Gran Canaria: Túra na pláž Guigui

december 2023
Viedeň - Gran Canaria, Ryanair - 77 eur / osoba / spiatočne
Relaxia Beverly Park, Playa del Inglés - 330 eur / 3 noci / 2 osoby / all inclusive
AutoReisen, Citroen C3 – 67 eur / 3 dni
Praktické informácie:
Španielsko Španielsko
Madrid

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Medzi Španielskom a Slovenskom nie je žiadny časový posun, na Kanárskych ostrovoch je - 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Španielska sú jar a jeseň - od apríla do júna a od septembra do októbra, kedy sú teploty na väčšine územia veľmi príjemné a nie je tu toľko turistov, ale samozrejme záleží to aj od konkrétnej oblasti. Na návštevu miest na severe Španielska pri Atlantiku sú ideálne júl a august. V Barcelone, na Costa Brave a baleárskych ostrovov je dobré počasie od mája do septembra. Na juhu Španielska dobré počasie obvykle pretrváva až do neskorej jesene. Na Kanárskych ostrovoch je po celý rok dobré a slnečné počasie a jedine od decembra do februára môžu klesnúť pod 20 °C.

Cestovné obdobie

Španielčina

Úradný jazyk

Pláž Guigui (niekedy sa píše aj Güigüí) leží na západnom pobreží ostrova Gran Canaria. Je to nádherná  divoká pláž obkolesená vysokými útesmi. Pláže na Gran Canarii môžu byť na niektorých miestach preplnené turistami, ale pláž Guigui je skutočným skrytým pokladom Gran Canarie a nikdy na nej nenájdete príliš veľa ľudí. Keďže od zvyšku ostrova ju oddeľujú hory, jediným spôsobmi ako sa na ňu dostať je loď alebo pešia túra, takže už cesta sem je dobrodružstvo samo o sebe.

 

 Pláž Guigui

Pláž Guigui

 

Ako sa dostať na začiatok túry

Túra na pláž Guigui začína za maličkou dedinkou Tasartico, kam je potrebné prísť autom. My bývame v letovisku Playa del Inglés. Odtiaľto smerujeme po diaľnici GC-1 až na jej koniec pri Playa de Mogán, kde sa napájame na cestu GC-200. Pri Mirador de San Nicolás potom odbáčame na GC-204 a ideme až na jej koniec. Celá cesta je veľmi scénická a je na nej množstvo zaujímavých zastávok a výhľadov, kde sa oplatí cestou zastaviť, ale o tom si ešte povieme bližšie. V dedinke Tasartico sa cesta mení na nespevnenú poľnú cestu, ale odtiaľto je to už len zhruba kilometer na začiatok trasy. Pri začiatku trasy je dosť miest na parkovanie. Nájdeme tu turistické značky, ktoré smerujú na pláž Guigui aj veľkú mapu. Takže si môžete pekne pozrieť trasu.

 

Po ceste GC-200 je množstvo krásnych výhľadov

Po ceste GC-200 je množstvo krásnych výhľadov

 

Túra na pláž Guigui

Trasa vedúca na pláž Guigui je dlhá približne 5 km jednosmerne. Nie je technicky náročná a je veľmi dobre značená, takže nie je kde zablúdiť. Treba ale rátať s tým, že najskôr je treba vystúpiť do sedla  a prekonať prevýšenie okolo 450 metrov a potom zo sedla zase dole na pláž zostúpite takmer o 600 metrov. Cesta späť vedie po rovnakej trase, čiže hore do sedla a potom dole na parkovisko. Treba rátať s tým, že jedna cesta vám bude trvať hodinu a pol až dve hodiny. Teda dokopy približne 4 hodiny. Ak prirátate čas na pláži, je to určite výlet na celý deň.

 

Prvá časť túry vedie hore do sedla

Prvá časť túry vedie hore do sedla

 

Čo by ste mali vedieť pred túrou

Na túru si určite zoberte pohodlné a pevné topánky, v sandáloch či šľapkách by sa vám po tomto teréne išlo veľmi zle. Veľká časť trasy vedie po slnku, takže nezabudnite na pokrývku hlavy a na opaľovací krém. Ani na pláži nie je veľa možností na tieň. Taktiež si nezabudnite so sebou zobrať dostatok vody a nejaké jedlo, keďže tu nikde žiadnu reštauráciu nenájdete. Tesne pred plážou sa ale nachádza malý bufetík, kde ak je otvorené, si môžete kúpiť limonádu alebo colu. Ale určite by som sa nespoliehala na to, že bude otvorené. Takisto po celý čas a ani na pláži nemáme signál, takže si môžete dopredu stiahnuť nejakú offline mapu. Ale nie je to úplne potrebné, keďže všetko je pekne značené.

 

Túra je značená takýmito značkami

Túra je značená takýmito značkami

 

Kempovanie na pláži

Oficiálne je kempovanie na pláži Guigui ako aj kdekoľvek inde na Gran Canarii zakázané. Realita ale je, že aj v čase našej návštevy na pláži bolo niekoľko stanov a aj cestou späť sme stretávali ľudí, ktorí išli na pláž kempovať. Vraj je to zakázané z dôvodu, že tu kempujúci často nechávali za sebou smeti a neporiadok. Ak sa tu teda rozhodnete kempovať, nezabudnite si sebou odniesť aj všetky smeti. Kempovanie tu ale musí byť zážitok, pláž leží na západe, takže budete mať výhľad na západ slnka a v prípade jasnej noci aj skvelý výhľad na nočnú oblohu plnú hviezd.

 

Ako prebiehala naša túra

Najlepšie je túru začať ráno čo najskôr, kým slnko ešte nie je príliš silné. My prichádzame na parkovisko okolo desiatej a už tu stojí zopár áut. Z parkoviska nepokračujeme ďalej dole poľnou cestou, ale turistickou, ktorá sa vinie dohora. Spočiatku je to len mierne stúpanie ktoré sa postupne, čím sme vyššie zvyšuje. Vchádzame do doliny a najskôr ideme po jej pravej strane, neskôr sa chodník presúva na ľavú stranu a začína stúpať strmšie. Hore nad nami vidíme malé postavy ďalších turistov, ktorí už sú takmer v sedle.

 

Všade okolo nás rastie množstvo druhov rastlín a kaktusov

Všade okolo nás rastie množstvo druhov rastlín a kaktusov

 

Začínajú serpentíny, ktorými sa konečne aj my dostávame do sedla. Sem do sedla nám to trvá približne hodinku. Ako vyjdeme hore, odkryjú sú nám perfektné výhľady na krajinu a pobrežie. Tešíme sa, že máme najťažší úsek za nami. Chvíľu si dávame prestávku, fotíme sa a pokračujeme zostupom.

 

Stúpame do sedla

Stúpame do sedla

 

Zo sedla už vidíme more

Zo sedla už vidíme more

 

A máme výhľad aj na okolité hory

A máme výhľad aj na okolité hory

 

Táto časť je o niečo dlhšia, ale zase celý čas máme neskutočné výhľady. Najskôr zostupujeme cez niekoľko krátkych serpentín a potom je už zostup miernejší. Prichádzame k rozdvojke. Chodník napravo pokračuje ďalej cez hory do La Aldea a ten naľavo smeruje dole na pláž. Odtiaľto je to ešte ďalší kilometer. Prechádzame okolo malého bufetíku a po pár sto metroch už sme na spodku údolia. Prechádzame okolo ďalších chát a pomedzi vysoký porast, ktorý je vyšší než my až konečne vidíme pláž. Pár schodov po kameňoch a sme dole.

 

Palmy tesne pred plážou Guigui

Palmy tesne pred plážou Guigui

 

Na pláži stojí zopár stanov. Pár ľudí tu kempovalo, ale už si balia veci. Pred odchodom nás ešte poprosia, aby sme ich vyfotili a miznú za rohom.

Pláž Guigui sa skladá vlastne z dvoch pláži. Prvá väčšia Grande a napravo od nej sa nachádza ešte menšia pláž Guigui Chico. Túto menšiu pláž oddeľujú od tej väčšej skaly a dá sa na ňu dostať len počas odlivu. Hneď sa sem ideme prejsť. Na menšej pláži dokonca nie je vôbec nikto. Je tu neskutočný pokoj a počuť len šum mora.

 

Pláž Guigui

Pláž Guigui

 

Menšia pláž Guigui Chico

Menšia pláž Guigui Chico

 

Kotví tu len jedna loď

Kotví tu len jedna loď

 

Po malej prechádzke sa vraciame na väčšiu pláž, sadáme si na breh a robíme si piknik. Nakoniec na pláži ostávame približne hodinku. Vôbec sa nám nechce späť.

Samozrejme, ako sa nám to stalo už párkrát, sme si zobrali málo vody. Cestou späť sa teda zastavujeme v malom bufete. Miestna teta tu predáva limonádu, colu či pivo. Dávame si po jednej limonáde, ktorá je úžasne osviežujúca a padne nám veľmi vhod. Pár sto metrov za bufetom dobiehame turistov, ktorých sme fotili a ktorí sa pohli už pred vyše hodinou. Trochu sa čudujeme, že idú tak pomaly a postupne ich všetkých obiehame. Za hodinku sme späť v sedle. Už sa tu veľmi nezdržiavame a pokračujeme dole. Okolo tretej sme už späť pri aute.

 

Cestou späť nás opäť čaká výstup do sedla

Cestou späť nás opäť čaká výstup do sedla

 

Posledný pohľad smerom k moru

Posledný pohľad smerom k moru

 

Pohľad zo sedla smerom k dedine

Pohľad zo sedla smerom k dedine

 

Už sme takmer pri aute

Už sme takmer pri aute

 

Kde sa zastaviť po ceste k pláži Guigui

Celá cesta autom v podstate od pláže Guigui až po Playa de Mogán je veľmi scénická, vedie mnohými serpentínami, miestami úzkymi cestami s krásnymi výhľadmi. Pozdĺž nej je aj niekoľko zaujímavých miest, kde sa oplatí cestou tam či späť zastaviť. Našou prvou zastávkou je vyhliadka na mestečkom El Hoyo. Výhľady na mestečko sú odtiaľto nádherné. Ale zaujímavosťou je, že táto oblasť patrí medzi najlepšie na ostrove na pozorovanie hviezd, keďže tu nie je takmer žiadne svetelné znečistenie. Ak by ste mali trochu viac času, môžete navštíviť napríklad aj Kaktusový park v El Hoyo. My sme už takýto park na Kanárskych navštívili na ostrove Lanzarote, preto ho tentokrát vynechávame.

 

Výhľad na El Hoyo

Výhľad na El Hoyo

 

Úzke cesty

Úzke cesty

 

Na Gran Canarii nájdeme neskutočne veľa vyhliadok, tzv. miradorov a takmer z každej sú úžasné výhľady. Ďalšou, kde sa zastavujeme, je Mirador de San Nicolás, ktorý sa nachádza pri odbočke z GC-200 na GC-204. Výhľady opäť nesklamali, ale nezdržíme sa tu dlho.

Najzaujímavejšou zastávkou po ceste sú určite Los Azulejos, skalné útvary dúhových farieb. Je to prírodný útvar, ktorý vznikol v dôsledku sopečnej činnosti. Na skalách sa strieda modrá farba s ružovou a s oranžovou. Naozaj zaujímavé miesto. Priamo pod skalami sa nachádza aj malý bufet, kde sa môžete občerstviť a kúpiť si čerstvú ovocnú šťavu. Priamo oproti bufetu sa začína aj krátka turistická trasa k jazierkam. Túra je krátka, ale poriadne strmá. Kedysi bolo možné sa v jazierkach aj vykúpať, ale v posledných rokoch je vody málo alebo skoro žiadna.

 

Los Azulejos – už z diaľky vidieť veľmi pekné farby tohto skalného útvaru

Los Azulejos – už z diaľky vidieť veľmi pekné farby tohto skalného útvaru

 

Nemôžeme vynechať ani poslednú vyhliadku, z ktorej naozaj prekrásne výhľady - Mirador de Veneguara, kde si spravíme aj krátku prechádzku.

 

Mirador de Veneguera

Mirador de Veneguera

 

Mirador de Veneguera

Mirador de Veneguera

 

Veterný mlyn blízko Mogánu

Veterný mlyn blízko Mogánu

 

Nakrátko sa ešte zastavíme v El Molino de Viento, kde hneď pri ceste nájdeme krásny veterný mlyn z 19. storočia. Do mlynu sa dá vojsť a pozrieť sa dovnútra. Vstupné je zdarma. Ďalšou zaujímavosťou, ktorá sa nachádza hneď oproti mlynu sú veľké sochy čajníka, konvice a šálok. Určite sa tu oplatí aspoň na 5 minút sa zastaviť.

Gran Canaria ako aj Kanárske ostrovy vo všeobecnosti je skvelá destinácia pre všetkých aktívnych ľudí. Na ostrove nájdete množstvo možností na turistiku. Túra na pláž Guigui je ale super v tom, že na konci túry sa môžete osviežiť v mori a spojiť turistiku aj kúpanie. Pri najbližšej návšteve Gran Canarie, teda túru na pláž Guigui určite nevynechajte.