Taliansko: Cinque Terre – ikonické dedinky na útesoch

jún 2021
Praktické informácie:
Taliansko Taliansko
Rím

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F
Typ LTyp L

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Talianskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Talianska záleží od konkrétnej oblasti, ale aj od dôvodu návštevy. Dobré počasie na väčšine územia trvá väčšinou od mája až do októbra. V júli a hlavne v auguste je tu však až príliš horúco a pamiatky sú preplnené turistami. Apríl a máj sú tiež vhodný na návštevu avšak more je ešte väčšinou príliš chladné na kúpanie. Pre lyžovačku v talianskych Alpách sú najvhodnejšie mesiace december až apríl. V ostatných oblastiach sú tieto mesiace často daždivé.

Cestovné obdobie

Taliančina

Úradný jazyk

Cinque Terre je jedna z najkrajších oblastí v Taliansku. Aj keby Vám názov nič nepovedal, fotky dediniek s úzkymi farebnými domčekmi nalepenými na sebe na útesoch nad morom  budú asi každému známe.

Prvýkrát som navštívila Cinque Terre pred viac ako desiatimi rokmi, keď toto miesto ešte nebolo až tak známe ako teraz. Už pri prvej návšteve ma toto miesto chytilo za srdce a odvtedy som sa chcela sem ešte vrátiť, ale akosi nikdy nebola príležitosť. Až cestou naspäť z Korziky, keď máme ešte jeden deň voľný, sa naskytá perfektná možnosť sa sem ešte pozrieť, a tak ju aj využívame.

  V dedinkách nájdeme úzke uličke plné farebných domčekov

V dedinkách nájdeme úzke uličke plné farebných domčekov

 

Cinque Terre sa nachádza na severozápade Talianska pri mestečku La Spezia. Od Pisy je vzdialené približne 100 km, takže sa tu dá podniknúť aj jednodenný výlet. Cinque Terre tvorí päť dediniek: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare. Dedinky aj s okolitými kopcami sú súčasťou Národného parku Cinque Terre a takisto sú zapísané aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Každá z dediniek je trochu iná a niečím zaujímavá.

Riomaggiore je najjužnejšia dedinka a hneď prvá, ak sem prichádzate z La Spezie. Krásnu dedinku tvoria domy nalepené na sebe okolo malého prístavu. Môžete sa tu prejsť po hlavnej ulici Via Colombo, posedieť v jednej z mnohých reštaurácii alebo kaviarní alebo sa navštíviť hradnú pevnosť Castello Riomaggiore, odkiaľ je krásny výhľad na dedinu a pobrežie.

Manarola má malý prístav, pestrofarebné domy otočené k moru a malé námestie. V Manarole začína slávna cesta Via dell’Amore (Cesta milencov), ktorá vás dovedie do Riomaggiore. Bohužiaľ táto pobrežná cesta zostáva po zosuvoch pôdy stále zatvorená. Otvoriť by ju mali v roku 2023.

 

Fotogenická Manarola

Fotogenická Manarola

 

Corniglia je trochu iná ako ostatné dedinky, lebo nemá priamy prístup k moru. Je vystavaná na útesoch nad morom a je stadiaľto pekný výhľad na pobrežie. Je asi najmenšia zo všetkých dediniek a cesty sú tu poriadne strmé.

Vernazza  je pre mnohých azda najkrajšia dedinka. Je odľahlejšia ako prvé tri, no to neznamená, že je tu menej turistov.

Monterosso al Mare  je najväčšia z dediniek. Nenájdete tu síce typické úzke uličky s pastelovými domami, no nachádza sa tu veľká pláž a poskytuje širšie možnosti na ubytovanie ako zvyšné štyri dedinky. Ak si teda chcete pobyt skombinovať s kúpaním v mori, ideálne je ubytovať sa práve v Monterosso.

 

Pláž Monterosso

Pláž Monterosso

 

Ako sa dostať do Cinque Terre

Naša loď z Korziky odchádza okolo druhej poobede a pred siedmou večer kotvíme v prístave v Livorne. Rozhodneme sa, že večer sa už nebudeme presúvať do Cinque Terre, ale prespíme v Pise, v tom istom kempe ako prvú noc, a do Cinque Terre sa vyberieme skoro ráno.  V Pise sa nachádza aj najbližsie letisko k Cinque Terre, takže väčšina zahraničných turistov prilieta práve sem a do Cinque Terre sa vydávajú z Pisy.

Cesta autom z Pisy  ide pomerne rýchlo a pohodlne až do mesta La Spezia, odkiaľ sa začína cesta kľukatiť do kopcov. Niekde je cesta dosť úzka, navyše Taliani aj po týchto cestách občas lietajú ako keby to bola diaľnica.

 

Pohľad na Vernazzu z prístavu

Pohľad na Vernazzu z prístavu

 

Parkovanie je taktiež vo väčšine dedín problematické. Parkoviská sa nachádzajú zväčša pár sto metrov nad dedinami, ale majú obmedzenú kapacitu. Samozrejme sú platené, cena sa pohybuje zhuba 2 eurá na hodinu. My sme mali celkom šťastie, že sme tu boli v pandemickom období a ešte aj celkom skoro ráno, a tak sme zaparkovali nad oboma dedinami, ktoré sme navštívili bez problémov, ale v hlavnej sezóne, to bude horšie.

Aj preto sa odporúča na návštevu Cinque Terre využiť radšej vlak. Môžete sa sem odviezť rovno z Pisy, ale v La Spezii budete musieť presadnúť na miestny regionálny vlak.

 

V uličkách Manaroly

V uličkách Manaroly

 

Ako sa presúvať medzi dedinkami

My sme sa medzi dedinkami presúvali autom, ale kvôli úzkym kľukatým cestám a obmedzenému parkovaniu to nie je najideálnejšia možnosť. Samozrejme, ak pôjdete skoro ráno, tak sa to dá.

Na presun medzi dedinami taktiež môžete využiť vlak, ktorý premáva pravidelne medzi všetkými dedinami a La Speziou. Za jednu jazdu medzi dedinami zaplatíte 4 eurá. Prípadne si môžete kúpiť aj tzv. Cinque Terre Card, ktorá na jeden deň stojí 16 eur. Ak teda plánujete prejsť si za jeden deň všetky dedinky, určite sa oplatí. V cene je okrem vlaku aj prístup na turistické chodníky.

Poslednou možnosťou je navštíviť dediny loďou. Lode plávajú každý deň pravidelne z La Spezie alebo z Levanta a zastavujú sa v štyroch dedinkách: v Manarole, Riomaggiore, Monterosso a Vernazza. Dajú sa kúpť lístky na jednu jazdu, ale aj ako celodenný lístok a tak navštíviť viac dedín. Lístky sa dajú kúpiť na mieste polhodinu pred odchodom lode, len treba počítať s tým, že za zlého počasia loďky nepremávajú. Viac informácii o odchodoch a cenách lode, nájdete tu: https://www.cinqueterre.eu.com/en/boat-excursions

 

V uličkách Vernazzy

V uličkách Vernazzy

 

Turistika v Cinque Terre

V Cinque Terre sa nachádza približne 120 km turistických trás. Najznámejšie samozrejme vedú popri pobreží a spájajú jednotlivé dedinky. Vstup na väčšinu z nich je zadarmo, ale na dva najznámejšie treky Monterosso - Vernazza a Vernazza – Corniglia budete potrebovať tzv. Cinque Terre Trekking Card. Z týchto trás sú krásne výhľady na pobrežie a na dedinky, ale ak sa rozhodnete vydať sa po niektorej z nich, nezabudnite si pevnú obuv.  Ak by ste sa na túru vydali v šľapkách, tak nielenže si môžete ublížiť, ale hrozí Vám aj mastná pokuta. V posledných rokoch sa tu totižto často stávalo, že museli zachraňovať turistov, ktorí sa vydali na túru v šľapkách, a tak sa miestni rozhodli, že v záujme zdravia všetkých, tu budú rovno rozdávať pokuty za nevhodnú obuv na turistiku. Mapu turistických trás v Cinque Terre nájdete tu.

 

Farebné domčeky vo Vernazzi

Farebné domčeky vo Vernazzi

 

Naša návšteva Cinque Terre

Počas prvej návštevy Cinque Terre sme si prešli Vernazzu, Monterosso a Cornigliu, tentokrát sme si na návštevu vybrali dve dedinky – Manarolu a Vernazzu. Ako prvú navštevujeme Manarolu. Auto parkujeme na parkovisku, ktoré sa nachádza asi 500 metrov nad dedinou. Tým, že sme tu ešte pred ôsmou, tak je tu ešte dostatok miest na parkovanie. Platíme v automate 5 eur na dve hodiny a ideme sa prejsť do dediny. Život v dedine sa ešte len prebúdza a majitelia kaviarní si pomaly zametajú pred podnikmi a vykladajú tovar. Prejdeme sa medzi domčekmi,  úzkymi uličkami a prechádzame chodníkom popri pobreží až na vyhliadkový bod, odkiaľ je krásne vidieť celú dedinku. Ak  by ste od vyhliadky pokračovali ďalej po pobreží, tak sa dostanete až do malej dedinky Corniglia.

 

Z vyhliadkového bodu je krásny výhľad na celú Manarolu

Z vyhliadkového bodu je krásny výhľad na celú Manarolu

 

Malé námestie v Manarole

Malé námestie v Manarole

 

V Manarole trávime zhruba hodinku a potom sa pomaly poberieme späť k autu a prechádzame do Vernazzy. Na parkovanie je nad Vernazzou oveľa menej miest, ale našťastie aj tu to ešte miesto vychytáme. Platíme tu 4 eurá na dve hodiny. Parkovisko je od dediny trochu ďalej ako v Manarole a chodí tu aj kyvadlová doprava z parkoviska do dediny, ale dá sa to zvládnuť aj pešo.

 

Pohľad na Vernazzu a Castello Doria v pozadí

Pohľad na Vernazzu a Castello Doria v pozadí

 

Vo Vernazzi sa prejdeme hlavnou uličkou, kde už mnohí turisti raňajkujú alebo sedia na káve v miestnych kaviarničkách. Prechádzame sa uličkami popri kostole Santa Margherita di Antiochia a pokračujeme ďalej popri pobreží. Potom sa vraciame naspäť, prechádzame na malú pláž a mólo. Vychádzame aj na vežu Castello Doria. Nanešťastie veža ešte nie je otvorená, otvára sa až o 10:00, a tak schádzame dole a sadáme si aj my do jednej z mnohých kaviarní.

 

V dedinkách sa väčšinou iba tak túlame uličkami

V dedinkách sa väčšinou iba tak túlame uličkami

 

Domy sú tu postavené priamo na skale

Domy sú tu postavené priamo na skale

 

Blíži sa pomaly aj čas obeda aj nášho odchodu, keďže k rakúskym hraniciam, kam chceme do večera dôjsť je to ešte ďaleko.  

Cinque Terre je nádherná oblasť, ktorá stojí za návštevu. Keďže ale v letných mesiacoch zažíva často veľký nápor turistov, je ideálne sa sem vybrať mimo sezónu alebo skoro ráno a vynúť sa tak davom turistom.