Požičanie auta na Kube

26.05.2018
Praktické informácie:
Kuba Kuba
Havana

Hlavné mesto

Kubánske peso (CUP), Kubánske konvertibilné peso (CUC)

Mena používaná v krajine

Pri ceste občanov Slovenskej republiky na Kubu platí vízová povinnosť. Teda nie sú to víza až tak v pravom slova zmysle, no na vstup potrebujete turistickú kartu. Turistická karta oprávňuje na vstup na Kubu na dobu tridsať dní za účelom turistiky. Všetky podrobnosti k jej získaniu nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si pre istotu overte na stránke MZV alebo na zastupiteľskom úrade Kuby.

Cestovný dokument, víza

- 6 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Najlepším obdobím na návštevu je od marca do apríla, kedy je slnečné, teplé a suché počasie. Vhodné na návštevu je aj obdobie od decembra do februára, aj keď noci môžu byť trochu chladnejšie. Od mája do októbra je na Kube sezóna hurikánov, a preto sa v tomto období neodporúča sem cestovať.

Cestovné obdobie

Španielčina

Úradný jazyk

Typ A Typ A
Typ B Typ B

Využívané typy zásuviek

Pred cestou na Kubu sme čítali rôzne názory a články na tému požičania auta na Kube. Niektoré tvrdili, že požičanie auta na Kube je nezmysel a dosť pred ňou vystríhali, iné zase tvrdili, že požičanie auta je najlepší a najpohodlnejší spôsob ako precestovať Kubu. Ako je to teda s požičaním auta na Kube? Poďme sa na to pozrieť.

Požičanie auta na Kube nie je problém a využíva ho množstvo ľudí , ale keďže Kuba je veľmi špecifická krajina, ako väčšina vecí aj požičanie auta funguje na Kube trochu ináč ako v ostatných krajinách.

Nie sú tam napríklad žiadne medzinárodné požičovne, ktoré poznáme a požičanie auta je tam dosť drahá záležitosť. Aj rezervácia prebieha trocha ináč, keďže áut je väčšinou nedostatok (hlavne v sezóne), a tak treba rezervovať v dostatočnom predstihu a nenechať si to na poslednú chvíľu, prípadne až kým prídete na Kubu.  Dostupnosť áut sa nedá overiť online a až po odoslaní požiadavky na rezerváciu sa dozviete, či majú v autopožičovni ešte auto, ktoré ste si rezervovali, voľné.

Na Kube fungujú tri autopožičovne, a to VIA Rent-a-car, Rex a Cubacar/Havanautos. Všetky požičovne sú štátom riadené, to znamená, že štát má monopol na požičiavanie áut. S tým pravdaže súvisia aj vyššie ceny a horší servis. Ceny majú VIA Rent-a-car a Cubacar približne rovnaké, kým Rex je o niečo drahší, ale má novšie a lepšie autá.

Rezerváciu auta v týchto požičovniach môže však spraviť len niekto miestny. Našťastie existuje niekoľko online sprostredkovateľov, ktorí toto riešia a je u nich možné rezervovať auto a dopredu zaplatiť kartou. My si vyberáme na základe dobrých recenzií sprostredkovateľa Cubacation. Odporúčame ale prečítať dostatok recenzií na sprostredkovateľa, s ktorým sa rozhodnete auto rezervovať, aby sa nestalo, že zaplatíte niekomu, kto vám auto vôbec nerezervuje.

Ceny sa pohybujú približne od 50 eur na deň (záleží od sezóny a typu auta) len si treba dať pozor, či je v cene zahrnuté aj povinné poistenie, ktoré si musíte doplatiť a napríklad výšku depozitu. Depozit sa platí v miestnej mene v hotovosti.

 

Na kubánske autá sme sa nešli vynadívať

Na kubánske autá sme sa nestačili vynadívať

 

U koho si požičať auto

Nižšie nájdete malý prehľad podmienok jednotlivých autopožičovní. Podmienky sa samozrejme môžu meniť, preto je dobré si vždy podmienky preveriť, hlavne, či cena obsahuje aj povinné poistenie alebo nie. Tieto podmienky platili v čase, keď sme rezervovali my.  Podmienky požičania sa môžu líšiť aj v závislosti od sprostredkovateľa.

Autopožičovňa VIA –

v cene požičania sú zahrnuté neobmedzené kilometre,

k cene treba pripočítať povinné poistenie 10 CUC na deň.

vratný depozit je od 200 CUC za najmenšiu kategóriu áut, depozit sa platí v hotovosti v CUC

druhý vodič je za poplatok 30 CUC

Autopožičovňa Rex –

v cene požičania sú zahrnuté neobmedzené kilometre,

k cene treba pripočítať povinné poistenie 20 CUC na deň.

vratný depozit je od 200 CUC za najmenšiu kategóriu áut, depozit sa platí v hotovosti v CUC.

druhý vodič za poplatok 10 CUC

Autopožičovňa Cubacar –

v cene požičania sú zahrnuté neobmedzené kilometre,

v cene je niekedy už zahrnuté aj povinné poistenie alebo si treba pripočítať 15 CUC na deň (skontrolujte si priamo na stránke sprostredkovateľa)

vratný depozit je od 150 CUC za najmenšiu kategóriu áut, depozit sa platí v hotovosti v CUC

pri preberaní je povinné zaplatiť za plnú nádrž paliva

každý ďalší vodič je za 3 CUC/deň

 

Ktoré berieme? Vľavo alebo vpravo?

Ktoré berieme? Vľavo alebo vpravo?

 

Pri všetkých požičovniach treba ešte počítať s poplatkom, ak by ste chceli auto vrátiť na inom mieste. Výška poplatku závisí od vzdialenosti medzi týmito miestami. Rovnako treba pripočítať poplatok za vyzdvihnutie alebo vrátenie auta na medzinárodnom letisku, ktorý môže byť 25 CUC, 20 CUC alebo 10 CUC, záleží od spoločnosti a aj od toho, či auto len vyzdvihujete, vraciate alebo aj vyzdvihnete a aj vrátite na letisku.

Dosť obľúbené sú tam čínske značky áut ako Geely, ázijská Toyota a Hyundai, ale veľa je aj európskych – Peugeot, Renault, ale aj Mercedes alebo Audi. Samozrejme domáci majú nádherné staré americké autá, o ktoré sa často aj dôkladne starajú.

 

Miestny sa o svoje autá starajú

Miestny sa o svoje autá starajú

 

Ako prebieha rezervácia

Ako sme spomenuli aj vyššie, my využívame na rezerváciu ako sprostredkovateľa stránku Cubacation. Vyberáme si auto a odosielame požiadavku. Auto rezervujeme približne mesiac pred cestou a hneď druhý deň dostávame odpoveď, že zvolené auto už nie je dostupné. Hneď ale dostávame aj novú rezerváciu na iné auto v podstate za rovnakú cenu.

Rezerváciu je potrebné zaplatiť kreditnou/debetnou kartou do jedného týždňa. Ak ju neuhradíme rezervácia prepadá. Pripraviť sa treba na to, že kartou platíme len požičanie auta. Poistenie, depozit a ostatné povinné či nepovinné doplatky sa platia až na mieste v miestnej mene.

 

Aj takto môže vyzerať miestny autobus

Aj takto môže vyzerať miestny autobus

 

Pri spoločnosti Cubacation je možné rezerváciu zrušiť do 7 dní od začiatku požičania za poplatok 20 EUR. Ak sa rozhodnete zrušiť rezerváciu menej ako 7 dní pred začiatkom požičania bude vám vrátená cena po odpočítaní dvoch dní požičania.

Pri preberaní a odovzdávaní auta si ale treba vyhradiť dostatok času. Na Kube proste všetko trvá o niečo dlhšie ako vo vyspelých krajinách a pri požičaní auta s tým treba rátať aj dvakrát.

 

Tankovanie, premávka a cesty na Kube

Cesty na Kube, čo sme si všimli sú väčšinou takmer prázdne, čiže obávať sa nejakých kolón alebo hustej premávky vôbec nemusíte. Neplatí to ale pre hlavné mesto Havana, v ktorej je premávka ako v každom inom veľkom meste vo svete.

 

V Havane je veľká koncentrácia kabrioletov

V Havane je veľká koncentrácia kabrioletov

 

Problémom skôr bývajú nekvalitné cesty, najmä tie v odľahlejších častiach krajiny sú často veľmi ťažko prejazdné kvôli množstvu výtlkov a musíte byť veľmi opatrný, trpezlivý a jazdiť pomalšie. Ale aj na diaľnici niekedy natrafíte na väčšie nerovnosti alebo výtlky.

Ďalším problémom je pohyb osôb alebo zveri. Konský povoz v protismere na diaľnici? Na Kube žiadna výnimočnosť. Väčšinou okolo usadlostí si treba dávať pozor na väčší pohyb ľudí, no nie je výnimočné stretnúť ľudí prechádzajúcich sa aj po diaľnici.

Pozor na navigáciu, keďže sa uvádza, že navigáciu je na Kube zakázané používať. Reálne síce neviem, či to nejako kontrolujú, ale pri zastavení policajtmi by som určite neriskoval zbytočné problémy a radšej ju odložil a nespomínal, že nejakú mám. Na druhej strane určite sa oplatí nejakú dobrú navigáciu v mobile využiť, cesty sú síce značené ale nie úplne všade. Kuba je veľmi dobre spracovaná napríklad v mobilnej navigácii Maps.me.

 

Kubánske auto

 

Na Kube existujú dva druhy benzínu: normal a especial. Kým domáci tankujú do svojich áut normálny benzín za pár centov, na požičaných autách musíte tankovať tzv. especial, ktorý je o niečo drahší. Čerpacích staníc je na ostrove síce pomerne dosť, ale zase nie v každej majú especial benzín a dokonca sa môže stať, že v niektorej nenájdete benzín vôbec,  a tak je lepšie natankovať vždy, keď máte príležitosť.

 

Požičať či nepožičať auto na Kube?

Na internete nájdete množstvo recenzií o problémoch s autami na Kube. Osobne sme videli jednu haváriu alebo skôr taký ťukanec miestneho a turistov na požičanom aute. Po tej istej ceste sme sa vracali po šiestich hodinách a ešte to tam stále riešili a čakali. Takže vyriešiť niečo také ako ťukanec na Kube zaberie určite veľa času. Ale veľa turistov si aj auta požičiava.

My sme si nakoniec prepočítali a keďže sme cestovali len dvaja a neplánovali sme nakoniec až tak veľa presunov ako sme pôvodne mysleli a rozhodli sme sa nakoniec požičané auto zrušiť. Zhodli sme sa, že využijeme zdieľané taxíky, keďže auto by nás vyšlo podstatne drahšie. Určite odporúčam dopredu si to prepočítať. Ak cestujete viacerí alebo sa budete viacej presúvať, auto bude dobrá voľba. Ak sa zasa neplánujete toľko presúvať, auto vás môže vyjsť podstatne drahšie ako miestna doprava.

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: