Malajzia – Kuala Lumpur
Kuala Lumpur, medzi miestnymi nazývané jednoducho iba KL, je nielen hlavným mestom Malajzie, ale vďaka nízkonákladovke Air Asia aj obrovským prestupným bodom juhovýchodnej Ázie. Nudiť sa tu určite nebudete, Kuala Lumpur je moderným veľkomestom s množstvom mrakodrapov a nákupných centier, ale nájdete tu aj veľa rôznych atrakcií, pamiatok a zaujímavých miest. Ak aj vy plánujete pár dní stráviť v KL, tak čítajte ďalej, pripravili sme si pre vás zoznam miest, ktoré by ste mali v Kuala Lumpur určite vidieť.
My navštevujeme Kuala Lumpur počas našej cesty niekoľko krát. Spravili sme si tu akúsi základňu. Keďže so sebou nesieme všetku batožinu z Kanady, ešte pred príchodom píšeme mail do niekoľkých hotelov, či by bolo možné uskladniť batožinu na niekoľko dní, kým budeme cestovať. V podstate dostávame kladnú odpoveď od všetkých hotelov, no každý má nejakú tu podmienku. V jednom chcú za to zaplatiť, v inom ju zase uskladnia najviac na týždeň, v inom len na päť dní, čo nám bohužiaľ nevyhovuje. Nakoniec volíme hotel Le Apple Boutique Hotel @ KLCC, v ktorom sú nám ochotní uskladniť naše veci zadarmo a na ľubovoľne dlho. Je síce trocha drahší, ale v jeho prospech rozhoduje aj dobré hodnotenie a jeho poloha, ktorá je len pár metrov od najväčšej atrakcie Kuala Lumpur - Petronas (Twin) Towers.
Doprava v Kuala Lumpur
Do Kuala Lumpur zakaždým prilietame na Kuala Lumpur International Airport KLIA2 a rovnako odtiaľto stále aj odlietame. Hneď pri letisku, lepšie povedané priamo spojené s letiskom je aj nákupné centrum, kde sa dá najesť alebo čokoľvek kúpiť. Je tu aj niekoľko zmenární, no tieto neodporúčame využívať. My meníme len toľko, aby sme mali na cestu do mesta. Ostatné peniaze meníme v zmenárni na KL Sentral. Zmenárne na letisku majú o dosť horší kurz ako v meste.
Letisko je od mesta vzdialené asi 50 – 60 kilometrov, no doprava z letiska je dobre vyriešená a aj celkom lacná. Z letiska odchádzajú vlaky aj autobusy. Vlak je o niečo rýchlejší ako autobus, no je aj podstatne drahší. My využívame hlavne autobusy. Lístky sa kupujú v stánkoch pri príchode k autobusovým zastávkam, cena je 24 myr, čo je približne 5 eur. Jazdí tu niekoľko spoločností a jazdia celkom často. My sme si stále kúpili lístok na najbližší autobus a väčšinou do piatich minút aj odchádzal. Autobusy z letiska jazdia na stanicu KL Sentral, čo je velikánsky komplex, kde sa nachádza obrovské nákupné centrum, hotely, autobusová, vlaková a aj metro stanica. Takže prestúpiť na linku do iných častí Kuala Lumpur nie je problém. My sme tu prestupovali na metro, ktoré išlo priamo k nášmu hotelu.
Čo všetko je zakázané v metre v Kuala Lumpur?
Metro v Kuala Lumpur je nové, moderné a veľmi čisté. Navyše aj celkom lacné. Lístok v podobe žetónu si kúpite v automate pred vstupom do metra. Treba si dať ale pozor, lebo v noci metro nejazdí, a tak keď sa potrebujeme dostať ráno o štvrtej na KL Sentral, využijeme UBER.
UBER v Kuala Lumpur je veľmi využívaný a aj lacný. My ho využívame tiež veľmi často na presuny po meste. V čase našich návštev prebieha ešte nejaká akcia, a tak nás každá jazda stojí len 0,99 myr. Aj keď si raz dáme na hoteli zavolať taxík, volajú nám UBER. Problémom v Kuala Lumpur je ale premávka. V meste sa tvoria neskutočné zápchy, a tak sa nám stalo, že cesta UBERom trvala hádam dlhšie ako keby sme išli pešo.
Čo vidieť v Kuala Lumpur?
Petronas (Twin) Towers a KLCC park
Petronas Twin Towers, najväčšia atrakcia v Kuala Lumpur, sa nachádzajú len pár krokov od nášho hotela, takže k nim zavítame niekoľkokrát. Niekedy to boli najvyššie budovy sveta, no už ich niekoľko budov predbehlo. Aj tak im ale stále patrí titul najvyšších dvojičiek na svete. Obe veže majú až po 88 poschodí a siahajú do výšky 451,9 metra.
Na spodných poschodiach je obrovské nákupné centrum. Podľa mňa by mali Kuala Lumpur nazvať mestom nákupných centier. Také množstvo obrovských obchodných centier ako sme videli tu, sme nevideli ešte v žiadnom inom meste. Často sú tu aj dve alebo tri obrovské obchodné centrá vedľa seba. Väčšinou sú poprepájané akýmisi chodníkmi či už nad alebo pod zemou, a tak nemusíte ani vyjsť von a môžete prechádzať z jedného do druhého.
Do Petronas Twin Towers môžete ísť aj do vnútra na vyhliadku. Dá sa ísť aj na mostík, ktorý budovy spája. Lístky stoja 85 MYR a je lepšie si ich kúpiť aspoň pár dní vopred. Kúpiť ich môžete tu: http://www.petronastwintowers.com.my/tickets .
My sa ich ale rozhodneme obdivovať hlavne zvonka a dovnútra nakoniec nejdeme. Za budovami sa nachádza celkom veľký park. Je tu napríklad tancujúca fontána, ktorá vždy večer tancuje, spieva a hrá farbami. KLCC park je pekne upravený, nachádzajú sa tu nejaké umelé vodopády, rôzne atrakcie pre deti, atď. Veľa ľudí tu chodí napríklad behať, cvičiť alebo sa len tak prechádzať. Tiež sme tu stretávali aj dosť policajtov a security pracovníkov. Do parku sme chodili aj po zotmení, hlavne sa pozrieť na fontánu a fotiť osvetlené mrakodrapy.
Petronas Twin Towers za denného svetla
Petronas Twin Towers v noci
Tancujúca fontána
Batu Caves
Z hotela mierime metrom na KL Sentral, kde presadáme inú linku a odvážame sa na konečnú, k jednej z top atrakcii na okraji Kuala Lumpur, vápencovým jaskyniam Batu Caves. Od stanice je to potom už len kúsoček a my prichádzame pred na zlato natretú obrovskú sochu hinduistického boha Murugana. Za sochou sa nachádza viac ako 270 schodov, ktoré vedú k jaskyniam.
Socha boha Murugana a schody k jaskyni v pozadí
No čo vám poviem, v tej teplote a vlhkosti sme sa pekne zapotili, kým sme to vyšliapali. Cestu po schodoch spríjemňujú aj opice, ktorých je tu množstvo a preskakujú okolo vás z jednej strany na druhú. Asi sú už zvyknuté, že im ľudia vždy niečo dajú.
Jaskyne sú obrovské. Vnútri hneď pri vstupe sa nachádza obchodík so suvenírmi a v zadnej časti jaskýň je malý chrám. V čase našej návštevy je tu len pár ľudí, čo nám celkom vyhovuje. Okrem nich tu pobeháva celkom dosť sliepok a kohútov. Kým do tejto jaskyne sa neplatí vstupné, cestou po schodoch ešte odbáčame k druhej jaskyni - Dark Cave, kde sa ale už nemôže ísť voľne, ale len so sprievodcom a platí sa tu vstupné. Najbližší vstup do jaskyne je ale až o hodinu, a tak sa to rozhodneme vynechať. Vraciame sa na schody a pokračujeme smerom dole. Cestou dole sa nám zdá, že opičiek ešte pribudlo a sú ešte dotieravejšie.
Dole sa nachádza niekoľko stánkov s občerstvením a suvenírmi. My sadáme do jednej z reštaurácii a dávame si čerstvý chladený kokos.
Opice na schodoch neprestanú otravovať
Takto nejako to vyzerá vnútri jaskyne
Vnútri sa nachádza aj malý chrám
Od jaskyne môžete vidieť v diaľke aj Petronas Twin Towers
Merdeka Square
Metrom sa odvážame na stanicu Masjid Jamek, hneď oproti ktorej sa nachádza mešita Jamek Mosque, jedna z najstarších mešít v meste. Túto ale v čase našej návštevy bohužiaľ rekonštruujú a je celá oplotená. Uličkami pokračujeme k Merdeka Square alebo v preklade Námestiu nezávislosti. Prechádzame týmto námestím a po našej ľavej strane sa nachádza známa budova Sultan Abdul Samad Building, ktorá je takmer taká stará ako samotné Kuala Lumpur. Kým v minulosti tu sídlila britská koloniálna vláda, dnes tu našlo svoj sídlo Ministerstvo informácii, komunikácie a kultúry.
Na opačnej strane námestia sa nachádza Royal Selangor Club a trávnik pred ním, ktorý kedysi slúžil ako kriketové ihrisko. Takisto tu nájdete obrovskú vlajku Malajzie. Keďže námestie Merdeka (v preklade Námestie Nezávislosti) bolo miestom, kde vôbec prvýkrát vyvesili Malajskú vlajku po vyhlásení nezávislosti v roku 1957, doteraz sa tu každoročne odohrávajú oslavy pri výročí vyhlásenia nezávislosti.
Pomaly prejdeme celé námestie až k Kuala Lumpur City Gallery. Kým samotná galéria nás až tak veľmi nezaujala, zato pred budovou nás zaujal známy nápis „I love KL“.
Od galérie pokračujeme ulicou ďalej až k National Mosque of Malaysia. Mešita je celkom veľká, má kapacitu až 15000 ľudí. Je možné sa pozrieť aj do vnútra a okolo sa nachádzajú pekne upravené záhrady. Kúsok od mešity sa nachádza ešte ďalšia pekná budova, a to Kuala Lumpur Railway Station postavená v roku 1910.
I love KL pred Kuala Lumpur City Gallery
Fontána pred National Mosque of Malaysia
Sultan Abdul Samad Building
Kuala Lumpur Central Market, Sri Mahamariamman Temple
Kuala Lumpur Central Market je jedna z obľúbených turistických atrakcií. Nachádza sa tu množstvo stánkov a obchodíkov so všeličím možným. Niektoré sú umiestnené vonku, iné zasa vnútri budovy Central Marketu. My si tu tiež kupujeme nejaké tie suveníry, prechádzame sa pomedzi obchody a obdivujeme, čo všetko možné aj nemožné tu predávajú. Na prvom poschodí sa zasa nachádzajú reštaurácie, v ktorých môžete za lacný peniaz ochutnať napríklad domácu kuchyňu, ale nájdete tu aj thajskú či indickú reštauráciu. Vybrať si určite je z čoho.
Len pár metrov od Central Marketu sa nachádza chrám Sri Mahamariamman Temple, najstarší hinduistický chrám v Kuala Lumpur. Ten samozrejme nesmieme vynechať. Od chrámu sa vydáme do čínskej štvrti, kde sa nachádzajú veľké trhy, a tak sa nimi chvíľu prechádzame a dokupujeme nejaké lacné suveníry a veci.
Central Market
Vstup do Sri Mahamariamman Temple
V chráme Sri Mahamariamman Temple sme takmer sami
V uličkách Čínskej štvrti
Perdana Botanical Gardens
Je veľká botanická záhrada kúsok od centra Kuala Lumpur. My sa tu dávame odviesť UBERom a ten nás vyhadzuje niekde v strede parku. Botanická záhrada má niekoľko častí, napríklad záhradu s orchideami, planetárium, vtáčí park, motýli park, park s jeleňmi. My sa najprv prechádzame len tak po botanickej záhrade a popri orchideách. Kdesi sme čítali, že je odtiaľto aj pekný výhľad na mesto, ale ten sa nám nájsť nepodarí, no za to sa nám podarí trocha poblúdiť. Nakoniec sa dostávame až k Vtáčiemu parku, kam si znova voláme UBER a pokračujeme v spoznávaní mesta.
Žeby bol toto ten pekný výhľad?
KL Tower, Forest Eco Park (Taman Eko Rimba KL)
Forest Eco Park sa nachádza takmer úplnom centre Kuala Lumpur. Otváracie hodiny sú od 08:00 do 18:00 a vstup je tu zadarmo. V parku môžete vyskúšať množstvo zaujímavých aktivít ako prechádzka po náučnom chodníku v džungli, sledovať vtáky, poznávať rastliny a byliny, alebo si spraviť piknik. Nás zaujal najmä Canopy Walkway, kvôli ktorému sme tu aj prišli. Sú to vlastne chodníky, ktoré sú zavesené medzi vyhliadkami v korunách stromov. Celkom sa nám to páčilo, v parku sme boli takmer sami a keď ste na chodníku trocha poskákali vedel sa pekne rozkývať. Do parku ale odporúčame určite si so sebou zobrať repelent. My sme mali a i tak sme schytali pár štípancov.
Prechádzkou cez park sa potom dostávame až ku KL Tower (Menara Tower), 421 metrov vysokej televíznej veži. Vyhliadku ale už máme vybranú inú, a tak na vežu samotnú nejdeme. Prejdeme sa trocha po okolí a smerujeme pomaly na hotel.
Canopy Walkway vo Forest Eco Parku
KL Tower
Heli Lounge Bar
V Kuala Lumpur je niekoľko vyhliadok na mesto. Ako som už aj spomínal môžete ísť na Petronas Twin Towers aj KL Tower. Rovnako je tu aj niekoľko barov, ktoré ponúkajú výhľady na mesto. Toto bola možnosť, ktorú sme sa rozhodli využiť my. Nevýhodou u niektorých barov, ale aj vyhliadok bolo, že ponúkajú výhľad len cez sklo, čo sme mi nechceli. Na internete sme pozerali viac týchto barov a aj na základe odporúčaní sme si vybrali Heli Lounge Bar. Bar sa nachádza v budove Menara KH a ako už aj z názvu vyplýva, tento bar sa nachádza na heliporte, ktorý je vraj ešte stále využívaný na pristávanie helikoptér. Bar sa nachádza na 34 poschodí tejto budovy, odkiaľ sa dá schodmi vyjsť na 36 poschodie na heliport.
Výhľad z Heli Lounge Baru
My k baru, ktorý je neďaleko nášho hotela, prichádzame peši okolo šiestej večer. Je troška problém ho nájsť, keďže dole pri vchode do budovy nemá žiadne označenie. Výťahom sa vyvážame na 34 poschodie, kde je recepcia. Pýtajú sa nás, či máme rezerváciu. Nemáme, no problém to nie je. Kontrolujú nám akurát tašky a odvedú nás do vnútra baru. Najprv nás usadia vnútri a čašník nám donesie menu. Hneď sa ho pýtame, že by sme chceli ísť na heliport. Odpovedá, že objednať si musíme tu a on ide pozrieť či je tam ešte voľné a drinky nám potom donesie hore. Malajzia je dosť lacná, no tu sú ceny podstatne vyššie ako v podnikoch dole. My si objednávame fľašku miestneho vína, ktorá vychádza na 120 myr, teda asi 25 eur. Platiť je možné v pohode kartou. Po objednaní a zaplatení nás odprevádzajú na heliport a usádzame sa tam. Tam nám donášajú aj objednávku. Po chvíli sa celý heliport zapĺňa. Bar sa otvára o 18:00 a do 21:00 teda do západu slnka môžete ísť na heliport bez problémov zadarmo. Nevyžaduje sa ani nejaký striktný dress code, my sme si dali na seba to najslušnejšie, čo sme v našej batožine našli. Po 21:00 už pri vstupe do baru vyžadujú striktnejší dress code a aj vstup na heliport je obmedzený. V čase našej návštevy je tam niekoľko stolov aj rezervovaných, no sú aj voľné, takže rezervácia dopredu nie je nutná, no je treba prísť čo najskôr, keďže po chvíli sa celý heliport zaplnil. Sedenie je priamo na heliporte, kde len chvíľu pred otvorením pripravia stoly a stoličky. Čo je super, nie je tam žiadne sklo, zábradlie ani nič, čo by bránilo vo výhľade. Ak máte cestu do Kuala Lumpur určite návštevu odporúčame. My sme si ju skutočne užili.
Nám sa Kuala Lumpur veľmi páčilo a určite by sme ho odporučili navštíviť každému, kto má tu možnosť. Nájdete tu nielen moderné veľkomesto, ale aj tradičné trhy, pamiatky a skvelé a lacné jedlo. Takže ak budete mať najbližšie prestup v Kuala Lumpur, určite si vyčleňte pár dní na spoznanie tohto skvelého mesta.