelet z Mahé na Praslin, požičanie auta, ubytovanie
 3. deň – túra v parku Fond Ferdinand + pláže doobeda, pláž Anse Georgette poobede
 4. deň – celý deň kúpanie, pláž Anse Lazio a pláže v okolí
 5. deň – doobedie na pláži, na obed presun na La Digue, poobede pláže Grand Anse Beach, Petite Anse Beach, Anse Cocos
 6. deň – park L'Union Estate, kúpanie na plážach v parku, šnorchlovanie
 7. deň – ďalšie pláže na ostrove a šnorchlovanie
 8. deň – doobedie na pláži, presun loďou z La Digue na Mahé, požičanie auta, presun na ubytovanie
 9. deň – túra Morne Blanc Trail, poobede kúpanie
 10. deň – šnorchlovanie na pláži Petite Anse, podvečer presun na letisko a odlet
 11. deň – prílet domov

 

Kam pôjdeme najskôr? Tam alebo tam?

Kam pôjdeme najskôr? Tam alebo tam?

 

Rozpočet našej cesty na Seychely

Seychely nie sú úplne lacná destinácia. Keď to porovnáme s cestou na Maurícius, ten nám prišiel podstatne lacnejší. No uvažovali sme aj, že by sme išli na Maledivy a tie nám zasa prišli ešte o čosi drahšie. Podstatnou vecou ale je, že sme tento výlet nešli na úplne čo najnižšiu cenu. Keby sme chceli, dalo by sa to spraviť ešte lacnejšie. Mohli sme si dať lacnejšie ubytovania, nepožičiavať si auto, ale využiť miestnu dopravu, menej sa stravovať v reštauráciách a viac si variť. No chceli sme stihnúť čo najviac, tak sme to spravili tak ako sme to mali.

 

Návšteva Seychel je zážitok na celý život

Návšteva Seychel je zážitok na celý život

 

Seychely ale určite nie sú destinácia iba pre „boháčov“ ako sa to niekedy prezentuje. Pri rozumnom plánovaní a nerozhadzovaní sa dajú zvládnuť aj za rozumný rozpočet. Však sú hlavne o plážach a tie sú tam zadarmo. A na ubytovanie i tak chodíme iba prespať, nemusí byť teda za 1000 eur na noc, stačí aj za 50. Nás nakoniec táto cesta, teda 9 celých dní na Seychelách vrátane všetkých leteniek, lodí, ubytovania, požičania áut, tankovania, stravy, vstupov, požičania bicyklov, suvenírov, každodenného čerstvého kokosu a ovocia vychádza na 1700 eur na osobu.