Kirgizsko: túra do údolia Altyn Arashan
Altyn Arashan je veľké horské údolie v Kirgizsku neďaleko mesta Karakol a jazera Issyk Kul na východe krajiny. Je obľúbeným cieľom turistov a je známe termálnymi prameňmi, krásnou prírodou a horami. Údolie obkolesujú štíty a hory, ktoré dosahujú výšky až 5000 metrov nad morom. Altyn Arashan je veľmi pekným miestom, kde sa dajú podniknúť viaceré, či už jednodňové alebo viacdňové túry, ale aj organizované výlety. Preto si aj my vyberáme, že toto údolie navštívime.
Obrovské hory, ktoré sa vypínajú v okolí kirgizských údolí
Ako sa dostať do Altyn Arashan
Altyn Arashan sa nachádza približne 30 km od mesta Karakol, v pohorí Ťan-šan, konkrétne v oblasti s názvom Ala-Too. Do údolia sa dá dostať niekoľkými spôsobmi, my by sme sa tam samozrejme chceli dostať pešo. Začiatok túry, respektíve cesty do Altyn Arashan začína v dedinke Teploklyuchenka, približne 5 km od Karakolu. Do Teploklyuchenky sa z Karakolu dá dostať autobusom za pár centov alebo taxíkom, ktoré sú v Kirgizsku pomerne lacné.
Noc, ktorú trávime v našom ubytovaní na okraji mesta Karakol nie je ideálna. Predpovede počasia vyzerajú všelijako. Na zajtrajší deň najprv hlásia celodenný dážď, potom to zmenia na búrky. Predstava, že máme celý deň šľapať v daždi či v búrke sa nám veľmi nepozdáva. Skoro ráno, keď sa budíme, rýchlo vykuknem z okna a pozeráme predpoveď. Predpoveď už dáva len búrku okolo obeda. Vonka je úplne jasno. Potvrdzujeme teda náš plán ísť pešo, balíme sa a voláme taxík.Toto ubytovanie máme rezervované aj na pozajtra, a tak sa s majiteľkou dohadujeme, že si tu necháme naše auto. Prichádza po nás taxík a odvážame sa za dedinku Teploklyuchenka, kde začína túra do údolia Altyn Arashan.
Ak by ste chceli využiť na cestu autobus (maršrutka), tak si treba zobrať autobus č. 350. Pozor ale nie každý autobus ide až za dedinu, tak si dajte pozor, aby autobus mal názov Ak-suu Resort.
V týchto miestach nás vysadzuje taxík a ďalej už pokračujeme pešo
Celým údolím popri rieke ide aj zlá nespevnená cesta. Dá sa tam teda dostať aj autom. Keď si dohodnete odvoz, miestni vás tam odvezú na starých ruských džípoch alebo UAZoch. Predchádzajúci deň zisťujeme aj ceny. Ak by malo celý deň pršať, nemali by sme inú možnosť len ísť autom. Najlacnejšia ktorú sa nám podarí zistiť je 80 EUR za jednosmernú cestu pre oboch. To sa nám zdá celkom dosť. Ďalšou možnosťou je zobrať si tam celodenný alebo aj viacdenný organizovaný výlet. Nad touto možnosťou ale veľmi neuvažujeme. Chceme si to zorganizovať a prejsť sami, nie so skupinou turistov. Pri týchto organizovaných výletoch vám zabezpečia aj odvoz aj stravu a aj ubytovanie v údolí, ak pôjdete na viac dní.
Ak by ste nechceli ísť pešo, do Altyn Arashan môžete ísť aj takýmito terénnymi autami
Zaujímavou možnosťou je absolvovať tento výlet aj na koňoch, o čom by sme možno aj uvažovali, ale dozvedáme sa to až na poslednú chvíľu a na koni sme v podstate nikdy nešli, tak to už nemeníme.
Túra ide v nádhernej prírode a popri ľadovcovej rieke
Túra do údolia Altyn Arashan
Taxík nás vyhadzuje za dedinou už ráno o siedmej. Na obed sa má pokaziť počasie, tak čo najskôr chceme doraziť do údolia. A hneď aj vyrážame.Teší nás, že ráno je ešte úplne jasno. Ideme sami a nestretávame ani žiadnych iných turistov ani autá. Cesta ide celý čas popri ľadovcovej rieke, ktorá tečie celým údolím. Už od začiatku si užívame veľmi pekné výhľady. Ide sa nám veľmi dobre. Od dediny až do údolia je to +- 14 kilometrov, čo nie je nejako veľa. No cestou tam sa ide v podstate celý čas do kopca. Našťastie iba do mierneho a iba na pár miestach už tesne pred príchodom do údolia je to strmšie. Cestou párkrát prechádzame cez rieku. Brodiť ju netreba, všade sú tu postavené mosty. Po oboch stranách rieky vidíme pasúce sa kone.
Rieku nie je potrebné nikde brodiť. Všade sú mosty.
Bočné mosty sú v horšej kvalite
Na začiatku a potom približne v polke túry je miesto, kde sú kempingové stoly a označenie, že sa tam zvykne kempovať. Práve keď toto miesto v polke minieme, začne sa počasie zhoršovať. Rýchlo prídu ťažké oblaky a začne hrmieť. Dažďa sa až tak nebojíme, no búrky v horách nemám rád. Po chvíli začne aj trocha poprchávať, no nie je to nič zlé. Ja si nahodím pončo a pokračujeme ďalej. Až za polkou stretávame prvého turistu, ktorý schádza oproti nám dole.
Celý čas počas túry máme nádherné výhľady
Búrka nachvíľu ustúpi a znova vykukne aj slniečko. Vtedy sa dostávame na úsek cesty, z ktorého sú nádherné výhľady na všetky smery. Dáme si prestávku a užívame si ich. Vtedy nás začnú dobiehať prvé autá, ktoré smerujú do údolia s turistami. Jedno zastane hneď pri nás, vystúpia z neho kórejské dôchodkyne, ktoré si hneď všetko fotia. A sú celkom prekvapené, že my ideme pešo, nie autom. Ďalšiu časť cesty nás už autá míňajú celkom pravidelne.
Jurty v údolí
Pred príchodom do údolia cesta stúpa celkom strmo a my vychádzame do sedla. Práve v tomto strmom úseku nás prekvapí, že oproti nám ide terénne policajné auto. To pri nás zastavuje. Vystupuje muž v uniforme a slabou angličtinou sa nás pýta pár zdvorilostných vecí, odkiaľ sme a tak. Potom vysvetľuje, že je z akéhosi ministerstva a či sa s nami môže odfotiť. Pod podmienkou, že sa chceme ofotiť aj my s nimi sa usmejú a súhlasia. Potom sa rozlúčime a každý pokračujeme svojím smerom. Zo sedla sú nádherné výhľady na celé údolie pod nami aj jurty, ktoré sú v ňom. No vidíme, že z druhej strany prichádza ďalšia búrka, tak sa hneď poberáme k nášmu ubytovaniu.
Prvý pohľad pri príchode do Altyn Arashan je nádherný, vidieť celé údolie s jurtami a vysoké kopce po okolí.
Ubytovanie v údolí Altyn Arashan
V údolí sa nachádza niekoľko guesthouse-ov a mnoho júrt. Na bookingu ale nachádzame asi len jedno z týchto ubytovaní. No na internete sa dá nájsť kontakt aj na niekoľko ďaľších júrt, ktoré sa tu nachádzajú a cez whatsapp si jednu rezervujeme. Nie je to ale úplne nutné. Viacero turistov tu prichádza aj bez rezervácie, obehnú jurty, ktoré sú tu a v niektorej z nich ich ubytujú. Prichádzame celkom skoro. Už o jedenástej pred obedom sme tu. Naša jurta ale ešte nie je pripravená, tak nás usadia v spoločenskej miestnosti a ponúknu čajom. Hneď ako vojdeme do vnútra, spustí sa prudký lejak, ktorý potom prechádza do celkom hustého sneženia. Stihli sme to len tak-tak. Keby sme vyrazili trocha neskôr, chytí nás to cestou. Po chvíli už dostávame našu jurtu, v ktorej počkáme kým prestane pršať.
Rýchlo sa zatiahne a spoza kopcov prichádza snehová búrka
Naša jurta vyzerá, že už má najlepšie časy za sebou
Strava a nákupy v Altyn Arashan
My si pre istotu do ruksakov zbalíme aj stravu. Na obed si dávame to, čo sme si doniesli. Pri ubytovaní sa nás ale pýtajú, či chceme aj večeru. S týmto sme počítali, že nám ju ponúknu, a tak súhlasíme. Pri ubytovaní v jurtách alebo guesthouse vám takmer vždy ponúknu raňajky a aj večeru. Nie je preto nutné, si nosiť veľa jedla. No pre istotu si treba niečo doniesť, ak by ste boli na túre alebo niečo, čo zjete na obed. Okrem toho pri dvoch jurtách vidíme aj nápis SHOP a majú tam vystavených pár drobností na jedenie/pitie. V prípade núdze by sa tam teda malo dať aj niečo kúpiť.
Maličký obchod v údolí Altyn Arashan
Signál, elektrina a internet v Altyn Arashan
My na našich mobiloch cestou a ani v ubytovaní signál nemáme. Možno je to ale len tým, že sme mali zahraničné karty. Miestnych tam vidíme aj telefonovať a s naším ubytovaním sme si deň predtým písali aj cez whatsapp. Miestni tam teda pravdepodobne signál majú. Wifi ani pripojenie na internet sme tam nenašli a vlastne ani nejako nehľadali. Užívali sme si prírodu. Elektrika tam normálne je. Miestni majú aj chladničku, no v našej jurte máme svetlo len na baterky. Kúrime si drevom a uhlím do piecky.
Pasúce sa kone vidíme v okolí celkom často
Kedy sa vybrať do Altyn Arashan a aké teploty očakávať?
Ideálnym obdobím je druhá polka júna až koniec augusta. Vtedy je už roztopený sneh a dajú sa podnikať túry aj do sediel vo vyšších nadmorských výškach nad 3000 metrov, čo v inom období nemusí ísť. Tiež sú v tomto období otvorené všetky ubytovania. My sme tu v prvej polke júna a ako som písal vyššie, zažijeme aj snehovú búrku. Ráno keď sa budíme, máme tesne pod nulou a blato, ktoré bolo pred jurtou je zamrznuté. Ešteže máme v jurte piecku a teplé periny. Tiež vyššie položené sedlá sú ešte neprechodné pre veľa snehu. Napríklad aj sedlo cez, ktoré sa prechádza a pokračuje k jazeru Ala-Kul, ktoré bolo ešte zamrznuté.
Toto údolie ako jedno z mála sa dá navštíviť aj v zime, ale treba si dopredu zistiť či fungujú nejaké ubytovania a či je cesta prejazdná/prechodná.
My si užijeme asi všetky druhy počasia, no najčastejšie máme takto pekne jasno
Termálne pramene v Altyn Arashan
Jedným z hlavných dôvodov prečo sa chodí do Altyn Arashan sú aj termálne pramene, ktoré sa tu nachádzajú. Pri ceste sem si netreba zabudnúť zobrať aj plavky. Hneď neďaleko nášho ubytovania je niekoľko takýchto prameňov, ktoré sú voľne dostupné a môže sa tu ísť okúpať kto chce. Okrem toho sú tu aj súkromné pramene. Naše ubytovanie takýto prameň nemá, ale v iných ubytovaniach sú takéto malé drevené domčeky s horúcimi prameňmi, kde sa dá zaplatiť si vstup a ísť sa tam okúpať aj keď tam nie ste ubytovaní. Poobede, hneď ako sa vyčasí smerujeme k prírodným termálnym prameňom, ktoré sú zadarmo. Postupne prechádzame popri troch miestach na kúpanie, ale najlepšie a najvhodnejšie na kúpanie je to úplne posledné na konci chodníka. Podvečer sa potom ideme ešte prejsť smerom na koniec údolia. Je tu naozaj krásne, mraky konečne ustúpili a my sa nevieme vynadívať na okolité kopce.
Dole v údolí sa nachádzajú termálne pramene, ktoré sú zadarmo
Termálny bazénik hneď pri rieke
Výhľady z bazénika
Pokračovanie túry k jazeru Ala-Kul a do Karakol Valley
Túra k Altyn Arashan sa dá ešte predĺžiť, spojiť ju s túrou k jazeru Ala-Kul a absolvovať ju ako trojdňovú okružnú túru. Teda začnete tam kde sme začali my nad dedinou Teploklyuchenka a prídete do údolia Altyn Arashan. Toto údolie sa nachádza v nadmorskej výške 2500 metrov a túra sem má dĺžku necelých 15 kilometrov. Tu prespíte v jurte rovnako ako my.
Pohľad na koniec údolia kadiaľ pokračuje túra ďalej
Druhý deň sa dá pokračovať ďalej k jazeru Ala-Kul. Tu ale potrebujete prejsť cez sedlo, ktoré je vo výške 3900 metrov nad morom a v čase našej cesty, bolo ešte neprechodné. A potom zídete popri jazere Ala-Kul, ktoré je vo výške približne 3500 metrov. Jazero má nádhernú ľadovcovú farbu, takže sa oplatí navštíviť, no v prvej polke júna bolo ešte zamrznuté. Od jazera potom treba zostúpiť do susedného údolia Karakol Valley. Tu sa dá znova prespať napríklad v jurtách. Tento deň vás bude čakať 18 kilometrová túra s veľkým prevýšením takmer 1500 metrov.Ak si chcete časť stúpania odpustiť, tak si viete v Altyn Arashan dohodnúť, že vás na koňoch odvezú bližšie k sedlu. Ušetríte si tak pár hodín šliapania aj výškových metrov.
Posledný, tretí deň zídete údolím Karakol Valley späť do mesta Karakol, čo je približne 17 kilometrov.
Táto túra sa môže ísť aj opačne, kedy sa začína v Karakol Valley, vyjdete k jazeru Ala-Kul a následne cez sedlo zídete do Altyn Arashan, kde sa môžete zrelaxovať v teplých prameňoch a posledný deň zísť do Teploklyuchenky.
Takto sme to plánovali absolvovať aj my, ale museli by sme prísť o pár dni neskôr, alebo by sa musel sneh rozpustiť o pár dní skôr. Nevadí aspoň sa sem máme dôvod ešte vrátiť.
Na viacerých miestach sú aj prehľadné mapky, ako túto túru absolvovať, kde prespať a aké sú vzdialenosti medzi jednotlivými miestami.
Cestou späť z údolia Altyn Arashan
My tento výlet teda absolvujeme ako dvojdňovú túru a už nepokračujeme ďalej k jazeru. Už večer sa úplne vyčasí a aj ráno sa budíme do úplne jasného rána. Dáme si chutné raňajky a po nich hneď vyrážame späť. Pri peknom počasí si užívame výhľady, fotíme a postupujeme pomaly nadol. Cestou sa k nám pridá aj pes, ktorý bol na ubytovaní. Myslíme si, že to po pár metroch vzdá, ale on nakoniec ide s nami až do dediny. Zo začiatku sa ho snažíme aj odohnať ale keď to nepomáha, necháme ho ísť s nami. Dnes keď je pekné počasie stretávame aj viacej turistov, ktorí idú do údolia alebo späť pešo. Cestu si celkom užijeme, na jednej lúke si spravíme piknik a tesne po obede prichádzame do dediny.
Cestu späť nám skrížia pastieri oviec s ich stádom, musíme počkať kým prejdú
Na autobusovej zastávke stojí babuška a vysvetľuje nám rukami/nohami, že za chvíľu by mal ísť autobus do Karakolu. To nás poteší, no po chvíli prichádza aj taxík, ktorý sem dovezie iných turistov a pýta sa, či chceme ísť do Karakolu. Jasné že chceme. Na naše prekvapenie hovorí perfektne anglicky. Pýtam sa na cenu. On sa ma spýta, že koľko dáme. Je to necelých 20 kilometrov, tak mu navrhnem 400 KGS (cca 4 eurá), rovnako ako sme platili včera za taxík sem. Vraví, že to je veľa, že nás zoberie za 300 KGS a či môže zobrať aj babušku. Jasné, že súhlasíme a už sa vezieme späť na naše ubytovanie v Karakole.
Údolie Altyn Arashan určite stojí za návštevu. Je to veľmi pekné miesto v Kirgizsku a ak by sme tam mali ísť znova určite si to dáme ako okružnú trojdňovú túru. Nádherná príroda, divoké rieky, krásne lúky a údolia a všade pasúce sa kone.Čo sa nám trocha nepáčilo bolo, že hlavne kvôli dostupnosti autom, tam už chodí dosť turistov, ktorí sa ta vyvezú len na jednodňový alebo dvojdňový výlet.