Tip na výlet: Predĺžený víkend v Azerbajdžane

Dátum pridania: 24.03.2019
Praktické informácie:
Azerbajdžan Azerbajdžan
Baku

Hlavné mesto

Azerbajdžanský manat (AZN)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Na návštevu Azerbajdžanu potrebujú občania Slovenskej Republiky víza. Podrobné informácie ako ich získať nájdete v článku pod týmto odkazom.

Cestovný dokument, víza

Azerbajdžánština

Úradný jazyk

Hľadáte stále nie príliš prefláknutú destináciu, kam by sa oplatilo zaletieť napríklad na predĺžený víkend? Prinášame Vám jeden zaujímavý tip na predĺžený víkend v Azerbajdžane. Pripravili sme pre Vás kompletný návod, kde nájdete výhodné letenky, ubytovanie, ako na víza do Azerbajdžanu a čo vidieť v Baku a v jeho okolí. Výlet si potom bez problémov zorganizujete aj sami. Takže poďme sa na to pozrieť:

 

Ako na letenky?

Najväčším letiskom v Azerbajdžane je medzinárodné letisko v hlavnom meste Baku. Tu pristaneme na našom výlete aj my. Lieta sem niekoľko klasických spoločností ako Turkish Airlines, Ukraine International Airlines, Lufthansa alebo Aeroflot. Z okolia Slovenska môžete letieť z Viedne, Budapešti, Prahy, Krakova a zo Slovenska z Košíc.

Ceny leteniek u klasických spoločností sa pohybujú od 300 eur mimo akcií. Prehľad cien si môžete prehľadne pozrieť napríklad cez: https://www.google.com/flights/ a rezervovať napríklad cez slovenský Pelikán (v prípade posunu letu potom riešite všetko pekne v slovenčine, ale ak vám komunikácia v angličtine/nemčine nerobí problém, môžete využiť ktoréhokoľvek zahraničného predajcu).

Najlacnejšou možnosťou ako do Azerbajdžanu doletieť je využiť nízkonákladovú spoločnosť Wizzair, ktorá lieta priamym letom medzi Budapešťou a Baku. (Aktuálne dvakrát týždenne: štvrtok a nedeľu tam, piatok a pondelok späť). Pozor letový poriadok na tejto linke sa môže meniť, takže aktuálne časy letov a ceny je najlepšie skontrolovať priamo na stránke leteckej spoločnosti https://wizzair.com/.

Ceny s Wizzairom sa zvyknú pohybovať okolo 130 – 150 eur za spiatočnú letenku, pri akciách padajú aj na 70 eur za spiatočnú letenku, takže treba sledovať ich stránku a vybrať vhodný termín, kedy sú letenky najlacnejšie.

TIP: Ak ste členom Wizzair discount clubu, letenky na ich stránke kúpite o 10 eur na jeden smer lacnejšie.

 

Príklad rezervácie na stránke wizzair.com

Príklad rezervácie na stránke wizzair.com

 

Ako príklad pri našom plánovaní využijeme májový predĺžený víkend z Budapešti do Baku s cenou 36 680 HUF teda cca 117 eur. V cene je len malá príručná batožina, čo ale na predĺžený víkend bohato stačí.

Táto cena je ale len ukážková v tomto príklade nejde o najnižšiu cenu, ale o ukážku ako si cestu naplánovať. Nám sa už podarilo kúpiť letenky v akcii za 50 eur spiatočne, takže záleží od vašej šikovnosti.

 

Cena: 117 eur / osoba, teda 234 eur pre dve osoby

  

Víza do Azerbajdžanu

Slováci do Azerbajdžanu potrebujú víza, našťastie pred pár rokmi bol spustený online systém na ich vybavenie, takže to už nie je nič zložité. Víza aktuálne vybavíte na stránke https://evisa.gov.az/en/

Na získanie víz do Azerbajdžanu budete potrebovať:

- vyplniť formulár na stránke

- vložiť sken pasu

- potrebujete mať adresu ubytovania

- zaplatiť poplatok za víza platobnou kartou

Poplatok za víza je 20 USD + 3 USD servisný poplatok a víza by mali byť vystavené do troch pracovných dní. Schválené víza je potrebné potom si vytlačiť a zobrať so sebou na letisko.

Víza sa vydávajú na 90 dní pričom pobyt nesmie presiahnuť 30 dní. Kompletné podmienky nájdete na stránke: https://evisa.gov.az/en/

POZN.: Aktuálnu situáciu okolo víz najlepšie skontrolovať ešte pred kúpou leteniek na oficiálnych stránkach (napríklad na stránke Azerbajdžanskej ambasády), keďže podmienky sa môžu meniť.

 

Cena: 23 USD / osoba, teda 46 USD (cca 41 eur) pre dve osoby

 

Ubytovanie v Baku

Ubytovacích možností v Baku je množstvo, stačí si len vybrať. Od najlacnejších hostelov, kde zaplatíte za tri noci pre dve osoby cca 30 eur po tie najluxusnejšie hotely pre najnáročnejších. Tu si ale budete musieť už priplatiť. Záleží teda na vás aké máte preferencie a čo uprednostňujete.

Ubytovanie môžete rezervovať napríklad na booking.com, airbnb.com prípadne na inej stránke.

Pre príklad si vyberme dvojlôžkovú izbu v hosteli s dobrou polohou a dobrým hodnotením za 44 eur na tri noci:

 

Príklad ubytovania v Baku zo stránky booking.com

Príklad ubytovania v Baku zo stránky booking.com

 

TIP:

  1. ak sa registrujete na airbnb.com cez tento odkaz, získate 11 až 30 eur kredit na prvú rezerváciu.
  2. ceny hotelov porovnajte na booking.com, rezervujte hotel s možnosťou bezplatného storna a ak nájdete časom niečo lepšie, môžete ho zrušiť a rezervovať iný.

 

Cena: 44 eur / dve osoby / tri noci

 

Ako z letiska v Baku do centra mesta

Najlacnejšou možnosťou je využitie hromadnej dopravy, v Baku rovnako funguje aj Uber, ktorý má dobré ceny. Najdrahšou možnosťou bude použitie taxíka.

Z letiska premáva Express Bus a spája letisko so zastávkami metra v Baku: Koroglu a 28.mája. Autobusy premávajú každých 30 minút medzi 06:00 a 22:00 a každú hodinu v noci. Jednosmerný lístok stojí 1,30 azn (0,6 eur) a je potrebné si ho kúpiť dopredu v automatoch, ktoré sa nachádzajú pri východe z letiska. V automate máte možnosť kúpiť si dva druhy lístkov. Môžete si kúpiť znovunabíjateľnú plastovú Bakikart za 2 azn a dobiť kredit za 1,3 azn. Túto kartu potom môžete použiť na bus či metro, kdekoľvek v meste. Druhá možnosť je kúpiť si jednorazovú papierovú Bakikart za 0,20 azn, čiže spolu s lístkom Vás vyjde 1,5 azn. Na kúpu lístka v automate budete potrebovať cash.

Cena: 2 azn (1,6 eur) / osoba

 

Peniaze, platenie a výmena peňazí v Azerbajdžane

Mena používaná v Azerbajdžane je Azerbajdžanský manat (AZN). Na Slovensku pravdepodobne nenájdete zmenáreň, kde by túto menu mali a ak aj áno, určite to bude drahšie ako výmena v Azerbajdžane. Ideálnejšie je ale vybrať z bankomatu, prípadne ak sa dá platiť kartou. Na tejto stránke nájdete podrobné informácie o platbách a výmene peňazí v zahraničí.

 

Najvhodnejší čas na návštevu Azerbajdžanu

Azerbajdžan je vhodný na návštevu celoročne. Najideálnejšia ale bude jar alebo jeseň. V lete môžu teploty stúpať aj nad 40 stupňov celzia, zimy sú len mierne.

 

Čo ochutnať

V Baku nezabudnite ochutnať niektoré z tradičných azerbajdžanských jedál, ako napríklad plov – šafránovú ryžu s rôznym sušeným ovocím a mäsom alebo dolmu – plnené kapustové alebo vínne listy ryžou a mäsom. Obľúbené je aj Ghuru Kingal – čo je niečo ako veľká piroha, ale mäso, väčšinou jahňacie, nie je vo vnútri ale na pirohe. Najobľúbenejším nápojom je u miestnych čierny čaj, ktorý sa občas podáva s džemom či s figami.

Často Vám tipy na dobré reštaurácie v okolí vedia dať aj na recepcii hotela.

 

Čo vidieť v Baku

 

Maiden Tower – najznámejšia pamiatka Baku, ktorá sa nachádza v Starom meste, veža postavená v 12. storočí ako súčasť  opevneného Baku

Palace of The Shirvanshahs -  plaác, ktorý bol postavený v 15. storočí Shirvanshahmi, vtedajšími vladármi Azerbajdžanu

Mešita Bibi Heybat – mešita bola postavená v 90. rokoch ako kópia pôvodnej mešity z 13. storočia. Mešitu môžu navštíviť aj nemoslimovia mimo modlitebných hodín.

Nizami Street a Fountain Square – nákupná ulica a námestie plné obchodov, kaviarní a reštaurácii

The Flame Towers – ikonická trojica veží, ktoré svojím tvarom pripomínajú plameňe a stala sa symbolom Baku

Tiež by Vás mohlo zaujať: Heydar Aliyev Center, House of Government, National Flag Square, Baku Boulevard, Mini Venice, Baku Funicular

Väčšinu týchto atrakcií nájdete v centre Baku, a tak ich ľahko prejdete aj pešky. Ale k niektorým vzdialenejším atrakciám, ako a napríklad Heydar Aliyev Center alebo k mešite Bibi Heybat, budete musieť využiť metro alebo autobus. Ak ste si na letisku kúpili plastovú Bakikart, túto si môžete dobiť a používať ju tak na metro ako aj na autobusy po meste. 

TIP: My si vždy na recepcii hotela vypýtame mapu mesta (ak majú), kde bývajú vyznačené miestne atrakcie, prípadne aj doporučenia, čo navštíviť a ako sa po meste pohybovať.

 

Pár tipov na výlety do okolia Baku

Gobustan National Park – v tomto parku nájdete rozľahlé polia s bublajúcimi bahennými sopkami, prskajúcimi jazerami a nástennými nápismi (petroglyfmi) spred 10000 rokov.

Dostať sa ku bahenným sopkám a ku petroglyfom v Gobustane je trochu komplikovanejšie, ale existuje niekoľko alternatív ako sa sem dostať:

Najlacnejšia možnosť je kombinácia autobusu a taxíka. Ak budete chcieť využiť túto možnosť, zo stanice Iç Eriseher station je treba nasadnúť na autobus č. 6 a povedať šoférovi, že idete do Gobustanu, (vysvetliť šoférovi kam idete nemusí byť jednoduché, väčšinou nevedia vôbec po anglicky) ten vás vysadí na správnom mieste, skadiaľ presadnete na autobus č. 195. Šofér mi Vám mal poradiť, kde vystúpiť, ak chcete navštíviť petroglyfy. Zo zastávky si potom zoberiete taxík, ktorý vás odvezie k petroglyfom a bahenným sopkám.

Alternatívou k autobusu a asi najlepšou možnosťou je zobrať si z centra Baku taxík do Gobustanu. Z Gobustanu však budete potrebovať miestneho taxikára, ktorý vás bude vedieť odviezť priamo k bahenným sopkám. Taxikári Vás vysadia na kruháči, kde už budú čakať miestne taxíky, ktoré Vás zoberú k sopkám. Najlepšie je sa na to opýtať priamo na hoteli, kde Vám vybavia taxík a vysvetlia taxikárovi, že v Gobustane budete chcieť miestny taxík. Ten Vám potom môže pomôcť aj so sjednaním ceny taxíka v Gobustane.

Najdrahšou možnosťou ako sa sem dostať je zaplatiť si tour v miestnej agentúre, napríklad v BagBaku.com, kde vám vybavia odvoz do Nature Musea v Gobustane a následne Vám z múzea vybavia odvoz priamo k bahenným vulkánom. Táto možnosť však vychádza najdrahšie.

Ateshgyah - chrám večného ohňa. Nachádza sa 30 km od centra Baku, na okraji obce Surakhani. Toto územie je známe svojím jedinečným prírodným fenoménom, horiacim zemným plynom, ktorý presakuje spod povrchu zeme. Z centra Baku sa sem dostanete, ak sa metrom odveziete na stanicu Koroglu a odtiaľto budete pokračovať autobusom č. 184 na konečnú.

Yanardag -jedna z najobľúbenejších pamiatok v okolí Baku,kopec, kde plamene šľahajúce zo zeme horia už tisíce rokov. Toto miesto sa nachádza 25 km severne od Baku. K Yanardag sa dostanete autobusom č. 217 zo stanice metra Koroglu, vysúpiť treba na konečnej.

Absheron towers - súbor opevnení, ktoré boli postavené v 11. - 21. storočí na polostrove Absheron, okolo Baku. Jedna z najzachovalejších je veža v dedinke Mardakan. Ku veži v dedinke Mardakan sa dá dostať autobusom č. 136, ktorý odchádza zo stanice metra Koroglu.

 

Napríklad takto môže vyzerať náš itinerár v Azerbajdžane

  1. deň (štvrtok) - v poobedných hodinách presun z Bratislavy do Budapešti (ako na letisko do Budapešti sa dočítate tu) odlet z Budapešti do Baku
  2. deň (piatok)- ráno prílet do Baku, celodenná prehliadka mesta
  3. deň (sobota) - výlet do Gobustan National Park
  4. deň (nedeľa)- návšteva horiaceho kopca Yanardag a Chrámu večného ohňa Ateshgyah
  5. deň (pondelok) skoro ráno odlet z Baku do Budapešti, presun z Budapešti do Bratislavy

 

Zhrnutie

Pri takomto ukážkovom  výlete budeme mať na Baku celé tri dni, aktuálne to vychádza tak, že odlet z Budapešti je vo štvrtok okolo polnoci a prílet späť v pondelok ráno. Za priaznivých okolností by na celú cestu mohol stačiť jeden a pol dňa dovolenky.

Cena za letenky (234 eur/ 2 os.) + ubytovanie (44 eur/ 2 os.) + víza (41 eur/ 2 os.) + cesta z a na letisko v Baku (6,4 eur/ 2 os.)  a cestu z Bratislavy do Budapešti (40 eur/ 2 os.) vychádza na približne 366 eur pre dve osoby teda cca 183 eur osoba. No treba k nej prirátať ešte hromadnú dopravu, výlety, stravu a suveníry. I tak sa to ale dá spraviť za peknú cenu. Záleží hlavne ako sa Vám podarí kúpiť letenky a aké ubytovanie si vyberiete.