Japonsko – Hakone – výlet za horou Fudži

máj 2017
Lístok The Hakone Freepass platný na celý okruh. Cena: 5,140 yen
Praktické informácie:
Japonsko Japonsko
Tokio

Hlavné mesto

Japonský jen (JPY)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

+7 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Japonska kratšiu ako 90 dní je potrebný platný cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Japonska je jar - od marca do mája, kedy kvitnú čerešne a jeseň od septembra do novembra, kedy sa krajina sfarbí do žlta a červena. Teploty v tomto období sú na väčšine územia veľmi príjemné a je najmenšia pravdepodobnosť zrážok. Leto je veľmi horúce a veľmi vlhké. Od decembra do februára trvá zima, ktorá je chladná a vlhká, ale môže to byť dobré obdobie na návštevu ak chcete vidieť Japonsko pod pokrievkou snehu.

Cestovné obdobie

Japončina

Úradný jazyk

Už pri plánovaní čo vidieť v Tokiu sme si vyhradili jeden deň aj na výlet mimo mesto. Samozrejme, že program by sme si bez problémov vedeli nájsť aj v meste, no chceli sme sa pozrieť aj niekam inam. Hneď pri plánovaní nám napadla hora Fudži. Bolo jasné, že výstup na horu Fudži by sme nestihli, ale to sme ani nechceli, stačilo nám aby sme ju videli aspoň z diaľky. Je niekoľko miest odkiaľ sa dá vidieť a za priaznivého počasia dokonca aj zo samotného Tokia. My sme si vybrali výlet do Hakone, ktorý okrem výhľadu na Fudži ponúka ešte niekoľko zaujímavosti.

Je to celodenný výlet prípadne sa dá rozdeliť aj na dva dni a dať si ubytovanie v jednom z hotelov pri jazere. Hakone je jedna z oblastí v Japonsku, ktorá je dokonca známa svojimi horúcimi prameňmi, a tak mnohé hotely tu majú svoje vlastné kúpele.

My výlet plánujeme len na  jeden deň a tak z hotela v Tokiu vyrážame čo najskôr. Metrom sa presúvame na stanicu Shinjuku. Tu si kupujeme celodenný lístok The Hakone Freepass, ktorý platí na všetky vlaky, autobusy a lanovky ktoré budeme cestou využívať. Stanica je veľká a mi rýchlo hľadáme prvý vlak, ktorý smeruje do mestečka Odawara. Vlak je strašne preplnený a cesta celkom dlhá, no dnes je pekný slnečný deň bez jedného obláčika a my už cestou z vlaku môžeme v diaľke vidieť zasneženú horu Fudži.

V Odaware len rýchlo prestúpime na vlak a vystupujeme na stanici Hakone-Yumoto.

 

Výhľad na jazero Ashi s horou Fudži v pozadí

Výhľad na jazero Ashi s horou Fudži v pozadí

 

V Hakone Yumoto začína zážitková jazda. Prestupujeme na akúsi zubačku – Hakone – Tozan Train. Je to vláčik, ktorým ideme dosť do kopca, a tak ideme tým spôsobom, že vyjdeme jednu časť, na konci ktorej zastaneme a počkáme na vlak, ktorý ide opačným smerom. Prehodia sa výhybky a rušňovodič sa presunie na opačnú stranu vlaku. Potom pokračujeme zasa ďalej vlastne akoby sme cúvali až na koniec ďalšej časti. Tu sa procedúra opakuje a rušňovodič sa znova presúva na opačnú stranu a takto sa postupne táto zubačka škrabe do strmého kopca. Je to veľmi zaujímavá jazda a zaujímavé je tiež sledovať rôzne úkony, ktoré vykonávajú zamestnanci pri obsluhe tejto zubačky.

Cestou je tiež niekoľko zastávok, pri ktorých sú napríklad japonské kúpele. Pri jednej zastávke sa nachádza vonkajšia galéria The Hakone Open-Air Museum, kde je vystavených niekoľko sôch od svetoznámych umelcov  a vystupuje tu dosť ľudí.

 

Pozemná lanovka na trase Gora -Sounzan

Pozemná lanovka na trase Gora -Sounzan

 

Prichádzame do stanice Gora, čo je posledná zastávka pre tento vláčik . Tu môžete nájsť niekoľko obchodíkov so suvenírmi a rovnako niekoľko reštaurácií. V Gore prestupujeme z vláčiku na pozemnú lanovku Hakone Tozan Cablecar touto pokračujeme do stanice Sounzan Station. Cesta touto lanovkou trvá asi len 10 minút a na stanici Sounzan prestupujeme tentokrát  už na klasickú lanovku Hakone Ropeway.

Pri vstupe na lanovku zamestnanci rozdávajú vlhké utierky, ktoré môžete neskôr použiť pri výparoch síry.

 

Výhľady z lanovky na Owakudani

Výhľady z lanovky na Owakudani

 

Lanovka na Owakudani

Lanovka na Owakudani

 

Lanovkou sa odvážame až do najvyššej stanice – Owakudani. Po východe zo stanice je všade okolo cítiť síru z vulkanickej aktivity.  Rovnako tu všade po okolí vidieť výpary stúpajúce zo zeme. Posledný výbuch sopky tu síce bol pred 3000 rokmi, napriek tomu je celá oblasť ešte aktívna, čo potvrdzujú aj sírne výpary.  Ak potrebujete, tu môžete využiť vlhké utierky, ktoré ste dostali pri vstupe na lanovku. My ich ale nevyužívame, nie je to zasa až také hrozné.

Dávame si tu trocha dlhšiu prestávku. Prejdeme si celé okolie pozrieme výhľady a všetko zaujímavé čo sa tu nachádza. Môžete tu tiež ochutnať slávne čierne vajíčka alebo čiernu zmrzlinu. Vajíčka získavajú svoju čiernu farbu chemickou reakciu pritom ako sa varia v sírovitej vode z Owakudani. Vraví sa, že sú veľmi zdravé a každé jedno čo zjete vám predĺži život o sedem rokov. No pripravte sa, že aj ceny sú tu celkom vysoké. Sú tu tiež aj nejaké reštaurácie a obchodíky s občerstvením alebo suvenírmi. Dá sa ísť odtiaľto aj na viacero túr po okolí, no v čase našej návštevy sú chodníky zavreté pre veľké množstvo sírnych výparov. Ale hlavne, ak budete mať šťastie na pekné počasie ako my, sú odtiaľto pekné výhľady na horu Fudži.

 

Výpary síry vo vulkanickom údolí Owakudani

Výpary síry vo vulkanickom údolí Owakudani

 

Slávne čierne vajíčka majú na Owakudani aj svoju sochu

Slávne čierne vajíčka majú na Owakudani aj svoju sochu

 

Pekný výhľad na horu Fudži v diaľke zo stanici lanovky

Pekný výhľad na horu Fudži v diaľke zo stanici lanovky

 

Lanovkou sa odtiaľto pokračuje aj ďalej, no v čase našej návštevy je lanovka odstavená, a tak je doprava zabezpečená náhradnými autobusmi. Na vrchol Owakudani sa dá dostať v pohode aj autom, no parkovisko na vrchole sa rýchlo zaplnilo a potom ostatné autá mali dosť problém s parkovaním a tým vznikla strašná kolóna na vrchol. My ideme náhradným autobusom našťastie opačným smerom, a tak v kolóne nestojíme, iba ich vidíme na druhej strane cesty a zvážame sa do ďalšej stanice Togendai na brehu jazera Ashi.

V prístave Togendai nastupujeme na najbližšiu loď a plavíme sa na druhú stranu jazera. Počas plavby treba mať pripravený fotoaparát. Výhľady na okolie sú veľmi pekné. Naša loď smeruje do Hakone-Machi-ko a tu vystupujeme a rovno smerujeme do jednej z reštaurácií na neskorý obed.

 

Výhľady počas plavby na jazere Ashi

Výhľady počas plavby na jazere Ashi

 

Výhľady počas plavby na jazere Ashi

Výhľady počas plavby na jazere Ashi

 

Výhľady počas plavby na jazere Ashi

Výhľady počas plavby na jazere Ashi

 

Potom sa ešte prejdeme po okolí. Z Hakone-Machi-ko sa dá ešte loďou prejsť kúsok do Moto-Hakone-ko. My sa ale túto časť rozhodneme absolvovať pešo. V okolí jazera je veľké množstvo aktivít, ktoré tu môžete podniknúť. Od túr cez múzeá, kúpele až po rybačku. Z brehov jazera tiež v diaľke vidieť horu Fudži, a tak si užívame výhľady a pekné počasie. Podnikneme tu tiež kratšiu túru a navštívime Checkpoint Hakone Sekisho, ktorý bol kedysi strategickým bodom pre obchodníkov. Kontroloval sa tu všetok tovar a zbrane, ktoré mierili do hlavného mesta Edo (vtedajšie Tokyo).  Pred pár rokmi bol checkpoint zrekonštruovaný a tak, to tu teraz vyzerá presne ako pred 500 rokmi.

Cez Checkpoint môžete prejsť zadarmo, ale ak sa chcete pozrieť aj do múzea, tak sa tam platí malý vstup.

 

Na takejto lodi sa plavíte po jazere Ashi

Na takejto lodi sa plavíte po jazere Ashi

 

Vstupná brána do Hakone Sekisho

Vstupná brána do Hakone Sekisho

 

Počas túry pri jazere Ashi

Počas túry pri jazere Ashi

 

Z Moto-Hakone-ko odchádzajú autobusy späť do Hakone-Yumoto. Snažíme sa dostať na najbližší, ale je tu veľa ľudí, a tak sa doň nezmestíme a musíme počkať na ďalší. Na stanici Hakone-Yumoto potom len prestúpime na vlak a rovnako ako sme sem prišli sa odvážame s jedným prestupom do Tokia.

Na všetky tieto dopravné prostriedky ktoré sme cestou využili platí The Hakone Freepass, takže po jeho zakúpení sa už nemusíte zaujímať o cenu ani lístky. Niekedy to bolo dosť výhodou, lebo sme mohli rovno prestúpiť, kdežto keď si niekto kupoval jednotlivé lístky musel vystáť rad ešte aj na lístok na každej stanici. Celá trasa sa dá tiež absolvovať zo stanice Hakone-Yumoto aj opačným smerom, takže nie je nutné ísť v takom poradí ako sme išli my. The Hakone Freepass sa dá tiež kúpiť s platnosťou na dva alebo tri dni a prespať v niektorých z kúpeľov pri jazere Ashi a ďalší deň pokračovať ďalej.

Tento výlet patrí k obľúbeným aj medzi domácimi, tak treba rátať s tým, že všade môže byť celkom veľa ľudí. Podrobnejšie informácie k cenám a odchodom dopravných prostriedkov môžete nájsť napríklad na tejto stránke: http://www.odakyu.jp/english/deels/freepass/hakone/

 

Výhľad na jazero Ashi s horou Fudži v pozadí

Výhľad na jazero Ashi s horou Fudži v pozadí

Itinerár
Shinjuku85 km
Odawara6 km
Hakone-Yumoto9 km
Gora2 km
Sounzan Station2 km
Owakudani5 km
Togendai8 km
Hakone-Machi-ko2 km
Moto-Hakone-ko13 km
Hakone-Yumoto6 km
Odavara85 km
Shinjuku