Grand Canyon a Fish River Canyon

Dátum pridania: 28.10.2019
Praktické informácie:
Namíbia Namíbia,
Spojené štáty americké Spojené štáty americké
Namíbia: Windhoek
Spojené štáty americké: Washington, D.C.

Hlavné mesto

Namíbia: Namíbijský dolár
Spojené štáty americké: Americký dolár (USD)

Mena používaná v krajine

Namíbia:
Typ DTyp D
Typ MTyp M
Spojené štáty americké:
Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

Namíbia: - 1 hodina oproti Slovensku
Spojené štáty americké: - 6 až -12 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Namíbia: Na návštevu Namíbie je potrebné platné vízum a cestovný pas s platnosťou minimálne ďalších 6 mesiacov. O vízum je možné požiadať na Veľvyslanectve Namíbie vo Viedni. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.
Spojené štáty americké: Na návštevu USA na turistické a služobné účely do 90 dní je potrebné mať vstupné povolenie ESTA, o ktorú je potrebné žiadať ešte z domu. Podrobnejšie informácie ako získať povolenie ESTA nájdete v článku.

Cestovný dokument, víza

Namíbia: Najlepší čas na návštevu Namíbia je od mája do októbra, kedy trvá suché obdobie. Toto obdobie je najlepšie pre pozorovanie zveri na safari, keďže sa zvieratá združujú pri napájadlách. Kým v júli a auguste je celkom zima a nočné teploty môžu klesnúť až na nulu, v septembri a októbri je veľmi horúco.
Spojené štáty americké: Vzhľadom na obrovskú veľkosť USA sa klimatické podmienky dosť líšia a najlepší čas na návštevu závisí od konkrétnej oblasti. Aljaška má chladné počasie po celý rok. Najlepší čas na návštevu je júl a august, kedy je najteplejšie (do 20°C) a dni sú najdlhšie. Severozápadné pobrežie je často daždivé počas celého roka. Juhozápad - Kalifornia, Nevada, Arizona, ale aj Florida má stabilné a príjemné počasie aj v zime s teplotami okolo 20°C. Naopak v júli a v auguste sa tu teploty šplhajú do 40°C. Najvhodnejšie na návštevu sú preto jar a jeseň. Severovýchodné pobrežie USA a mestá ako New York a Boston sú v lete horúce a v zime chladné s častými snehovými búrkami. Havaj má príjemné počasie po celý rok.

Cestovné obdobie

Namíbia: Angličtina
Spojené štáty americké: Angličtina

Úradný jazyk

Naše cesty nás už zaviedli na mnohé viac či menej zaujímavé miesta. Jednými z tých zaujímavejších boli dva z najväčších kaňonov na svete: Gran Canyon a Fish River Canyon.

To, že sa nám obe tieto miesta podarilo navštíviť je viac menej dielom náhody a nikdy sme to cielene neplánovali. Proste to tak vyšlo, že keď sme cestovali južnou časťou Afriky prechádzali sme okolo Fish River Canyonu, tak by to nedávalo význam sa tu nezastaviť. A rovnako keď sme cestovali po národných parkoch v západnej časti USA, Gran Canyon sme vynechať proste nemohli. Oba kaňony sú neskutočným dielom prírody, ktoré stojí za to vidieť. Pri ich veľkosti človek zistí, aký je malý a pripadá si ako na miestach z inej planéty.

Fish River Canyon sa nachádza v južnej časti Namíbie a je tvorený najdlhšou riekou v Namíbii - Fish River. Tento najväčší africký kaňon dosahuje dĺžku 160 km a šírku až 27 km. V najhlbšom mieste dosahuje hĺbku až 549 metrov.

 

Fish River Canyon

Fish River Canyon

 

Grand Canyon po slovensky teda Veľký kaňon, je tvorený riekou Colorado, bol vyhĺbený pred niekoľkými miliónmi rokov a nachádza sa v Arizone v USA.  Kaňon dosahuje dĺžku 446 km a šírku 29 km. Maximálna hĺbka je 1 800 m.

 

Grand Canyon

Grand Canyon

 

Fish River Canyon – ako na návštevu?

Fish River Canyon patrí k jednej z mnohých prírodných krás Namíbie a je zároveň jedna z najnavštevovanejších atrakcií. To však neznamená, že tu stretnete davy turistov! Oveľa pravdepodobnejšie je, že tu budete skoro sami.

Vstup ku kaňonu sa nachádza v dedinke Hobas, na juhu Namíbie, kde vstupujeme ku kaňonu aj my počas našej návštevy. Odtiaľto na hlavnú vyhliadku Hell`s Bend  je to ešte cca 11 kilometrov. Najideálnejší spôsob ako sa ku kaňonu dostať je auto. Rovnako aj my sem prichádzame autom.

 

Pri kaňone sme takmer sami

Pri kaňone sme takmer sami

 

V dedinke sa nachádza aj kemp a menšie obchodíky, či už so suvenírmi alebo občerstvením. Taktiež si tu môžete zobrať rôzne výlety po okolí kaňonu alebo sprievodcov. Pripraviť sa treba na to, že pri kaňone už nie je žiadna infraštruktúra. Po vrcholku kaňonu môžete podniknúť rôzne túry do oboch strán od hlavnej vyhliadky.

 

Fish River Canyon je ako z inej planéty

Fish River Canyon je ako z inej planéty

 

My najprv smerujeme vľavo, treba sa ale pripraviť, že chodník nie je veľmi upravený, a tak sa kráča po skalách a vlastne ako to ide. Po niekoľkých minútach prichádzame do miesta, kde pekne vidieť ako sa kaňon vlní. Z tohto bodu sa vraciame späť a pokračujeme ešte krátkou prechádzkou na vyhliadku na druhej strane. Ku kaňonu prichádzame v poobedných hodinách a tu čakáme aj na západ slnka.

 

Na okraji

Na okraji

 

Od tohto vyhliadkového bodu sa dá zísť aj dole do kaňonu, kadiaľ vedie 85 kilometrov dlhá turistická trasa The Fish River Hiking Trail. Túto trasu je možné ale prejsť len v zimnom období, teda od apríla do septembra a prechod trvá 4 až 5 dní záleží od vašej kondície.

Pripraviť sa treba aj na počasie. Počas dňa máme horúco, no po zotmení sa dosť schladí a začína popŕchať mrznúci dážď.

 

Slnko nad Fish River kaňonom pomaly zapadá

Slnko nad Fish River kaňonom pomaly zapadá

 

Počas našej návštevy je tu len pár individuálnych cestovateľov, ktorých ale stretávame len na vyhliadkach. Ak odídeme trocha od vyhliadky sme úplne sami. Čo je veľký rozdiel oproti Grand Canyonu ktorý navštevuje množstvo ľudí a na hlavných vyhliadkach sú občas doslova tlačenice.

Denný vstup ku kaňonu je 80 namíbijských dolárov. Okrem toho sa platí ešte 10 namíbijských dolárov za auto, čo nie je vôbec veľa.

 

Západ slnka pri Fish River Canyone

Západ slnka pri Fish River Canyone

 

Grand Canyon – ako na návštevu?

Oproti Fish River Canyonu ponúka Grand Canyon oveľa väčšie zázemie. Množstvo vyhliadok, možností na ubytovanie, túry a výlety. Východiskovým bodom k návšteve Grand Canyonu väčšinou býva Las Vegas, odkiaľ sa dá zobrať aj množstvo jednodňových výletov k rôznym vyhliadkam alebo podniknúť vyhliadkové lety vrtuľníkmi. Ideálne je ale požičať si napríklad v Las Vegas auto a prejsť si kaňon po vlastnej osi.

 

Jedna z mnohých vyhliadok na Grand Canyon

Jedna z mnohých vyhliadok na Grand Canyon

 

Národný park sa delí na dve časti – južnú časť (South Rim) a severnú časť (North Rim). Južná časť je oveľa viacej navštevovaná, čo je spôsobené aj tým, že sa tu nachádza viacej vyhliadok. Napríklad aj väčšina jednodňových výletov z Las Vegas smeruje na južnú  časť.

My navštevujeme tiež južnú časť a našu návštevu začíname v Gran Canyon Village. Cestou z Las Vegas vynechávame napríklad známu vyhliadku Grand Canyon Skywalk, kde sa platí dosť vysoké vstupné. Vyhliadok si dnes ešte užijeme dosť, ale pre toho, kto by si chcel prejsť po sklenej vyhliadke, pod ktorou je 1200 metrov hlboký kaňon, to môže byť zaujímavá zastávka.

 

Každá vyhliadka poskytuje iný uhol pohľadu

Každá vyhliadka poskytuje iný uhol pohľadu

 

Ku Gran Canyonu prichádzame v poobedných hodinách a cesta vedie až takmer ku Kaňonu problémom je trocha nájsť voľné parkovacie miesto pri Visitor centre.

Za vstup do Národného parku Grand Canyon sa platí 35 usd za auto. Toto vstupné platí na týždeň a zahŕňa vstup na South aj na North Rim. Pokiaľ máte celoročný pas do amerických národných parkov America the Beautiful, vstup máte zadarmo.

 

Život na kraji kaňonu

Život na kraji kaňonu

 

Ako prvú navštevujeme vyhliadku Mather Point, ktorá patrí medzi najkrajšie a zároveň aj najnavštevovanejšie vyhliadky. Chodník sa tu tiahne popri kraji kaňonu po niekoľko kilometrov a my tu trávime vyše hodiny prechádzkou a fotením.

Od Mather Pointu sa dá pokračovať buď na západné alebo východné vyhliadky. A tiež buď vlastným autom alebo turistickým autobusom. Západné vyhliadky sú od novembra do marca uzavreté pre osobné autá a dostanete sa sem iba turistickým autobusom, ktorý Vás odvezie zadarmo niekoľkokrát denne.

 

Grand Canyon z južnej strany

Grand Canyon z južnej strany

 

Vyhliadky na východnej strane sú prístupné aj osobným autom a je z nich taktiež krásny výhľad na kaňon. V okolí je tiež množstvo turistických trás a aj my niektoré kratšie podnikneme. Výhľady tu sú ale neskutočné. Postupne sa presúvam po vyhliadkach na východ a pri Gran Canyone trávime čas až do večera. Na poslednej vyhliadke si užijeme ešte nádherný západ slnka a pokračujeme ďalej.

Množstvo túr a výletov sa dá podniknúť na dno Grand Canyona. Na dno sa tiež dajú podniknúť výlety vrtuľníkom alebo rafting. Jednou z najkrajších túr je túra k vodopádom Havasu Falls, ktorá je dlhá zhruba 8 míľ. Pri vodopádoch môžete prespať v kempe alebo v hoteli. Ubytovanie je potrebné rezervovať dopredu. Rezervácie sa otvárajú každoročne vo februári a miesta na celý rok sa zvyčajne zaplnia v priebehu hodiny.

 

Západ slnka pri Grand Canyone

Západ slnka pri Grand Canyone

 

Okrem množstva jednodenných túr sa tu môžete vydať aj na viacdenný tzv. Backcountry hike po dne kaňonu a prespať v jednom z troch kempov, ktoré sa tu nachádzajú. Pre backcountry hike je potrebné vybaviť si permit, ktorý stojí 10 usd a je potrebné si ho vybaviť zhruba pol roka dopredu. Ak ste to nestihli nezúfajte, každý deň je totiž ešte k dispozícii na mieste zopár last- minute miest, ktoré sa dajú získať v Backcountry Information Centre.

 Viac informácií a podrobnú mapu južnej časti Grand Canyonu nájdete tu:

https://www.nps.gov/grca/learn/news/upload/sr-pocket-map.pdf