Seychely: čo všetko stihnúť za dva dni na Mahé

Domov > Afrika > Seychely
apríl 2022
Anse Soleil Resort, Mahe – 200 eur / dve noci / dve osoby
Hyundai Grand i10, OKap Cars – 113 eur / 2 dni
Cat Cocos, La Digue – Mahe – 2015 scr / dve osoby / jednosmerne
Praktické informácie:
Seychely Seychely
Victoria

Hlavné mesto

Seychelská rupia (SCR)

Mena používaná v krajine

Angličtina, Francúzština

Úradný jazyk

Využívané typy zásuviek

Mahé je najväčším a najľudnatejším zo všetkých Seychelských ostrovov. Žije tu až 90% obyvateľov Seychel, čo je okolo 70 000 ľudí. Na ostrove leží hlavné mesto Victoria, ktoré je centrom miestneho života. Keďže na Mahé sa nachádza aj medzinárodné letisko, je Mahé akousi vstupnou bránou pre väčšinu turistov, ktorí prichádzajú na Seychely. Je pravdepodobné, že keď budete na Seychelách strávite minimálne pár dní na ostrove Mahé, či už na začiatku alebo na konci dovolenky.

My sme práve zvolili možnosť stráviť na Mahé dva dni na konci našej cesty po Seychelách. Na Mahé prichádzame z maličkého ospalého ostrova La Digue loďou. Cesta sem z La Digue trvá približne hodinu a pol aj so zastávkou na Prasline. Kým na La Digue väčšinou vládol pokoj a ospalá atmosféra, na Mahé nás hneď v prístave čaká ruch a množstvo ľudí.

Mahé je už väčší ostrov, takže ideálne na jeho spoznanie je požičať si auto. Po ostrove síce premáva aj miestna MHD, ale s autom je to predsa len väčší komfort, nemusíte sa prispôsobovať jazdnému rádu autobusov a stihnete toho viacej. Auto máme požičané od OKap rentals, ktorí nás už čakajú s ceduľkou s naším menom pri príchode lode. Okrem nás má u nich auto objednané ďalších asi päť ľudí z našej lode, takže musíme na všetkých počkať a potom nás vedú na parkovisko, kde si preberáme autá a vybavujeme formality.

 

 Pobrežie pri Port Glaud

Pobrežie pri Port Glaud

 

Po prebratí auta smerujeme cez hlavné mesto Victoriu. Zrejme sme tu vo Victorii v najnevhodnejšom čase okolo štvrtej poobede, v čase asi najväčších dopravných zápch. Je tu veľmi veľa áut, hluk a chaos. Preto sa rozhodujeme Victoriu čo najrýchlejšie opustiť.

Ak by ste chceli Victoriu preskúmať bližšie, určite tu nevynechajte koloniálnu hodinovú vežu, hinduistický chrám Arul Mihu Navasakthi Vinayagara, tradičný trh Sir Selwyn Selwyn-Clarke Market, kde nájdete všetko od čerstvých rýb a ovocia až po suveníry. Pozor ale, je otvorený len do skorého popoludnia.

 

Nekonečná pláž Baie Lazare Public Beach

Nekonečná pláž Baie Lazare Public Beach

 

Anse Royale Beach

Keď sa vymotáme z Victorie, tak už premávka našťastie nie je až taká hustá. Po asi 30 minútach jazdy prichádzame k peknej pláži Anse Royale. Anse Royale je dlhá pláž, my ostávame na jej severnom konci, kde opäť nájdeme také tie typické skalné formácie, ktorými sú Seychely preslávené. Táto časť pláže je populárna nielen medzi turistami, ale aj medzi miestnymi, ktorí si tu najmä cez víkend robia pikniky. V tejto časti pláži je už viac ľudí, ako na plážach na Prasline či La Digue. Pláž je výborná na plávanie, voda tu má hĺbku tak akurát a odporúča sa aj na šnorchlovanie, najmä v blízkosti skál oproti pláži. My sme tu ale až tak veľa rýb nevideli, oproti niektorým iným plážam. Zato sme videli jednu rybu, ktorá mala aspoň meter. Na pláži ako takmer na každej predávajú kokosy alebo iné ovocie.

Na Anse Royal trávime čas až do večera a ešte sa tu vrátime aj ďalšie dni.  Hneď za plážou sa nachádza aj dedinka, kde je niekoľko reštaurácii a takeaway. Je tu aj pumpa, obchod a bankomat. Je to také malé turistické centrum. Zaujímavosťou je, že v tejto dedinke sme stretli celkom dosť Slovákov. V okolí môžete navštíviť aj Jardin Du Roi Spice Garden – botanickú záhradu s mnohými druhmi rastlín a korenín a neďaleko sa nachádza aj Takamaka Rum Destillery, kde si môžete pozrieť ako sa vyrába Seychelský rum Takamaka a samozrejme ho aj ochutnať.

 

Pláž Anse Royal

Pláž Anse Royal

 

My si tu v dedine dávame večeru a potom sa presúvame na západnú stranu ostrova k nášmu ubytovaniu. Na Mahé sme si zvolili ubytovanie Anse Soleil Resort na juhozápade ostrova. Máme tu vlastný  obrovský apartmán pekne zariadený s vlastnou terasou a výhľadom na more, dokonca je tu aj gril a drevo, keby sme chceli grilovať. Ale hlavným dôvodom prečo sme si vybrali toto ubytko je jeho poloha. Je z neho totiž celkom blízko na niekoľko krásnych pláží v okolí.

 

Na Anse Royal môžete vidieť aj zaujímavé rybičky

Na Anse Royal môžete vidieť aj zaujímavé rybičky

 

Túra na vyhliadku Morne Blanc

Mahé je nielen o krásnych plážach. Stred ostrova tvoria hory porastené bujnou zeleňou. Najvyšším vrchom ostrova je Morne Seychellois s výškou 905 metrov. Najmä na severe ostrova v okolí Port Glaud nájdeme mnohé zaujímavé turistické trasy.

Nájdeme tu napríklad krátku trasu k vodopádom Sauzier waterfall, kde sa môžeme aj osviežiť v jazierku pod vodopádom alebo Copolia Trail, skadiaľ sa naskytá pekný výhľad na hlavné mesto Victoria a východné pobrežie. My si vyberáme trasu na vrch Morne Blanc, odkiaľ sú krásne výhľady na pobrežie.

 

Chodník vedie tropickým lesom

Chodník vedie tropickým lesom

 

Túra nie je príliš dlhá, má dĺžku len necelý kilometer v jednom smere s prevýšením asi 200 metrov a začína na San Soucy Road. Ak sa po nej vydáte z Port Glaud najprv miniete Tea Factory, kde sa môžete po túre zastaviť na prehliadku a po pár metroch nájdete začiatok túry Morne Blanc, ktorú označuje informačná tabuľa. Pri začiatku túry je len pár miest na parkovanie pri kraji cesty. Našťastie sme tu skoro ráno a takmer prví.

 

Túra je označená aj takýmto tabuľkami

Túra je označená aj takýmto tabuľkami

 

Túra začína celkom strmo schodmi a celý čas rovnomerne strmo pokračuje aj ďalej. Po ceste je niekoľko tabuliek s označením koľko metrov ešte ostáva do cieľa. Na Seychelách je vysoká vlhkosť vzduchu,  a tak hneď po pár minútach sme už úplne mokrí, ale výstup stojí za to. Celý čas ideme tropickým lesom plným zelene. Najskôr prichádzame na najvyšší bod Morne Blanc, skadiaľ je vidno aj najvyššiu horu ostrova Morne Seychellois. Odtiaľto ešte chodník pár metrov pokračuje ďalej na samotnú vyhliadku. Je tu úžasný výhľad na celé pobrežie a na ostrovček Therese s bielymi plážami.

 

Výhľady cestou na Morne Blanc

Výhľady cestou na Morne Blanc

 

Celá túra nám nakoniec zabrala hodinku a pol. Keďže sme ju začali celkom skoro, o desiatej sme už boli naspäť na parkovisku. Výhodou bolo, že na vyhliadke sme boli sami, ale cestou naspäť sme už stretávali dosť ľudí smerujúcich hore.

 

Výhľad na ostrov Therese z vyhliadky Morne Blanc

Výhľad na ostrov Therese z vyhliadky Morne Blanc

 

Hustý prales a pláže pod vyhliadkou Morne Blanc

Hustý prales a pláže pod vyhliadkou Morne Blanc

 

Okolie Port Glaud

Z túry sa premiestňujeme späť na pobrežie do dedinky Port Glaud. Zastavujeme sa na malej pláži rovno oproti ostrovu Therese a ďalšiemu maličkému ostrovu. Na kúpanie to nie je veľmi vhodné miesto, ale je tu niekoľko miestnych s loďkami, ktorí nám ponúkajú, že nás odvezú na ostrovček, kde sú výborné možnosti na šnorchlovanie. My sme túto možnosť nevyužili, ale cena za odvoz a vyzdvihnutia z ostrova Theresa by sa mala pohybovať okolo 700 SCR. Stačí zaparkovať pri kostolíku Church of Sts. Peter and Paul a prejsť na pláž, odkiaľ vás miestny prevezú.

 

Miestny vás radi prevezú z Port Glaud na Therese

Miestny vás radi prevezú z Port Glaud na Therese

 

Pláž v Port Glaud

Pláž v Port Glaud

 

My sa ale presúvame len o pár sto metrov južnejšie na ďalšiu pláž Port Glaud Lagoon. Do mora tu vybieha malý výbežok a na oboch jeho stranách sa nachádzajú pláže s plytkým vstupom do mora, pokojným morom a peknými výhľadmi. Opäť tu nie je takmer nik.

 

Ďalšia pekná pláž len o niekoľko metrov ďalej

Ďalšia pekná pláž len o niekoľko metrov ďalej

 

Baie Lazare Public Beach

Podľa recenzií sa najkrajšie pláže na Mahé nachádzajú na juhozápade ostrova. Na malom priestore tu nájdeme skutočne krásne pláže s bielym pieskom, tyrkysovou vodou a minimom ľudí. Celú cestu po pobreží vidíme perfektné pláže. Jedinou problémom môže byť, vybrať si z tých mnohých pláží.

 

Baie Lazare Public Beach

Baie Lazare Public Beach

 

My sa ako na prvú vyberáme na Baie Lazare Public Beach. Baie Lazare je dlhá zátoka, na jednej strane ktorej leží luxusný hotel Kempinski. Zvyšná časť je verejná pláž. Táto pláž je ako vystrihnutá z obrázku. Po celom obvode nájdeme tieň pod fotogenickými palmami, ktoré sa skláňajú nad plážou. Pláž je veľmi vhodná aj na šnorchlovanie za predpokladu, že tu sú vhodné podmienky a malé vlny. My sa tu síce skúšame trochu šnorchlovať, ale máme príliš veľké vlny. Napriek tomu sa tu dá v pohode kúpať, a tak tu trávime celkom dosť času. Dokonca sme videli aj jednu svadbu, ktorá tu v tomto čase prebiehala priamo na pláži. Na konci tejto pláže sa nachádza celkom dobrá reštaurácia La Gaulette, kam zájdeme na obed a dáme si výborný čerstvý džús z marakuje.

 

Pekné palmy na pláži Baie Lazare Public Beach

Pekné palmy na pláži Baie Lazare Public Beach

 

Oddych pod palmou, len pozor na kokosy

Oddych pod palmou, len pozor na kokosy

 

Anse Takamaka

Po obede si ideme obzrieť  ďalšiu blízku pláž Anse Takamaka, ktorá je vzdialená len pár kilometrov. Na pláži Takamaka sa nachádza hotel Chez Batista, pri ktorom chovajú vo výbehu aj obrovské korytnačky. Pláž je veľmi pekná, ale sú tu ešte väčšie vlny ako na predchádzajúcej pláži.

 

Anse Takamaka

Anse Takamaka

 

Smerom na juh od Anse Takamaka nájdeme ďalšie pekné divoké pláže ako Anse Intendance, ktorá je preslávená množstvom svadieb, ktoré sa na nej konajú. Ďalej Anse Bazarca či Police Bay.  Na všetkých sú väčšinou ale veľké vlny. My sa preto poobede ešte vydávame na Anse Royal, kde sa nám kúpalo asi najlepšie.

 

Petite Anse – najkrajšia pláž na Mahé?

Bohužiaľ sa blíži posledný deň našej dovolenky na Seychelách, ale ako sa hovorí, to najlepšie nakoniec. Na posledný deň si preto necháme návštevu azda najkrajšej pláže na ostrove Mahé – Petite Anse. Táto pláž patrí k luxusnému hotelu Four Seasons, ale navštíviť ju môže hocikto, aj keď nie ste v hoteli ubytovaní. Ako túto pláž navštíviť? Stačí prísť autom a zaparkovať pri Club Liberté Casino. Je tu malé parkovisko, ale taktiež niektorí parkovali aj popri ceste na Anse Soleil. Nachádza sa tu bránka so strážnikom, kde stačí povedať, že idete na pláž a zapíšete sa do zoznamu. Nie je potrebná žiadna rezervácia.

 

Pláž Petite Anse

Pláž Petite Anse

 

Od bráničky je to potom asi 15 minút prechádzkovým tempom strmou asfaltkou až dole na pláž. Skvelé tu je, že tu opäť nie sú takmer žiadni ľudia, okrem pár hotelových hostí. Odporúčame prejsť po pláži až úplne na opačnú stranu ku skalám. Tu nachádzame skvelé miesto v tieni.

 

Najkrajšie zákutia aj šnorchlovanie je až na konci pláže

Najkrajšie zákutia aj šnorchlovanie je až na konci pláže

 

Na tejto pláži sa skvele pláva, lebo má akurát hĺbku a navyše sú tu aj výborné podmienky na šnorchlovanie. My sme práve na tejto ľavej strane pri skalách videli množstvo farebných rýb. Dokonca sme tu videli aj jedného žraloka citrónového. Trávime tu celé doobedie a takmer po celý čas šnorchlujeme a pozorujeme rybičky.

 

Niektoré vyzerali, akoby svietili...

Niektoré vyzerali, akoby svietili...

 

Najideálnejšie bolo, keď sme natrafili na celý húf...

Najideálnejšie bolo, keď sme natrafili na celý húf...

 

Rybičky všetkých tvarov...

Rybičky všetkých tvarov...

 

Tieto boli asi najkrajšie...

Tieto boli asi najkrajšie...

 

Hýrili všetkými možnými farbami.

Hýrili všetkými možnými farbami.

 

Alebo tieto boli najkrajšie?

Alebo tieto boli najkrajšie?

 

Je to náš posledný deň na ostrove a odlietame večer. Výhodou Petite Anse je, že tu pred odchodom ešte využijeme sprchy, aby sme sa pred odletom osprchovali.

Z Petite Anse odchádzame až poobede, dávame si neskorý obed a cestou na letisko sa ešte zastavujeme na kokosy a ovocie za posledné drobné na Anse Royal.

Na Mahé sme si nechali najmenej času zo Seychelských ostrovov, ale Mahé toho ponúka strašne veľa. Veľa pekných pláží, vyhliadky, túry. Je tu množstvo ďalších zaujímavých miest, ktoré sme nestihli navštíviť.  Hoci oproti Praslinu alebo La Digue je tu viacej ľudí a turistov, stačí odísť z hlavného mesta smerom na juh a už tu nájdeme aj pláže len s pár ľuďmi. Určite ho pri ceste na Seychely nevynechajte a vyhraďte si na jeho spoznávanie dosť času.

 

Petite Anse – jedna z najkrajších pláží na Seychelách

Petite Anse – jedna z najkrajších pláží na Seychelách

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: