Rakúsko: Turistika na najvyšší vrch pohoria Rax - Heukuppe

november 2022
Praktické informácie:
Rakúsko Rakúsko
Viedeň

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Nemčina

Úradný jazyk

Heukuppe je najvyšším vrcholom rakúskeho pohoria Rax, ktoré leží necelých 200 km od Bratislavy. Jeho relatívna blízkosť ho robí obľúbeným cieľom aj jednodňových výletov z Bratislavy. V pohorí Rax sa dá vybrať z niekoľkých rôznych túr alebo hrebeňoviek, my si však tentokrát vyhliadli vrch Heukuppe. Túra na vrch Heukuppe nie je príliš náročná, zato plná krásnych výhľadov na okolie.

 

 Výhľady cestou na Heukuppe

Výhľady cestou na Heukuppe

 

Cesta z Bratislavy k pohoriu Rax

Vrch Heukuppe sa nachádza v pohorí Rax neďaleko známeho lyžiarskeho strediska Semmering. Ak pôjdete z Bratislavy po diaľnici cez Schwechat, Wiener Neustadt a Gloggnitz, tak je to približne 170 km a cesta vám potrvá približne dve hodinky. Ak by ste chceli ušetriť na diaľničnej známke, tak si môžete vybrať trasu cez Parndorf a Wiener Neustadt. Táto varianta má asi 150 kilometrov, ale potrvá niečo viac ako dve a pol hodiny.

 

Po začiatku túry v lese vychádzame na lúku

Po začiatku túry v lese vychádzame na lúku

 

Možnosti trasy na Heukuppe

Na Heukuppe vedie niekoľko trás a túry môžete začať na niekoľkých miestach. Najvyššie položené a najbližšie parkovisko, odkiaľ sem vedie chodník, je parkovisko Preiner Gscheid vo výške 1070 metrov. Len odtiaľto vedie mnoho trás, môžete sa vydať po červenej cez Schlagenweg ku chate Karl Ludwig Haus (na mape nižšie je to trasa 1) ako my alebo zvoliť žltú trasu cez Reisstallersteig (trasa 5). Na zostup sme zvolili inú trasu, tentoraz červenú cez Altenbergersteig (trasa 9 na mape nižšie). Veľa ľudí išlo presne opačne ako my a cez Altenbersteig išli dohora.

 

Možnosti trás na Heukuppe, len tu nie sú farebne rozlíšené

Možnosti trás na Heukuppe, len tu nie sú farebne rozlíšené

 

Naša trasa na Heukuppe

Na veľkom parkovisku Preiner Gscheid parkujeme približne o deviatej ráno. Sme tu stále v dobrom čase a na parkovisku je ešte relatívne málo áut. Neskôr keď sa vraciame okolo tretej, je parkovisko úplne plné. Za parkovanie sa tu neplatí, sú tu záchody a aj malá chata, kde sa môžete občerstviť po túre.

Z parkoviska Preiner Gscheid začína niekoľko turistických chodníkov. My sa vyberáme po červenej, ktorá začína hneď celkom strmo, a tak sa hneď aj poriadne zahrejeme a po pár metroch už vyzliekame bundy a ideme len v tenkých mikinách. Červená trasa rovnomerne stúpa ďalej a niekoľkokrát križuje lesnú cestu.

 

Stúpame vyššie

Stúpame vyššie

 

Asi po 1,5 kilometri prichádzame na lúku a k rázcestiu, kde sa dá odbočiť ku chate Waxriegelhaus. Od odbočky je to ku chate len pár metrov, ale my nesmerujeme ku chate. Ak však chcete len krátku prechádzku, tak si môžete za cieľ dať túto chatu. My ale odbáčame doľava a po pár metroch nás čaká ďalšie rázcestie. Jedna červená vedie doľava po vrstevnici a po pravej strane pokračuje dohora. Stúpame teda vyššie, ale nie je to nejaké veľmi strmé.

 

Schlangenweg

Schlangenweg

 

Výhľady zo Schlangenweg

Výhľady zo Schlangenweg

 

Táto trasa sa nazýva aj Schlangenweg alebo hadia cesta, lebo sa miernymi serpentínami krúti dohora. Z cesty odbočuje ešte Karl-Katner Steig, čo je jednoduchšia zaistená cesta cez skaly. My pokračujeme pomaly dohora, stúpanie je tu naozaj len mierne a postupne sa nám otvárajú krásne výhľady. Napokon prichádzame do sedla Törl, kde sa dostávame na akúsi náhornú plošinu. Odtiaľto už zase máme výhľad nielen na celý hrebeň a ďalší zaujímavý vrch Predigstuhl, ale aj na krajinu na opačnej strane. Vyzerá to tu naozaj krásne a aj cestička na Predigstuhl vyzerá veľmi lákavo, no možno niekedy nabudúce.

 

Výhľad na hrebeňovku a Predigstuhl

Výhľad na hrebeňovku a Predigstuhl

 

Za pár metrov sme pri chate Karl-Ludwig Haus

Za pár metrov sme pri chate Karl-Ludwig Haus

 

Jedinou nevýhodou je, že tu celkom fúka vietor. Rýchlo teda prechádzame ku chate Karl-Ludwig Haus, kde sa schováme do závetria, vypijeme si jedno pivko, niečo zjeme a vychutnávame si jesenné slniečko. Po pár minútach ideme preskúmať okolie. Nachádza sa tu malá kaplnka Raxkircherl, tak sa ideme prejsť aj k nej predtým ako budeme pokračovať.

 

Kaplnka pri chate Karl Ludwig Haus

Kaplnka pri chate Karl Ludwig Haus

 

Výhľady neďaleko kaplnky

Výhľady neďaleko kaplnky

 

Na vrchol Heukuppe, ktorý v preklade znamená kopa sena, to odtiaľto už nie je ďaleko a ideme pomaly miernym kopcom, nemáme sa kam ponáhľať. Na vrchole je len pár ľudí, ale zato tu opäť neskutočne fúka, a tak sa len rýchlo pofotíme a radšej schádzame o niečo nižšie do závetria.

 

Na Heukuppe to je už len malý kopček

Na Heukuppe to je už len malý kopček

 

Na vrchole

Na vrchole

 

Výhľady sú perfektné

Výhľady sú perfektné

 

Aj na opačnú stranu...

Aj na opačnú stranu...

 

Naspäť sa nevraciame tou istou trasu, ale chceme si spraviť okruh, a tak pokračujeme ďalej po červenej. Našťastie vietor sa utíšil a my máme cestou zase iné výhľady. Cesta teraz pomaly a mierne klesá až kým neprídeme na rázcestie. Tu odbočujeme doľava na Altenbergersteig, aby sme spravili okruh. Klesanie je teraz strmšie a celkom dlhé. Na mieste s krásnymi výhľadom si zjeme obed, a zhodneme sa na tom, že táto trasa je lepšia na zostup ako na výstup.

 

Cestou dodola

Cestou dodola

 

Cestou dodola

Cestou dodola

 

Prechádzame ešte jedným suťoviskom a potom sa ocitáme na lúke s malou chatou, ktorá je ale zavretá, a asi skôr slúži miestnym pastierom. Pokračujeme už po modrej, ktorá vedie po lesnej cestičke takmer po rovine. Toto je dlhší a nie až tak zaujímavý úsek, keďže ideme cez les, tak už bez výhľadov. Nakoniec prichádzame na žltú, ktorá už vedie dodola k parkovisku. Ideme paralelne k ceste, ktorou sme vychádzali hore a už nám to dlho netrvá.

 

Jesenné farby cestou dole z Heukuppe

Jesenné farby cestou dole z Heukuppe

 

Celkovo sme prešli 14 km a trvalo nám to 5 a pol hodiny aj s prestávkami na jedlo a fotenie. Túra na Heukuppe je veľmi pekná s krásnymi výhľadmi a nie veľmi náročná. Určite sa sem oplatí zájsť. Ak budeme mať ešte čas, tak sa do pohoria Rax ešte určite vrátime a podnikneme tu ešte nejaké ďalšie túry.

 

Hrebeň pohoria Rax

Hrebeň pohoria Rax