Kanárske ostrovy: La Palma - raj pre nadšencov turistiky

Domov > Európa > Španielsko
november 2019
Mirador Isla Bonita, La Palma - 144 eur / 5 noci / 2 osoby
La Palma: Plus Car, Volkswagen Up – 85 eur / 2 osoby / 5 dni
Praktické informácie:
Španielsko Španielsko
Madrid

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Medzi Španielskom a Slovenskom nie je žiadny časový posun, na Kanárskych ostrovoch je - 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Najlepší čas na návštevu Španielska sú jar a jeseň - od apríla do júna a od septembra do októbra, kedy sú teploty na väčšine územia veľmi príjemné a nie je tu toľko turistov, ale samozrejme záleží to aj od konkrétnej oblasti. Na návštevu miest na severe Španielska pri Atlantiku sú ideálne júl a august. V Barcelone, na Costa Brave a baleárskych ostrovov je dobré počasie od mája do septembra. Na juhu Španielska dobré počasie obvykle pretrváva až do neskorej jesene. Na Kanárskych ostrovoch je po celý rok dobré a slnečné počasie a jedine od decembra do februára môžu klesnúť pod 20 °C.

Cestovné obdobie

Španielčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ F Typ F

Využívané typy zásuviek

Ostrov La Palma, alebo aj Isla Bonita (krásny) ako ho prezývajú, určite nie je jeden z najpopulárnejších Kanárskych ostrovov medzi turistami. Oproti Gran Canarii, či Tenerife je o dosť menej navštevovaný.  Keďže La Palma je skôr hornatý ostrov, nenájdeme tu mnoho pláží, ale zato je ostrov neuveriteľne pestrý. Nájdeme tu banánové plantáže, borovicové lesy aj skaly v nadmorskej výške vyše 2000 metrov, kde už nerastie takmer nič. La Palma je ideálny ostrov pre všetkých, ktorí majú radi turistiku a po túre sa chcú ovlažiť vo vodách Atlantiku.

Na La Palmu prichádzame loďou z vedľajšieho ostrovčeka La Gomera, na ktorom sme strávili dva dni. Na ostrov premávajú dve lodné spoločnosti Fred Olsen a Naviera Armas. My si vyberáme Fred Olsen, ktorá by mala mať skorší príchod, ale nakoniec meškáme približne hodinu, a tak na La Palmu prichádzame asi okolo jedenástej večer, takmer spoločne s loďou Naviera Armas. Viac o preprave medzi ostrovmi sa dočítate v tomto článku.

 

Teleskopy pri Roque de los Muchachos

Teleskopy pri Roque de los Muchachos

 

Po pristání na ostrove pár minút hľadáme požičovňu áut, kým konečne zistíme, že sa nachádza v budove lodného terminálu. Samotné prebratie auta je už potom veľmi rýchle.

Možností na ubytovanie je na La Palme celkom dosť v každej časti ostrova v rôznych cenových kategóriach. Jediný problém, ktorý sme ale mali, bol náš neskorý príchod. Takmer každé ubytovanie totiž malo checkin po 22:00 za príplatok (medzi 10 a 30 eur). Taktiež sme potme kľukatými serpentínami nechceli trepať úplne na opačný koniec ostrova, a tak sme si nakoniec vybrali Mirador Isla Bonita v dedinke Mazo, vynikajúce čisté apartmány, ktoré mali self check-in, takže sme sa nemuseli nikde ponáhľať a na izbe nás po príchode už čakala fľaška miestneho vína.

Jedinou nevýhodou ubytovania bolo, že sa nachádza na východnej strane ostrova, ktorá je daždivejšia a chladnejšia a aj nám tu skoro každú noc pršalo. No nejako nám to nevadilo. Aj tak sme väčšinou boli v iných častiach ostrova, kde bolo pekne teplo a slnečno.

 

Banánovníkové plantáže tvoria veľkú časť ostrova

Banánovníkové plantáže tvoria veľkú časť ostrova

 

Pláže na ostrove La Palma

Aj keď La Palma nie je známa svojimi plážami, niekoľko sa ich tu nachádza, hlavne na slnečnej západnej strane ostrova. Jedna z najkrajších pláží je v mestečku Tazacorte. Je to mestská pláž a nachádza sa tu aj pekná promenáda s niekoľkými reštauráciami. Počasie je v Tazacorte ideálne a aj keď je inde pod mrakom, tu bolo stále pekne slnečno.

 

Pláž v Tazacorte

Pláž v Tazacorte

 

O niečo južnejšie od Tazacorte sa nachádza pláž Playa Los Guirres. Tu sme mali trochu problém ju nájsť, keďže sa nachádza uprostred banánových plantáží, ale nakoniec po troche blúdenia sme ju našli. Je to menšia kamienková pláž, nachádza sa tu aj jedna reštaurácia. Keď sme tu boli my, tak tu bolo len pár ľudí a veľké vlny, takže sme sa nekúpali.

 

Playa Los Guirres

Playa Los Guirres

 

Druhým väčším letoviskom na ostrove po Tazacorte je Puerto Naos, ktoré neobľubujú len tí, ktorí sa chcú slniť, ale aj milovníci paraglajdingu.

Pokiaľ sa vydáte ešte južnejšie od Puerto Naos pomedzi banánovníkové plantáže objavíte Playa de Charco Verde, ktorá je pomenovaná podľa zeleno – modrej vody v zátoke. My sme túto pláž nenavštívili, ale je vraj jedna z najkrajších na ostrove.

 

Puerto Naos

Puerto Naos

 

Medzi ďalšie pekné pláže patria Playa de los Nogales, Playa Bajamar a Playa de La Zamora. Všetky tri sú také divokejšie pláže, takže si tu treba dať pozor na vlny a spodné prúdy.

Zaujímavosťou sú aj prírodné bazéniky Charco Azul s krásnou azúrovou vodou na severe ostrova.

 

Charco Azul

Charco Azul

 

Čo vidieť na ostrove La Palma

Na svoje si prídu najmä obdivovatelia prírodných krás. Dominantu ostrova tvorí Národný park Caldera de Taburiente, ktorý sa nachádza v strede ostrova. Caldera, čiže kráter vznikol po zosuve sopky Taburiente pred dvomi miliónmi rokov. Priemer krátera je 10 km a v istom bode je hrana krátera vzdialená od dna 2000 vertikálnych metrov.

Nachádza sa tu aj najvyšší vrch Roque de los Muchachos (2426 m.n.m.), ktorý môžete navštíviť aj bez nejakej turistiky. Na vrch totiž vedie asfaltová cesta, keďže sa tu nachádza aj observatórium a niekoľko teleskopov. Vraví sa, že obloha je tu jedna z najčistejších a najlepších na pozorovanie nočnej oblohy na celom svete. Počas sezóny je možné observatórium aj navštíviť.

 

Caldera de Taburiente

Caldera de Taburiente

 

La Palma je samozrejme sopečného pôvodu a doteraz sa tu nachádzajú sopky, ktoré sa považujú za aktívne. Posledná erupcia sopky sa stala v roku 1971 a mala ju na svedomí sopka Tenegía na juhu ostrova. Okrem nej sa v okolí nachádza niekoľko ďalších sopiek, na ktoré sa dá vystúpiť, či už ich navštívite samostatne cez Návštevnícke centrum v Fuancaliente alebo v rámci dlhšej túry (Ruta de Los Vulcanos, GR131). V návštevníckom centre sa platí malé vstupné a odtiaľto môžete vystúpiť na sopku San Antonio a Tenegia.

 

Sopečný juh ostrova

Sopečný juh ostrova

 

Na najjužnejšom cípe ostrova sa nachádza maják Faro de Fuancaliente a priľahlé Salinas, miesto, kde sa z morskej vody ťaží soľ. Ročne sa tu vyťaží až 50 ton čistej morskej soli.

 

Faro de Fuancaliente

Faro de Fuancaliente

 

Kým juh ostrova tvorí skôr sopečná krajina, na severe nájdete zelenšiu krajinu, ktorá pripomína džungľu, lesy a vodopády.  Na severozápade sa nachádzajú aj vodopády Los Tilos. Od návštevníckeho centra sa dostanete k vodopádom krátkou asi 15-20 minútovou prechádzkou. Chodník vedie úzkym kaňonom a cez niekoľko krátkych tunelov. Na konci chodníka sa nachádza pekný vodopád Los Tilos. Okrem túry k vodopádu sa v parku nachádza aj niekoľko ďalších kratších či dlhších túr, takže určite sa tu oplatí spraviť si aspoň krátku zastávku.

 

Salinas

Salinas

 

Takisto neďaleko sa nachádza obľúbená túra Cubo de la Galga. Ide o kratšiu 5 km túru, ktorá vedie zeleným lesom na vyhliadku, z ktorej je pekný výhľad na okolie.

 

Vodopády Los Tilos

Vodopády Los Tilos

 

Turistika na ostrove La Palma

Celý ostrov La Palma je popretkávaný turistickými chodníkmi v celkovej dĺžke takmer 1000 km. Nachádzajú sa tu aj dve diaľkové trasy GR130 a GR131.

GR130 vedie okolo celého ostrova, má približne 150 kilometrov a oficiálne je rozdelená do 8 etáp, ale samozrejme záleží na každého kondícii, ako rýchlo ju prejde.

Kým GR130 nestúpa do vysokých nadmorských výšok, druhá diaľková trasa GR131 vedie z letoviska Tazacorte až na vrchol najvyššej hory Roque los Muchachos a pozdlž hrany krátera a potom pokračuje až na samotný juh ostrova a končí pri majáku Faro de Fuancaliente. Jej prechod zvyčajne trvá tri alebo štyri dni a má dĺžku približne 70 km. Najnáročnejší je asi hneď prvý úsek, ktorý vedie z nulovej nadmorskej výšky na vrchol Roque los Muchachos s prevýšením vyše 2000 metrov.

 

 Mraky pretekajú cez hrebeň Caldera de Taburiente

Mraky pretekajú cez hrebeň Caldera de Taburiente

 

Okrem týchto dvoch dĺžkových trás je ešte na ostrove kopa ďalších kratších trás a samozrejme dajú sa absolvovať aj jednotlivé etapy týchto dvoch trás jednotlivo. Mnoho možností na turistiku je v Národnom parku Caldera de Taburiente, či už po hrane krátera alebo v samotnom vnútri krátera.  My sme tu absolvovali tri túry, ktoré sme opísali v samostatných článkoch.

 

Aj vo vnútri kráteru sa dajú podniknúť pekné túry

Aj vo vnútri kráteru sa dajú podniknúť pekné túry

 

Druhou oblasťou, ktorá je veľmi obľúbená na turistiku je oblasť Cumbre Vieja, čo je vlastne horský pás s vyše 120 sopkami, ktorý sa ťahá od Refugio El Pilar ku Faro de Fuancaliente na úplnom juhu ostrova. Tadiaľto vedie aj 17 kilometrová trasa Ruta de los Volcanos, ktorá prechádza okolo týchto sopiek. Je to jednosmerná trasa a k jej absolvovaniu budete potrebovať taxík, ktorým sa odveziete buď na začiatok alebo na koniec trasy. Jednosmerná cesta taxíkom stojí okolo 45 eur.

Zoznam všetkých turistických ciest aj s mapou nájdete napríklad tu: https://www.senderosdelapalma.es/en/

 

Mirador el Time neďaleko Tazacorte

Mirador el Time neďaleko Tazacorte

 

Čo ochutnať?

Určite z Kanárskych ostrovov nemôžeme odísť bez toho, aby sme si aspoň raz nedali tradičné kanárske zemiaky s červenou a zelenou omáčkou mojo. Samozrejmosťou sú čerstvé ryby a rôzne morské plody. Vynikajúci nápoj, ktorý je typický pre Tenerife, ale podáva sa aj na La Palme je káva Caffe Barraquito – káva s kondenzovaným mliekom a citrónovým likérom.

 

Caffe Barraquito

Caffe Barraquito

 

La Palma je naozaj pestrý ostrov, ktorý toho ponúka naozaj veľa. Turistika, pláže, športové možnosti a ak vystihnete správne obdobie, nenájdete tu ani veľa turistov. Ak by sa nám ešte naskytla tá možnosť, určite by sme neváhali a vrátili sa sem preskúmať aj zvyšok ostrova a podniknúť niekoľko ďalších túr.

Našu cestu po La Gomere a La Palme sme zhrnuli aj v krátkom videu:

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: