Praslin: slnko, pláže, kokosy

apríl 2022
Mahe – Praslin, Air Seychelles / 120 eur / osoba / jednosmerne
Villa Kass, Praslin – 285 eur / tri noci / dve osoby
Suzuki, Papacarrental – 150 eur / 3 dni
Cat Cocos, Praslin – La Digue – 310 scr / dve osoby / jednosmerne
Praktické informácie:
Seychely Seychely
Victoria

Hlavné mesto

Seychelská rupia (SCR)

Mena používaná v krajine

Využívané typy zásuviek

Angličtina, Francúzština

Úradný jazyk

Praslin  je po Mahé druhý najväčší zo Seychelských ostrovov. Možno nie je až taký slávny ako vedľajší La Digue, na ktorý sa chodí za najfotografovanejšou plážou na svete a je menej navštevovaný ako hlavný ostrov Mahé, ale je naozaj očarujúci. Na Prasline akoby zastal čas. Nájdete tu úžasné pláže, na ktorých budete takmer sami, pokoj a skvelú atmosféru.

Na Seychely prilietame z Addis Abeby niečo po druhej poobede a hneď tento deň máme v pláne sa rovno presunúť na Praslin. Medzi Mahé a Praslinom sa dá prepraviť dvoma spôsobmi – loďou a lietadlom.  Vyzerá to ale tak, že v ten deň už žiadnu loď nestíhame.  Volíme teda prelet malým lietadlom spoločnosti Air Seychelles. Prelet medzi ostrovmi, ktorý trvá približne 20 minút je zážitkom sám o sebe. Je to ako vyhliadkový let počas, ktorého prelietame ponad Mahé a ponad maličké ostrovčeky. Náš let odlieta okolo pol siedmej, takže máme akurát šťastie na nádherný západ slnka presne počas nášho letu (viac o doprave medzi ostrovmi sme spísali v predchádzajúcom článku).

Trochu nevýhodou je, že na Prasline pristávame až po zotmení. Letisko na Prasline je ale maličké, a tak dlho nečakáme ani na batožinu, už po pár minútach vykladajú aj naše kufre. Pri východe z letiska na nás už čaká chlap z požičovne áut Papacarrental s ceduľkou s naším menom. Za pár minút prechádzame formality a môžeme vyraziť. Trošku nepríjemné je, že v tme nevieme dobre skontrolovať poškodenia auta, no chlapík z požičovne sa našťastie zachová seriózne a ukazuje nám všetky. Ideálne nie je ani hneď po dlhšom čase šoférovať na ľavej strane a po tme. Cesty na Prasline sú celkom úzke a hlavne bez krajnice a skoro vôbec neosvetlené. Ale nakoniec to zvládame úplne v pohode a prichádzame k nášmu apartmánu.

 

Jedna z mnohých pláží na juhu ostrova

Jedna z mnohých pláží na juhu ostrova

 

Podľa recenzií sme si vyberali ubytovanie skôr na východnej strane ostrova, kde by mali byť krajšie pláže ako na západnej. Máme teda rezervovaný apartmán Villa Kass neďaleko letoviska Cote D'Or, ktoré je od letiska vzdialené asi 30 minút autom. Toto ubytovanie bolo skvelá voľba. Apartmán je rozľahlý, čistý s kuchyňou a terasou. Najbližšia pláž je len asi na 50 metrov, ale na kúpanie je vhodnejšia pláž v Cote D'Or, kde sú aj reštaurácie, bankomaty a obchody. Majiteľka je veľmi milá a hneď nám na mape poukazuje, čo sa oplatí vidieť na Prasline a navrhuje ako najlepšie využijeme čas, ktorý tu máme. Keďže chcem navštíviť aj pláž Anse Georgette hneď volá do hotela, aby nám tam rezervovala vstup.

 

Neskutočné teplý Indický Oceán

Neskutočné teplý Indický Oceán

 

Kokosy Coco De Mér

Coco de Mér alebo v preklade morské kokosy je endemickým druhom kokosu, ktorý nerastie nikde inde, len na Seychelských ostrovoch. Okrem tunajších pláží sú hlavnou atrakciu Praslinu. Jeho semená sú vôbec najväčšími semenami rastlín na svete a niektoré môžu vážiť až 40 kilo. Okrem ich veľkosti zaujme ale najmä ich tvar, ktorý pripomína ženské lono. Zaujímavosťou je ako morské kokosy prišli ku svojmu menu. Už v dávnych časoch námorníci nachádzali plodu kokosu na brehoch Indického Oceánu, ale keďže ich nikdy nevideli rásť na strome, mysleli si, že sú plodom nejakých morských rias. Až neskôr, potom čo objavili Seychely, konečne objasnili aj pôvod týchto zvláštnych kokosov. 

Na Prasline sa nachádzajú dva parky, kde môžete Coco de Mér vidieť: Vallée de Mai a Fond Ferdinand.

 

Rôzne tvary Coco de Mér

Rôzne tvary Coco de Mér

 

Park Vallée de Mai sa nachádza v strede ostrova, je starším parkom, ktorý sa stal aj súčasťou svetového dedičstva UNESCO.  Na vyše 20 hektároch sa tu nachádza vyše 1000 stromov Coco de Mér. Vstupné sem ale je celkom vysoké 350 SCR. Návštevníci si tu môžu vybrať z niekoľkých trás, ktoré majú dĺžku od 1,5 po 4 kilometre a dvakrát denne sa môžete zúčastniť prehliadky so sprievodcom. Výhodou je, že trasy sú dostupné aj pre telesne postihnutých.

 

Na jednej palme sa môže urodiť aj viac ako 30 kokosov

Na jednej palme sa môže urodiť aj viac ako 30 kokosov

 

Oproti tomu park Fond Ferdinand, ktorý sa nachádza na juhu ostrova je parkom, ktorý vznikol len nedávno. Vstupné je 150 SCR a tiež tu okrem kokosov môžete v rámci prehliadky vystúpiť na vyhliadku, z ktorej je krásny výhľad na ostrov. Nám naša pani domáca poradila, aby sme navštívili radšej Park Fond Ferdinand, lebo je lacnejší a navštevuje ho menej ľudí. Park Vallée de Mai je vhodnejší pre starších ľudí, ktorý by nezvládli vo Fond Ferdinand množstvo schodov na vyhliadku.

 

Samčia palma Coco de Mér

Samčia palma Coco de Mér

 

Nám sa práve páči skombinovať možnosť vidieť kokosy aj si vyšľapať na vyhliadku, takže hneď na druhé ráno mierime do Parku Fondu Ferdinand. Dvakrát denne o 09:00 a 11:00 sa tu koná prehliadka so sprievodcom, v iných časoch je možné prejsť si park sám. My sme prichádzame približne o 09:15 a akurát stíhame prehliadku. Inak sprievodcu veľmi odporúčame, o morských kokosoch nám prezradí kopec zaujímavostí.

 

Coco de Mér

Coco de Mér

 

Zaujímavé je, že vnútri týchto kokosov nie je typická kokosová voda ako v normálnych kokosoch. Tiež v nich nie je dužina, z ktorej sa získava kokos. To bude asi dôvodom prečo tieto kokosy až tak nezbierajú. Ak by ste si chceli tento kokos zobrať domov, aj to je možné. Dajú sa na viacerých miestach na Seychelách kúpiť aj s certifikátom, aby ste si ich mohli z ostrovov odniesť. Bez certifikátu je ich odnášanie zakázané a keď vám ho nájdu na letisku, nevyhnete sa problémom. V tomto parku je cena jedného kokosu 5000 SCR, teda celkom dosť, no na iných miestach boli ešte drahšie a stáli aj 10 000 SCR.

 

Výhľad z vrchu v rezervácii Fond Ferdinand na ostrov Praslin

Výhľad z vrchu v rezervácii Fond Ferdinand na ostrov Praslin

 

Na vyhliadku to nie je ďaleko, ale vedie sem celkom dosť schodov. Vidíme odtiaľto nielen prístav a ostrov Praslin ale aj ďalšie ostrovy. Celá prehliadka trvá asi 1,5 až dve hodiny, počas ktorých vidíme kopec kokosov, či už na strome, alebo aj semená. Hoci je len 10:00 hodín a väčšinu času ideme v tiene kokosov, aj tak sa trochu  spálime. Takže je dobré sa pred začiatkom natrieť opaľovacím krémom a tiež si so sebou zobrať dostatok vody.

Keď sa vrátime z túry na vyhliadku, zastavíme sa na malej pláži Anse Marie Louise, ktorá sa nachádza hneď pri parku. Je to naozaj nádherná pláž s množstvom paliem a nie je na nej takmer nikto.

 

Chodník medzi palmami v rezervácii Fond Ferdinand

Chodník medzi palmami v rezervácii Fond Ferdinand

 

Voda je ale v čase návštevy celkom plytká, takže sa tu nekúpeme. Mierime na sever k pláži Anse Georgette. Najlepšie ale je, že tu je po celý čas popri ceste nejaká pláž. A jedna krajšia ako druhá. Pritom pláže na západnej strane ostrova sa neoznačujú za až také pekné kvôli riasam a kvôli tomu, že sú často plytké. Hoci sme sa tu nekúpali, niekoľkokrát sme sa zastavili a nám pripadali krásne a nebol na nich naozaj nikto.

Nadchádza pomaly čas obeda a my hľadáme nejakú reštauráciu. Na Prasline ich príliš mnoho nie je. Vo všeobecnosti sú ceny v reštauráciach celkom vysoké. Často je lacnejšie využiť tzv takeaway, ktoré ponúkajú buď v stánkoch alebo aj v samotných reštauráciách. My si tentoraz obed berieme v jednej z reštaurácii, ktorá ponúka aj takeaway a na jednej z pláži oproti letisku si robíme piknik. Je to veľmi pekné miesto, kde si aj miestni robia podvečer často pikniky.

 

Anse Marie Louise neďaleko rezervácie Fond Ferdinand

Anse Marie Louise neďaleko rezervácie Fond Ferdinand

 

Pláž Anse Georgette

Pláž Anse Georgette sa označuje za najkrajšiu pláž na ostrove Praslin a je naozaj prekrásna. Táto pláž sa nachádza na severe ostrova za luxusným hotelom Constance Lemuria. Super ale je, že aj keď nie ste ubytovaní v tomto hoteli, na pláž môžete ísť aj tak. Vlastne existujú dva spôsoby ako sa dostať na pláž Anse Georgette. Prvým spôsobom je cez golfové ihrisko spomínaného hotela. Na to je potrebné, aby ste boli dopredu zaregistrovaný na vrátnici. Najlepšie je, ak hneď keď sa ubytujete, požiadate svojho domáceho, aby tam zavolal a zapísali vás. Keďže počet miest je obmedzený, niekedy môžu mať miesto až za dva alebo tri dni. My sme mali celkom šťastie, naša domáca nám vstup vybavila hneď na ďalšie poobedie.

 

Anse Georgette je naozaj krásna

Anse Georgette je naozaj krásna

 

Druhým spôsobom je prísť sem turistickým chodníkom cez vrch Mont Plaisir. V tomto prípade nepotrebujete rezerváciu, ale cesta na pláž vám potrvá trochu dlhšie. Výhodou je, že cestou sa naskytajú pekné výhľady na okolie a na pláž zhora.

My sme síce najskôr plánovali ísť cez túto túru, ale nakoniec, keďže sme na Prasline nemali až tak veľa času a mali sme vybavený vstup, tak sme išli cez hotel.

Na recepcii sme iba nahlásili naše mená a zapísali sa. Prechádzkou cez golfové ihrisko sa na pláž dostaneme asi za 15 minút. Časť cesty nás aj zvezú golfovým vozíkom.

 

Na pláži sú ale v čase našej návštevy trochu riasy

Na pláži sú ale v čase našej návštevy trochu riasy

 

V čase našej návštevy je na pláži len pár ľudí, ale na druhej strane celkom veľké vlny a trochu aj riasy. Napriek tomu sa kúpeme aj vo vlnách. Obe strany pláže lemujú skaly typické pre Seychely. Nachádza sa tu aj malý plážový bar, kde predávajú kokosy a čerstvé ovocie. Na pláži trávime celé poobedie.

Cestou naspäť na ubytovanie sa ešte zastavujeme v Cote d’Or, kde je viacero reštaurácii.  Nakoniec berieme takeaway, ktoré si dávame na terase nášho apartmánu.

 

Na Anse Georgette sme takmer sami

Na Anse Georgette sme takmer sami

 

Anse Lazio

Ďalšou nádhernou plážou na Prasline, ktorú nemôžete vynechať je Anse Lazio. Anse Lazio sa taktiež nachádza na severe ostrova, ale dostaneme sa na ňu z opačnej východnej strany. Zaparkovať sa tu dá takmer priamo pri pláži. Práve sem máme namierené na druhý deň. Síce celú noc nám pršalo, ale ráno sa postupne vyjasňuje a už nám potom za celý čas, čo sme na Seychelách viac neprší.

 

Na začiatku Anse Lazio

Na začiatku Anse Lazio

 

Nám sa Anse Lazio páči ešte viac ako Anse Georgette. Nie sú tu riasy a aj vlny sú menšie ako na Anse Georgette. Odporúčame prejsť sa až na úplný koniec pláže na ľavej strane. Chodníkom pomedzi skaly sa dá totiž prejsť na ďalšiu menšiu pláž, ktorá je úplne nádherná a na ktorej sme úplne sami. Tu si aj skladáme veci a kúpeme sa. Chodník potom ďalej pokračuje na ešte ďalšiu maličkú pláž. Dokonca sa chodníkom dá prejsť až na Anse Georgette, ale keďže sme tam už boli včera, tak ďalej už nejdeme.

 

Anse Lazio – krásna pláž s bielym pieskom

Anse Lazio – krásna pláž s bielym pieskom

 

Na Anse Lazio by malo byť aj skvelé šnorchlovanie, ale keďže v čase našej návštevy sú tu celkom vlny, tak tentokrát šnorchlovanie vynechávame.

Nevýhodou tejto pláže je, že sa tu nachádza len jediná reštaurácia, ktorá nie je práve najlacnejšia.  Keďže sme už ale dosť hladní, tak si tu dávame na obed typickú rybu a chobotnicu v kreolskej omáčke a čerstvý džús. Čerstvé džúsy z rôznych druhov ovocia tu nájdete takmer všade a sú naozaj výborné. My si ich dávame každý deň, odporúčame ochutnať z Passion fruit, ten nám chutil najviac.

Neďaleko Anse Lazio sa nachádza aj odbočka na najvyššie miesto na ostrove – Zimbabwe Point. Bohužiaľ sme ale zistili, že na vrchu sa nachádza nejaký vysielač. Areál býval kedysi otvorený, no aktuálne bol už uzatvorený a teda sa na najvyššie miesto nedostaneme.

 

Pri našej návšteve tu je len minimum ľudí

Pri našej návšteve tu je len minimum ľudí

 

Anse Boudin

Z Anse Lazio sa presúvame na ďalšie pláže. Anse Boudin nenájdete medzi najznámejšími plážami na Prasline, no nám sa neskutočne páčila. Túto pláž sme si vyhliadli už cestou na Anse Lazio.  Je dlhá vyše kilometra s jemným bielym pieskom a nachádza sa hneď vedľa cesty. Na pláži sú neskutočné skalnaté útvary a navyše sme tu úplne sami. Rovno oproti máme výhľad na ostrov Curieuse. Výborne sa tu aj kúpe, lebo voda je hlboká tak akurát a nie sú tu žiadne vlny ani riasy.

 

Za zastávku stojí aj Anse Boudin

Za zastávku stojí aj Anse Boudin

 

Pri Anse Boudin nájdeme takéto zaujímavé skaly

Pri Anse Boudin nájdeme takéto zaujímavé skaly

 

Letovisko Cote D'Or

Podvečer sa ešte presunieme preskúmať pláž v Cote D'Or, čo je letovisko blízko nášho apartmánu. Pláž v Cote D'Or nazývaná aj Anse Volbert je dlhá vyše dvoch kilometrov a je to asi najpopulárnejšia pláž na ostrove. Dá sa pri nej parkovať hneď na niekoľkých miestach. Ale je to už viac taká mestská pláž, kotvia tu loďky, ktoré ráno odchádzajú na výlety s turistami. Taktiež je tu aj viac turistov, reštaurácie aj obchody so suvenírmi.  Ale pláž je to aj tak veľmi pekná. Tiež sa tu veľmi dobre pláva keďže tu tiež nie sú žiadne vlny a voda je akurát hlboká.

Najkrajšia časť pláže je za Pizzeriou de Berjaya, kde sa nachádza aj typická palma, ktorá sa skláňa nad plážou. Museli ju už ale podoprieť, aby sa nezlomila.

 

Najkrajšia časť pláže Anse Volbert alebo Cote D'Or

Najkrajšia časť pláže Anse Volbert alebo Cote D'Or

 

Na Cote D'Or sme sa vraciame ešte aj na druhý deň a kúpeme sa tu celé doobeda, kým sa presunieme do prístavu, kde vrátime auto a loďou odchádzame na ďalší ostrov La Digue.

 

Ak chcete, na palme sa môžete aj pohojdať

Ak chcete, na palme sa môžete aj pohojdať

 

Pre tieto pohľady sa oplatí na Seychely vyraziť

Pre tieto pohľady sa oplatí na Seychely vyraziť

 

Výlety na ostrovy v okolí Praslinu

Jedným z najlepších výletov z Praslinu je výlet na ostrov Curieuse. My sme už tento výlet nestihli, ale keby sme mali deň navyše, tak sa sem určite vyberieme. Ostrov Curieuse je chránenou oblasťou a domovom korytnačiek obrovských. Ak sa sem vydáte, môžete ich vidieť desiatky žijúce voľne na ostrove. Výlet na Curieuse sa často spája aj so šnorchlovaním na ostrove St. Pierre,  kde sa dá nájsť krásny podmorský svet – rybyčky, koraly a korytnačky.

 

Ostrov Curieuse vidíme aspoň takto z pláže

Ostrov Curieuse vidíme aspoň takto z pláže

 

Ďalším častým výletom je ostrov Cousin, ktorý sa nachádza na opačnej strane Praslinu a je známy hlavne pri milovníkov vtákov a neporušenej prírody.

 

Cestou do prístavu

Cestou do prístavu

 

Praslin so svojimi nádhernými plážami, zelenou džungľou a unikátnymi kokosmi Coco de Mér je úžasným ostrovom, ktorý je čistým rajom. My na ňom trávime tri noci, čo je určite málo. Ak máte viacej času, určite sa oplatí ostať tu aj dlhšie a spoznať ostrov detailnejšie.