La Digue: korytnačky, žraloky, pláže a pohoda

apríl 2022
La Bel Zilwaz Self Catering, La Digue – 330 eur / tri noci / dve osoby
Cat Cocos, Praslin – La Digue – 310 scr / dve osoby / jednosmerne
Cat Cocos, La Digue – Mahe – 2015 scr / dve osoby / jednosmerne
Praktické informácie:
Seychely Seychely
Victoria

Hlavné mesto

Seychelská rupia (SCR)

Mena používaná v krajine

Využívané typy zásuviek

Angličtina, Francúzština

Úradný jazyk

La Digue je najmenší z troch hlavných obývaných ostrovov Seychel. Je to maličký ostrov, dlhý 5 km a široký len 3 km. Na ostrove sa nenachádza letisko a takmer ani žiadne autá. Všetci turisti aj miestni sa tu pohybujú pomocou bicyklov. Ostrov lemujú nádherné biele pieskové pláže a vnútrozemie ostrova tvorí tropická džungľa, pomedzi ktorú sú rozosiate rôzne malé hotelíky a apartmány. Ostrov je známy plážou, ktorá patrí medzi tie najfotografovanejšie na svete, no je tu toho omnoho viac, čo sa oplatí navštíviť.

Keďže na La Digue sa nenachádza letisko, návštevníci, tak ako aj my, tu prichádzajú na trajekte z vedľajšieho Praslinu. Cesta na lodi sem z Praslinu je krátka, trvá len 15 minút a lode premávajú niekoľkokrát za deň. Z Mahé treba počítať s cestou okolo 1,5 hodiny s tým, že loď má zastávku aj na Prasline.

Na inak pokojnom La Digue, po zakotvení lode v prístave zavládne trochu chaos. Pomedzi turistov, ktorí čakajú na vyloženie svojich kufrov z lode, sa motajú miestni taxikári s tabuľkami s menami hotelov a apartmánov. Ak sa váš hotel nachádza blízko prístavu, v pohode k nemu dôjdete aj peši, náš je ale vzdialený asi 3 kilometre. Už dopredu si teda s naším ubytovaním dohodneme, že nás bude v prístave čakať odvoz. Trochu nám síce trvá, kým sa nájdeme v prístave, ale potom nám už taxikár rýchlo nakladá kufre do elektrického vozíka a vezie nás k nášmu apartmánu. Cena za tento odvoz bola 200 SCR, čo nie je najlacnejšie, ale ušetrí čas, ktorý potom môžeme stráviť na pláži.

 

Anse Coco na La Digue je proste raj

Anse Coco na La Digue je proste raj

 

Sme ubytovaní v súkromnom apartmáne La Bel Zilwaz, ktorý sa nachádza približne v strede ostrova, po ceste na pláž Grand Anse. Nachádza sa mimo rušného centra obklopený prírodou. Jeho poloha je zároveň aj výhodou aj nevýhodou. Výhoda je pekné prostredie, ale nevýhoda je, že do reštaurácie alebo do obchodu treba prejsť trocha ďalej na bicykli. Hneď po príchode nás čaká majiteľ aj s pohárom čerstvého džúsu na privítanie. Všetko nám vysvetlí, dá nám tipy na pláže aj na reštaurácie. Takisto už máme pripravené aj bicykle.  A keďže už je čas obeda, len si rýchlo zhodíme veci a ideme sa najesť.

 

Na La Digue stretneme aj korytnačky len tak voľne žijúce na ostrove

Na La Digue stretneme aj korytnačky len tak voľne žijúce na ostrove

 

Divoké pláže Grand Anse, Petite Anse a Anse Cocos

Pri obede sa rozhodujeme na ktorú stranu ostrova sa poobede vydáme. Volíme pláže Grand Anse, Petite Anse a Anse Cocos na východnej strane ostrova, ktoré máme najbližšie a ktoré stihneme aj za pol dňa. Pláž Grand Anse je od nášho apartmánu vzdialená približne 1,5 km, od centra mesta to budú skoro 3 km. Na pláž Grand Anse nás síce čakajú menšie kopčeky, ale nie je to nič hrozné a na záver sa ešte zvezieme z kopca. Tesne pred plážou sa cesta rozdeľuje. Chodník napravo vedie na pláž Anse Sogne. Chodník naľavo zase vedie ku Grand Anse. Pred plážou si odparkujeme a zamkneme bicykle a potom sa už ide na ďalšie pláže pešo.

 

Pláž Grand Anse

Pláž Grand Anse

 

Hneď prvou plážou v poradí je Grand Anse. Je to krásna široká pláž ako z pohľadnice. Nevýhodou je ale, že sú tu veľké vlny a nedá sa na nej kúpať. To platí o všetkých troch plážach na tejto strane ostrova. Bohužiaľ nie sú chránené koralovou bariérou, takže väčšinu času sú tu naozaj veľké vlny. Druhá nevýhoda je, že je tu málo tienistých miest. Miestni tu vytvorili akési úkryty z palmových listov, väčšinou si musíte dať nejaký drink v plážovom bare, aby ste ich mohli využiť. Na všetkých troch plážach sa nachádza malý kiosk s ovocím, kde sa dajú kúpiť kokosy alebo ovocie.

 

Pláž Petite Anse

Pláž Petite Anse

 

Prechádzame krížom cez celú pláž až na jej koniec, kde sa hodíme do vĺn a aspoň trochu sa osviežime predtým ako prejdeme na ďalšiu pláž.  Na Petite Anse vedie krátky chodník cez džungľu. Asi za  minút sa ocitneme na Petite Anse, ktorá je rovnako krásna, možno ešte krajšia ako Grand Anse. Veľmi sa tu ale nezdržujeme a pokračujeme na poslednú pláž Anse Cocos. Sem znovu vedie chodník cez džungľu, ale tentokrát  je už o niečo dlhší. Cesta sem trvá asi 20 minút hore a dole džungľou. Ale Anse Cocos určite stojí za návštevu. Je to dlhá pláž a na oboch koncoch pláže sa nachádzajú skalnaté formácie typické pre Seychely.

 

Pravá časť pláže na Anse Cocos

Pravá časť pláže na Anse Cocos

 

Pozrieme sa najskôr napravo, kde sa chvíľu aj kúpeme a potom prejdeme až na úplne opačný koniec, kde nás čaká prekvapenie. Za skalami nachádzame menšiu plážičku s akýmsi prírodným bazénom chráneným pred vlnami. Je tu len pár ľudí. Hneď si tu aj skladáme veci a ideme sa kúpať. Je to super miesto na plávanie, navyše je tu množstvo rybičiek všade naokolo. Z Anse Cocos sa vraciame ako jedny z posledných v ten deň. Akurát ešte za svetla sa vraciame na náš apartmán. Inak je výhodné si so sebou zobrať svetlo na bicykel, lebo napríklad cesta z Grand Anse do centra je neosvetlená a bez akéhokoľvek svetelného smogu, je tu čierno-čierna tma. Na bicykli bez svetla celkom nepríjemné.

 

Prírodný bazénik na konci Anse Coco chránený pred vlnami

Prírodný bazénik na konci Anse Coco chránený pred vlnami

 

Cestou cez džungľu môžete vidieť rôzne potvorky. Táto stonožka mala hádam 15 centimetrov.

Cestou cez džungľu môžete vidieť rôzne potvorky. Táto stonožka mala hádam 15 centimetrov.

 

Cesty na La Digue

Cesty na La Digue

 

Najfotogenickejšia pláž – Anse Source d'Argent

Na druhý deň sa vydáme na jednu z najfotografovanejších pláží nielen Seychel ale aj sveta: Anse Source d'Argent. Ráno vyrážame celkom skoro, čo je dobrý plán, lebo si môžeme tieto pláže pofotiť bez ľudí. Pláž Anse Source d'Argent sa nachádza v parku L'Union Estate. Do parku sa platí vstupné 115 SCR. Vstupné platí vždy na jeden deň. Na ruku dostanete náramok a v ten deň môžete z areálu vyjsť a znovu sa vrátiť.

 

Korytnačky v parku L'Union Estate

Korytnačky v parku L'Union Estate

 

Cesta cez park vedie cez krásne prostredie plné paliem. Môžete tu vidieť aj rôzne zaujímavosti, napríklad aj korytnačky obrovské alebo vanilkovú plantáž či tradičné poľnohospodárske stroje. Takisto prechádzame popri Giant Rock – ako aj názov napovedá je to obrovská skala, ktorá sa vypína nad výbehom korytnačiek. Po parku sa dá presúvať na bicykloch a až tesne pred plážou z nich zosadáme a zamkýname ich. Na tomto mieste sa nachádza aj jedna reštaurácia, v ktorej sa dá v parku najesť za rozumnú cenu a majú celkom veľký výber jedál, prípadne sa dá jedlo zobrať aj so sebou na pláž.

 

Palmové háje cestou

Palmové háje cestou

 

Odtiaľto už preskúmavame pláže pešo. Ale napríklad v miestnej požičovni si môžete požičať aj kajaky a prejsť si pobrežie po vode. V parku je niekoľko naozaj krásnych pláží, ktoré si môžete prejsť. Keďže toto sú najznámejšie pláže Seychel, tak je tu už viac ľudí, ale nie je to žiadna tlačenica. Nevýhodou týchto pláží je, že v čase odlivu je tu voda taká malá, že si veľmi nezaplávete.

 

Pláž Anse Source d'Argent

Pláž Anse Source d'Argent

 

Jedna z pláží v parku

Jedna z pláží v parku

 

Opustená pláž Anse Pierrot

Pláž Anse Pierrot sa nachádza len necelý kilometer od Anse Source d'Argent. Zvláštnosťou ale je, že je prístupná len po mori v čase odlivu. Keďže nie je tak jednoducho dostupná, nájdete tu naozaj minimum ľudí a budete sa tu cítiť ako Robinson Crusoe. Je dobre si pozrieť na nete časy prílivu a odlivu a vybrať sa sem, keď už prichádza odliv. Z Anse Source d'Argent sa stačí vydať po ľavej strane. Po suchu ešte prejdete na jednu maličkú pláž, potom však už prístup po zemi blokujú veľké kamene. Tu treba vojsť do vody a pokračovať popri kameňoch vo vode. Cesta na pláž Anse Pierrot nám netrvala viac ako 20 minút a najviac sme mali vodu pod prsia, ale väčšinou po zadok, čo bolo fajn, lebo sme si so sebou zobrali aj deku a všetky veci.

 

Anse Pierrot sa nachádza pod obrovskou skalou a je dostupná len cez more

Anse Pierrot sa nachádza pod obrovskou skalou a je dostupná len cez more

 

Z Anse Pierrot najskôr ešte pokračujeme ďalej popri pobreží po skalách a prechádzame na ďalšiu pláž Anse aux Cedres. Táto už ale nie je taká pekná, skôr kamenistá s vlnami. Po nej pokračuje kamenisté pobrežie. Ak by ste sa po ňom vydali  ešte ďalej, došli by ste až na Anse Marron, ktorá by mala byť tiež veľmi pekná. Z Anse Pierrot je to na Anse Marron ešte ďalší kilometer. Na Anse Marron sa viete takisto dostať aj z opačnej strany – od Grand Anse. My už ale na Anse Marron nepokračujeme a radšej si užívame prázdnu pláž na Anse Pierrot.

 

Prázdna pláž na Anse Pierrot

Prázdna pláž na Anse Pierrot

 

Nakoniec sa vraciame naspäť po vode na neskorší obed späť do parku. A zvyšok dňa trávime na Anse Source d'Argent oddychovaním a šnorchľovaním.

 

Cestou späť na Anse Source d'Argent

Cestou späť na Anse Source d'Argent

 

Rybičky pri Anse Source d'Argent

Rybičky pri Anse Source d'Argent

 

Bicyklom po plážach na východe La Digue

Posledný celý deň, ktorý máme na La Digue trávime spoznávaním pláží na severe a východe ostrova. Ráno po raňajkách teda berieme bicykle a presúvame sa smerom do centra, kde si ešte dokúpime vodu. Prechádzame rušným prístavom a pokračujeme po jedinej hlavnej ceste, ktorá sa vinie popri pobreží najskôr smerom na sever a potom na východ. Popri tejto ceste je toľko pláží, že sa tu zastavujeme hádam každých päť minút.  

Prvou plážou po ceste je Anse Severe. Anse Severe je naozaj krásna pláž, veľmi vhodná na šnorchlovanie. Hlavne na ľavej strane popri skalách sme videli množstvo pestrofarebných rýb - žltých, modrých, neónových. Neskutočné. More je tu zväčša pokojné, takže pláž je vhodná aj na plávanie. A pri pláži môžete naraziť aj na korytnačku, ktorá sa tu zvykne potulovať.

 

Krásna Anse Severe – ráno ešte prázdna, poobede tu už bolo dosť turistov

Krásna Anse Severe – ráno ešte prázdna, poobede tu už bolo dosť turistov

 

Z Anse Severe pokračujeme na maličkú, ale veľmi fotogenickú pláž Anse Patates. Anse Patates sa tiež odporúča na šnorchlovanie a je jedným z miest, kde máte najväčšiu šancu vidieť korytnačky vo vode. Musíte ale natrafiť na vhodné podmienky, keď tu nie sú vlny. Takisto je táto pláž super na plávanie, keďže je tu hlbšia voda. My sme tu ale mali celkom veľké vlny, takže šnorchlovanie sme tu vynechali.

 

Anse Patates

Anse Patates

 

Ďalej zastavujeme na nenápadnej pláži (názov nevieme, pekné pláže sú tam proste všetky). Prístup na ňu nie je najlepší. Z cesty vedú dole k pláži schody, ktoré sú už ale z časti rozpadnuté, tak sem najskôr ani nechceme, ale nakoniec sa ideme pozrieť na pláž. Je to dlhá úžasná piesková pláž, na ktorej nie je vôbec nikto. Ideme sa trochu osviežiť do vody, keď v tom zbadáme malého citronového žraloka. Môže mať asi meter, prepláva okolo nás a potom zmizne. Prechádzame sa po mori a vidíme ich ešte niekoľko.  Odfotiť ich ale stihneme bohužiaľ len „zhora“. Kým sa stihneme ponoriť pod vodu, sú preč.

 

Opustená pláž na La digue

Opustená pláž na La digue

 

Po chvíľke sa opäť presúvame na ďalšiu pláž – Anse Banane. Tiež prázdnu. Opäť sa len tak prechádzame po kolená vo vode, keď zbadáme niekoľkých citrónových žralokov a dokonca v diaľke aj jednu raju. Po pár minútach sa ale ukáže aj väčší žralok – Žralok Bielohrotý - tento už môže mať aj dva metre alebo aj viac. Pozorujeme ako okolo nás prepláva a zmizne ďalej v mori. Spoznáme ho podľa typickej plutvy zakončenej bielou farbou. Ešte tu čakáme, ale už sa bohužiaľ neukáže.

 

Žralokov citrónových sme videli hneď niekoľko

Žralokov citrónových sme videli hneď niekoľko

 

Asi dvojmetrový žralok bielohrotý preplával len pár metrov od nás

Asi dvojmetrový žralok bielohrotý preplával len pár metrov od nás

 

Dostávame sa až na koniec cesty, kde sa nachádza pekná pláž Anse Fourmis, kde aj chvíľu oddychujeme. Odtiaľto sa dá už pokračovať len pešo, napríklad na malinkú pláž Anse Caiman alebo dokonca prejsť až na Anse Cocos.

 

Anse Banane

Anse Banane

 

My ale ostávame na Anse Fourmis a na neskorý obed sa vraciame až na Anse Severe, kde potom šnorchlujeme až do večera. Podvečer sa ešte prevezieme na niektoré pláže či opäť neuvidíme žralokov, ale vidíme už len jedného citrónového.

 

Anse Fourmis

Anse Fourmis

 

Na večeru sa už len zastavíme v našom obľúbenom takeaway cestou na hotel na zeleninové curry a čerstvú mangovú šťavu.

 

Šnorchlovanie pri Anse Severe

Šnorchlovanie pri Anse Severe

 

Zaujímaá rybka pri Anse Severe

Zaujímavá rybka pri Anse Severe

 

Čo ešte vidieť na La Digue?

Bohužiaľ sa nám blíži záver nášho pobytu na La Digue. Na ďalší deň nám okolo obeda odchádza loď a my sa presúvame na Mahé. Bicykle už na dnešok nemáme požičané, a tak sa pomaly pešo presúvame do prístavu. S kuframi sa už nechceme motať po ostrove, našťastie aj blízko prístavu nájdeme krásnu pláž vhodnú na kúpanie, kde trávime čas do odchodu lode.

 

Pláž pri prístave

Pláž pri prístave

 

Ak by sme mali na La Digue viac času, určite by sme ešte navštívili najvyšší bod na ostrove: Nid d'Aigl, na ktorý nám teraz nevyšiel čas. Na Nid d'Aigl sa dostanete ak sa vydáte k reštaurácii Belle Vue. K reštaurácii môžete prísť aj na bicykloch, ale odtiaľ je už potrebné pokračovať pešo po chodníku až na vrchol. Nie je to ale dlhá túra, od reštaurácie je to necelý kilometer.

La Digue je krásny ostrov a ak plánujete dovolenku na Seychelách, tak ho určite nevynechajte. Nedajte sa ale zlákať jednodennými výletmi na ostrov, určite tu strávte aspoň pár dní, aby ste si mohli prejsť a užiť všetky krásy, ktoré ostrov La Digue ponúka.

 

 Ďalšia zo zaujímavých rýb ktoré sme videli

Ďalšia zo zaujímavých rýb, ktoré sme videli

 

Tieto modré boli hádam najkrajšie

Tieto modré boli hádam najkrajšie

 

Niektoré tak splývali s prostredím, že zhora ich ani nebolo vidieť

Niektoré tak splývali s prostredím, že zhora ich ani nebolo vidieť