Kanárske ostrovy - ako na presun medzi ostrovmi?

15.12.2019

Každý z Kanárskych ostrovov má čo ponúknuť a na žiadnom z nich nie je núdza o zaujímavé miesta, ani problém nájsť si program na týždňový pobyt.

Predsa len je každý trocha iný. La Palma, La Gomera alebo El Hiero sú hlavne o turistike a horách, no pláži je tu pomenej. Tieto ostrovy sú aj ťažšie dostupné - z Európy sem buď neexistuje alebo je menej priamych spojení.

Lanzarote a Fuerteventura sú zasa skôr sopečné a púštne, no nájdete tu aj množstvo pláží.Najvšestrannejšie sú Gran Canaria a Tenerife, kde nájdete aj hory, aj pláže aj nočný život. Tieto štyri ostrovy majú aj dobrú dostupnosť z kontinentálnej Európy.

Ak by ste hľadali inšpiráciu, čo na niektorom z ostrovov vidieť, veľa užitočných informácií nájdete aj v našich cestopisoch:

Gran Canaria

Tenerife

Fuerteventura

Lanzarote

 

Vulkán Teide, najvyšší vrch nielen Tenerife, ale aj celých Kanárskych ostrovov

Vulkán Teide, najvyšší vrch nielen Tenerife, ale aj celých Kanárskych ostrovov

 

Ideálne je na každom ostrove stráviť aspoň týždeň. Niekedy ale môže byť vhodné spojiť aj dva alebo niekoľko ostrovov do jednej cesty. Najmä ak sa chcete pozrieť na tie odľahlejšie, na ktoré neexistuje priame spojenie z kontinentálnej Európy. Takto si môžete spojiť napríklad La Gomeru alebo La Palmu  s Tenerife.

 

Pláže na Fuerteventure

Pláže na Fuerteventure

 

Poďme sa pozrieť aké sú možnosti na presuny medzi ostrovmi.

Presuny medzi Kanárskymi ostrovmi leteckou dopravou

Medzi Kanárskymi ostrovmi lietajú hlavne dve letecké spoločnosti Binter Canarias a Canaryfly.

Binter Canarias (https://www.bintercanarias.com/en) prevádzkuje o niečo viac liniek a lieta aj mimo Kanárske ostrovy. Medzi väčšími ostrovmi lietajú niekoľkokrát denne, no zasa sú o niečo drahší. V akciách môžete u nich nájsť letenky už od 10 eur za jednosmernú letenku, no je to skôr výnimočnejšie. Väčšinou sú letenky o niečo drahšie. V cene letenky majú ale zahrnutú aj odbavenú batožinu. Najlepšie si všetky informácie o podmienkach a linkách pozrieť priamo na ich stránke.

 

Lietadlo Binter Canarias pristáva na Lanzarote

Lietadlo Binter Canarias pristáva na Lanzarote

 

Canaryfly (https://www.canaryfly.es/eng) menšia spoločnosť, ktorá pôsobí iba na Kanárskych ostrovoch. Poskytuje o niečo menej liniek, no zasa sú o niečo lacnejší. Pri akciách môžete u nich kúpiť letenky už od 5 eur za jednosmerný let. V cene letenky je taktiež zahrnutá ako príručná, tak aj odbavená batožina. Túto spoločnosť sme využili aj my pri našom presune z Lanzarote na Gran Canariu, hlavne preto, že letenky v našom termíne vyšli lacnejšie.

 

Kaktusová záhrada na Lanzarote

Kaktusová záhrada na Lanzarote

 

Presuny medzi Kanárskymi ostrovmi lodnou dopravou

Presuny medzi ostrovmi zabezpečujú trajektami hlavne dve spoločnosti:

Fred Olsen – zabezpečuje lodnú dopravu medzi všetkými ostrovmi okrem ostrova El Hiero. Taktiež prevádzkujú lodné linky zo Španielska na Gran Canariu a Tenerife.  Presný zoznam liniek, ktoré prevádzkujú nájdete priamo na ich stránke ako aj všetky potrebné informácie - fredolsen.es.

 

La Palma ponúka skvelé možnosti na turistiku

La Palma ponúka skvelé možnosti na turistiku

 

Lístky na loď tiež môžete rezervovať priamo na ich stránke, kde majú na výber z viacerých tarifov a možností podľa toho, či cestujete autom alebo bez auta, a tak ďalej. My využívame túto spoločnosť na presun z Tenerife na ostrov La Gomera a následne z La Gomera na La Palma. Cestujeme len bez auta, v prístave stačí byť v pohode nejakých 30 minút pred odchodom lode a keďže nemáme ani žiadnu batožinu, nepotrebujeme v prístave robiť ani žiadny check-in. Ako lístok slúži občiansky preukaz alebo pas, ktorý sme použili pri rezervácii. Tu nie je potrebné ani tlačiť lístok. Na palube je niekoľko barov s možnosťou občerstvenia, prípadne kúpu niečoho drobného na jedlo, tiež aj nejaké obchody so suvenírmi.

 

Trajekty oboch spoločností kotviace v prístave San Sebastian de la Gomera

Trajekty oboch spoločností kotviace v prístave San Sebastian de la Gomera

 

Naša plavba z Tenerife na ostrov La Gomera prebehla bez problémov na čas, no plavba z La Gomera na La Palma mala asi hodinové meškanie, s čím asi ale treba rátať, že sa to môže stať. Ináč ale bolo všetko v poriadku. Cenovo je táto spoločnosť o niečo drahšia ako Naviera Armas. No zasa na prepravu využíva katamarány, a teda jej plavby sú o niečo kratšie.

 

La Gomera

La Gomera

 

Naviera Armas – okrem liniek medzi všetkými Kanárskymi ostrovmi prevádzkujú aj nejaké linky medzi Španielskom a Marokom a na Kapverdských ostrovoch. Všetky potrebné informácie ako aj možnosti rezervácie nájdete najlepšie priamo na ich stránke: https://www.navieraarmas.com/en/home.

Na plavbu využívajú klasické lode, ktoré sú o niečo pomalšie ako katamarány, a tak aj plavby trvajú o niečo dlhšie, no zasa sú o niečo lacnejší. Na niektorých linkách je rozdiel v cene oproti Fred Olsen výrazný, a tak treba porovnávať a zvážiť, ktorý čas plavby a cena vám bude vyhovovať.

 

Ako s požičaným autom na iný ostrov?

Obe spoločnosti ponúkajú aj prevoz auta medzi ostrovmi. No pri požičanom aute treba zvážiť, či nebude lacnejšie a jednoduhšie auto v jednom prístave vrátiť a na druhom ostrove požičať druhé. Požičovne síce väčšinou presun auta na druhý ostrov povoľujú, no často tam býva aj podmienka, že auto musíte vrátiť na tom ostrove, kde ste ho požičali. Teda v takom prípade sa budete musieť vrátiť. Ďalej cena za prevoz auta nie je najlacnejšia.

Často ale požičovne v prístavoch majú obmedzené otváracie hodiny a môže sa stať, že loď bude prichádzať neskôr a požičovňa už bude zatvorená. V tom prípade skúste kontaktovať požičovňu emailom, nám dvakrát vyšli v ústrety a v pohode nás počkali, kým loď príde i keď sme dosť meškali.

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: