Západná Austrália, Gibb River Road: Windjana Gorge, Lennard River Gorge

september 2023
1. deň – odpočívadlo Nillibubbica – 0 aud / 2 osoby / noc
2. deň – Imintji campground – 0 aud / 2 osoby / noc
3. deň – Manning Gorge campground – 30 aud / 2 osoby / noc + 20 aud vstup do parku
4. deň –odpočívadlo Hann River – 0 aud / 2 osoby / noc
5. deň - Ellenbrae Station campground – 30 aud / 2 osoby / noc
6. deň – El Questro campground - 50 aud / 2 osoby / noc + 50 aud vstup do parku
7. deň - Parry Creek Farm campground – 0 aud / 2 osoby / noc
8. deň - Discovery Resorts - Lake Argyle campground – 54 aud / 2 osoby / noc
9 - 10. deň - Purnululu National Park – Walardi campground - 52 aud / 2 osoby / 2 noci
11. deň – odpočívadlo Spring Creek Rest Stop – 0 aud / 2 osoby / noc
12. deň – Roebuck Plains Caravan Park - 30 aud / 2 osoby / noc
13 – 15. deň –Cable Beach Caravan Park - 100 aud / 2 osoby / 3 noci
Toyota Prado, Avis Australia - 2419 aud / 2 osoby / 15 dní
Praktické informácie:
Austrália Austrália
Canberra

Hlavné mesto

Austrálsky dolár (AUD)

Mena používaná v krajine

Využívané typy zásuviek

+6 až +9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Austrálie je potrebné mať platný cestovný pas a požiadať si online o e-Visitor víza (subclass 651). Podrobné informácie ako požiadať o e-Visitor víza nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

Najlepším obdobím na návštevu Austrálie je austrálske leto, od decembra do februára. Teploty v tomto období sú najvyššie. Pokiaľ môžete vyhnite sa vianočným sviatkom, kedy je v Austrálii top sezóna a ceny sú najvyššie. Výborným obdobím na návštevu je aj jeseň od marca do mája, kedy je na väčšine územia stále veľmi príjemne, navyše je aj menej turistov. Austrálska zima trvá od júna do augusta, kedy je chladnejšie. Silné vetry a búrky však môžu prísť kedykoľvek, tak si nezabudnite so sebou zabaliť pršiplášť. Pokiaľ sa chystáte na sever Austrálie, tak tu sú letné mesiace veľmi horúce a vlhké s množstvom dažďa, preto je vhodnejšia návšteva v suchom období od júna do augusta.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

Jedny z prvých zastávok na legendárnej Gibb River Road, keď začínate v smere od Derby, bývajú väčšinou kaňony Windjana Gorge a Lennard River Gorge. Rovnako to platí aj pre nás. Tieto dva kaňony sú vzhľadovo od seba úplne odlišné, no majú aj veľa spoločného. Pri oboch je potrebné absolvovať krátku túru, pri oboch si užijete nádherné výhľady, oba tieto kaňony sú otvorené iba počas obdobia sucha, teda od apríla do novembra a bohužiaľ v ani jednom sa nie je možné kúpať. Napriek tomu sa ich rozhodne oplatí navštíviť, ak budete prechádzať cez Gibb River Road.

 

V Kimberley rastú baobaby úplne všade

V Kimberley rastú baobaby úplne všade

 

Včera po prílete do Broome sme rýchlo prevzali auto, nakúpili vodu, potraviny na sedem dní, plynové kartuše, nejakú kempingovú výbavu a všetko potrebné. Z Broome sme sa snažili vyraziť čo najskôr, no aj tak nám to nejaký čas trvalo. Stihneme teda prejsť približne 100 kilometrov a noc trávime na odpočívadle Nillibubbica. Na tomto odpočívadle je povolené aj prespať, nachádza sa tu pár stolov a záchody. Okrem nás je tu ešte asi 8 karavanov. V prašnej pôde odpočívadla sa nám nechce stavať stan, tak sa rozhodujeme, že dnes prespíme v aute. So západom slnka rozkladáme spanie a zaliezame. I keď som po celom dni dosť unavený, asi ma drží nejaký jet lag, lebo sa mi vôbec nedarí spať. Super je, že po sklopení sedačiek, si vieme úplne v rovine ľahnúť. Z domu sme si pripravili aj záclonky na okná, aby sme ich mohli mať počas noci otvorené a nedostal sa k nám hmyz. Pripravené máme aj spacáky a deky, no po celú noc sa teplota drží na nejakých 20 stupňov, žiadne prikrývky teda nepotrebujeme.

 

Na začiatku Gibb River Road je takáto celkom prehľadná mapka so všetkým, čo cestou potrebujete

Na začiatku Gibb River Road je takáto celkom prehľadná mapka so všetkým, čo cestou potrebujete

 

Ráno nás s východom slnka budí hlasný škrekot papagájov. Neraňajkujeme, len rýchlo zbalíme spanie a hneď vyrážame. Našou prvou zastávkou je mestečko Derby. Prichádzame tam po 120 kilometroch. Dáme si kávu a raňajky a dokupujeme všetko, čo nás počas noci napadlo, že sme to zabudli.  Dotankujeme ešte do plnej nádrže, síce sme veľa neminuli a dojazd máme ešte 1200 kilometrov, no najbližšia pumpa bude asi veľmi ďaleko.

 

Prvé kilometre sú ešte po asfalte

Prvé kilometre sú ešte po asfalte

 

V okolí Derby nás zaujal akurát Boab Prison Tree, pri ktorom sa aj zastavujeme. Je to obrovský 1500 rokov starý baobab, ktorý ma obvod až nejakých 15 metrov. Zaujímavý je hlavne tým, že je dutý a dutina v jeho vnútri je dosť veľká. Preto v minulosti, keď tadiaľto prevážali väzňov a prespávali v okolí, na noc ich zatvárali práve do tohto baobabu. Podľa toho dostal aj meno. Dnes je už z neho turistická atrakcia. Aby k nemu ľudia nechodili a neničili ho, je okolo neho aj zábradlie.

 

Obrovský Boab Prison Tree

Obrovský Boab Prison Tree

 

Od baobabu sa pár metrov vraciame a odbáčame na Gibb River Road. Hneď na začiatku musíme zastaviť pri ceduliach. Píšu že celá Gibb je otvorená, čo aj vieme. Je tu pár informácii o gorges, ktoré môžete navštíviť, kam potrebujete 4WD auto a tak ďalej. Pofotíme sa a pokračujeme.

 

Môžeme vyraziť na Gibb River Road

Môžeme vyraziť na Gibb River Road

 

Prvých 100 kilometrov ide rýchlo, je tam totiž ešte asfalt, tak nás nemá čo spomaľovať. Okolo nás sú len nekonečné pláne plné baobabov a termitísk, medzi ktorými sa sem-tam pasú kravy. Po približne 100 kilometroch končí asfalt a my nabiehame na nespevnenú cestu, ktorej sa najbližších 700 - 800 kilometrov a 6 dní nezbavíme. Po 20 kilometroch prichádza prvá odbočka na Windjana Gorge.

 

Asfalt na dlhšie opúšťame a čakajú nás nespevnené cesty

Asfalt na dlhšie opúšťame a čakajú nás nespevnené cesty

 

Termitiská všade okolo cesty

Termitiská všade okolo cesty

 

Windjana Gorge

Odbáčame vpravo, k Windjana Gorge je to z Gibb River Road približne 20 kilometrov jednosmerne. Prašná cesta ale nie je zlá, ideme v pohode 70 – 80 kilometrov za hodinu. Kaňon Windjana Gorge (alebo Bandilngan ako sa nazýva v jazyku miestnych aborigincov) je niekoľko kilometrov dlhý kaňon, ktorý je z oboch strán obkolesený útesmi vysokými 30 až 100 metrov. Windjana Gorge bol tento rok zatvorený kvôli povodniam, ktoré tam boli v období dažďov a dosť ho zničili. Zamestnancom parku sa ale aspoň časť podarilo opraviť, a tak ho na záver sezóny otvorili. Môžeme ho teda navštíviť.

 

Prvé pohľady z parkoviska

Prvé pohľady z parkoviska

 

Pri parku sa nachádza aj kemp, ale aj ten bol zničený po povodniach, takže túto sezónu ostal zatvorený. Otvorená je len day use area. Do parku k Windjana Gorge sa platí aj vstupné. My ale máme kúpený Park Pass pre celú Západnú Austráliu, ktorý platí v štátnych parkoch, teda na mieste už nič neplatíme.

 

Vstupujeme cez malú jaskyňu

Vstupujeme cez malú jaskyňu

 

Už aj nadišiel čas obeda, pri parkovisku v parku sú aj piknikové stoly, voda (nepitná) a toalety. Ďalej je tu niekoľko informačných tabúľ o kaňone, túrach a tak ďalej. Dáme si teda najprv obed a potom vyrážame do parku. Aktuálne sa dá prejsť asi len tri kilometre a potom túra končí, keďže po záplavách ešte ďalšie časti nie sú sprístupnené. Teplomer v aute ukazuje dneska 41 stupňov, tak aj tých 6 kilometrov nám bude stačiť.

 

Windjana Gorge

Windjana Gorge

 

Berieme hlavne vodu a vyrážame. Najpodstatnejšou informáciou pre nás je, že sa tu nemôžeme kúpať. Vo vode žije veľa sladkovodných krokodílov, ktoré sú síce plaché, ale môžu byť aj nebezpečné, tak je to tu zakázané. Po pár metroch prejdeme cez malú jaskyňu a prichádzame k jazerám na dne kaňona, okolo ktorých prechádzame. Užívame si výhľady, no okolo vidieť aj pováľané a polámané stromy po povodniach. Je ťažké si predstaviť aká voda tu musela tiecť, keď tu spravila takú spúšť.

 

Windjana Gorge

Windjana Gorge

 

Tesne pred koncom kaňonu zbadáme aj krokodíla. Leží vo vode asi 2 – 3 metre od brehu a vôbec si nás nevšíma. Vieme si ho pekne odfotiť. Toto je prvý a zároveň aj posledný krokodíl, ktorého sme na tejto ceste videli. Upozornenia na krokodíly sú pri veľa riekach a kaňonoch, kde sa aj kúpeme, no krokodíla už nevidíme. Dôjdeme až na koniec sprístupnenej túry, ďalej sa už pokračovať nedá, a tak sa vraciame k autu a opúšťame park.

 

Krokodíl sa vyhrieva na slniečku

Krokodíl sa vyhrieva na slniečku

 

Koniec túry, ďalej to už bolo uzatvorené

Koniec túry, ďalej to už bolo uzatvorené

 

Od Windjana Gorge sa dá ešte pokračovať cestou ďalej k Tunnel Creek. Tunnel Creek je ďalší zaujímavý kaňon, kde musíte preplávať cez jazierko v tmavej jaskyni, aby ste sa dostali do kaňona. Od Windjana Gorge je to približne 40 kilometrov a potom odtiaľ je možné prašnou cestou prejsť až na Great Northern Highway. Tunnel Creek ale vynecháme a vrátime sa späť na Gibb River Road.

 

Queen Victoria's Head

Po vrátení sa na Gibb River Road nás podľa mapy čaká prvý brod. Preteká tadiaľto rieka Lennard, no na ku koncu obdobia sucha je úplne vyschnutá, brodenie sa teda nekoná.  Po pár kilometroch sa nachádza zaujímavý skalný útvar, ktorý nechceme minúť. Priamo z cesty skala pred nami vyzerá ako ľudská tvár. Tento kamenný útvar pomenovali Queen Victoria's Head – teda hlava kráľovnej Viktórie. A povedal by som, že sa na ňu aj celkom podobá.

 

Queen Victoria's Head – podobá sa alebo nepodobá?

Queen Victoria's Head – podobá sa alebo nepodobá?

 

Lennard River Gorge

Od Windjana Gorge je to k Lennard River Gorge takmer presne 100 kilometrov. Posledných 5 kilometrov je to odbočka z Gibb River Road, ktorá nie je v najlepšom stave. Je úzka a celkom kamenistá s jedným brodom, ktorý je síce úplne malý, ale dosť kamenistý. Vo všeobecnosti platí, že odbočky na Gibb River Road sú väčšinou v horšom stave ako samotná Gibb.

 

Chodník k Lennard River Gorge

Chodník k Lennard River Gorge

 

Auto nechávame na parkovisku. Keď prichádzame, je tu ešte jeden karavan, ale ten hneď odchádza, tak tu ostávame sami. K Lennard River Gorge je to z parkoviska 1,5 kilometra. Takže je to len kratšia  prechádzka. Tam aj späť nám to zaberie asi hodinu. Na vyhliadku ku kaňonu prichádzame z hora. V rieke už tečie len veľmi málo vody. Výhľady máme skôr na kaňon, vodopád je už veľmi malý.

 

Na konci obdobia sucha, je už vodopád takmer vyschnutý

Na konci obdobia sucha, je už vodopád takmer vyschnutý

 

Lennard River Gorge

Lennard River Gorge

 

Aj pri odbočke z Gibb na Lennard River Gorge sa nachádza kemp, kde sa dá zadarmo prespať. No my sa rozhodneme potiahnuť ešte pár kilometrov do Imintji. Tu je platený kemp. Keď ale prichádzame do obchodíku, v ktorom je aj recepcia, je najbližšie štyri dni kvôli sviatku zatvorený. Píšu ale, že kemp je otvorený, ostávame teda tu. Rozkladáme stan, varíme večeru, konečne si dáme sprchu. Imintji je akási malá dedinka s pár domčekmi, tak je tu na naše prekvapenie aj celkom dobrý signál. V stane teda večer dolaďujeme program na ďalšie dni.

 

Výhľady v okolí Gibb River Road

Výhľady v okolí Gibb River Road