Ako nájsť tie najlacnejšie letenky?

Dátum pridania: 26.08.2012

To je otázka, ktorú si položí asi každý, kto začína cestovať. A odpovedať na ňu je veľmi ťažké, ak je vôbec možné nejakú odpoveď alebo spôsob, ktorým zaručene nájsť tie najlacnejšie letenky nájsť. Keď som začínal cestovať, tiež som netušil ako nájsť najlacnejšiu letenku. Postupne ako sa mi podarilo par krát celkom lacno niekam vycestovať, ľudia z môjho okolia mi začali klásť otázku ako môžu rovnakým spôsobom lacno vycestovať. A tak som sa rozhodol zhrnúť pár bodov, ktorými je možné sa k lacným letenkám dopracovať.

 

1. Podľa možností sa snažte necestovať v presne stanovených dňoch.

Viem, že nie vždy sa to dá, obzvlášť keď človek už pracuje, ale je to asi tá najlepšia možnosť pre nájdenie lacných leteniek. Lacné letenky na presne stanovený dátum sa hľadajú veľmi ťažko i keď nemožné to určite nie je. Určite treba počítať, že najdrahšie letenky budú cez hlavnú letnú sezónu, kedy cestuje strašne veľa ľudí a lietadlá sú viac zaplnené. Podobné to je napríklad aj cez Vianoce, Silvester a iné sviatky, kedy ľudia viacej cestujú. Cestujte v nešpičkových dňoch ako sú utorok, streda či štvrtok vtedy cestuje menej ľudí, čo sa odrazí aj na cene letenky.

 

2. Vyskúšajte viacej možností odletu.

Napríklad keď cestujem ja, vždy sa pozerám na možné odlety z viacerých letísk a porovnám ceny, za ktoré môžem letieť. Keďže som zo stredného Slovenska, mám takmer rovnakú vzdialenosť na letiská do Bratislavy, Budapešti, Viedne či Krakova, preto sa vždy snažím porovnať ceny mnou vybraných letov z týchto letísk a podľa najnižšej ceny sa rozhodnem.

 

3. Využívajte lacné lety u nízko nákladových leteckých spoločností.

A to platí hlavne pre lety v rámci Európy. Pri týchto letoch, ktoré sú väčšinou v rozmedzí 2 - 3 hodín mi nemusí záležať na tom či dostanem na palube nejaké občerstvenie, kde budem sedieť alebo pri kratšom výlete si úplne vystačím aj s príručnou batožinou. Tým sa vyhnem vysokým poplatkom za tieto služby a letieť môžem za pár euro či dokonca centov.

 

4. Lety s prestupom sú niekedy lacnejšie.

Príkladom môže byť môj nedávny výlet na Fuerteventuru. Ak by som mal letieť priamo či už Bratislavy, Viedne alebo Budapešti na Fuerteventuru, asi by som sa tam ani nedostal. A ak aj áno, asi by to nebolo najlacnejšie. Preto som sa obrátil na možnosť letieť s prestupom. Po dlhšom hľadaní možností, som sa dostal k najideálnejšej, ktorá bola letieť z Budapešti do Bruselu, kam sa mi podarilo kúpiť letenku za 2 eurá. A z Bruselu na Fuerteventuru, kde stála letenka 28 euro. A mohol som sa vydať na lacnú dovolenku.

 

5. Buďte flexibilný pri výbere destinácie.

Možno sa Vám to bude zdať čudné cestovať a nemať vybranú destináciu, ale má to svoje výhody. Keď napríklad vyberám destináciu pre moju letnú dovolenku, kritériami sú väčšinou, aby tam bolo teplo, more, aby som sa tam vedel lacno dostať a aby to bola destinácia, kde som ešte nebol. A tak prehľadám rôzne miesta, napríklad v okolí Stredozemného mora, ktoré spĺňajú tieto podmienky a kam nájdem najlacnejšie letenky, tam cestujem.

 

6. Ako lacnejšie do vzdialenejších destinácii?

Pri cestách do vzdialenejších destinácii je dobré sledovať akčné ponuky jednotlivých aeroliniek, ktoré do nami zvolenej destinácie lietajú. Napríklad výhodne ceny bývajú pri či už zakladaní alebo rušení leteckých liniek. Je dobré sledovať aj charterovú ponuku last minute leteniek. Na nemeckých portáloch www.ltur.de alebo www.odopo.de v sekcii super last minute občas nájdeme aj letenky do vzdialených destinácii za skvelé ceny.

 

7. Sledujte portály s akčnými letenkami.

Existuje mnoho stránok, na ktorých ľudia zverejňujú zaujímavé akcie na lacné letenky. Pomocou googlu takýchto stránok nájdete určite veľa. Napríklad aj tu na mojom blogu občas zverejním nejakú zaujímavú ponuku. Preto sa takéto stránky oplatí sledovať.

 

8. Využite možnosť stopoveru.

Stopover je vlastne prestávka pri medzipristátí lietadla. Niektoré letecké spoločnosti ponúkajú túto možnosť zadarmo, iné si účtujú poplatok. Ja som stopover využil pri mojej ceste do Hongkongu, a to hneď dva krát. Pri ceste do Hongkongu sme mali medzipristátie v Dubaji, kde som si toto medzipristátie natiahol na 6 dní a týmto spôsobom spoznal Dubaj. Pri ceste späť sme mali zasa medzipristátie v Bangkoku. A tu som si tiež zvolil prestup na 4 dni, a tak som mal možnosť spoznať aj Bangkok. A tak som za cenu jednej letenky som navštívil 3 rôzne krajiny.


Spôsobov ako nájsť najlacnejšie letenky je určite ešte viacej, a časom si určite každý nájde ten svoj. No dúfam, že aj tieto moje tipy niekomu pomôžu ušetriť aspoň pár drobných na ďalšie cestovanie.