Kuba - všetko od dopravy, ubytovania, peňazí až po stravovanie...

16.06.2018
Praktické informácie:
Kuba Kuba
Havana

Hlavné mesto

Kubánske peso (CUP), Kubánske konvertibilné peso (CUC)

Mena používaná v krajine

Pri ceste občanov Slovenskej republiky na Kubu platí vízová povinnosť. Teda nie sú to víza až tak v pravom slova zmysle, no na vstup potrebujete turistickú kartu. Turistická karta oprávňuje na vstup na Kubu na dobu tridsať dní za účelom turistiky. Všetky podrobnosti k jej získaniu nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si pre istotu overte na stránke MZV alebo na zastupiteľskom úrade Kuby.

Cestovný dokument, víza

- 6 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Najlepším obdobím na návštevu je od marca do apríla, kedy je slnečné, teplé a suché počasie. Vhodné na návštevu je aj obdobie od decembra do februára, aj keď noci môžu byť trochu chladnejšie. Od mája do októbra je na Kube sezóna hurikánov, a preto sa v tomto období neodporúča sem cestovať.

Cestovné obdobie

Španielčina

Úradný jazyk

Typ A Typ A
Typ B Typ B

Využívané typy zásuviek

Kuba je neobyčajná krajina, kde akoby zastal čas. Polorozpadnuté budovy, staré veterány z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov a nekonečné biele pláže. Kuba je ale špecifická krajina, kde všetko funguje po svojom a tak trocha inak ako sme zvyknutí z iných krajín. Hoci v posledných rokoch sa už Kuba začína meniť, stále je jedinečná. V článku sme preto zhrnuli zopár tipov a praktických informácii, ktoré sa vám zídu, ak plánujete cestu na Kubu.

 

Ubytovanie na Kube

Okrem rôznych hotelov a rezortov sú na Kube rozšírené tzv. Casa Particulares, niečo ako ubytovanie v súkromí. Casy sú na Kube veľmi obľúbené, lebo ponúkajú miestnym možnosť celkom dobre si zarobiť a turisti sú bližšie skutočnej Kube ako keby bývali v luxusnom rezorte, ktorý nemá s Kubou nič spoločné. Casu Particulares spoznáte podľa symbolu modrej kotvy. Toto označenie musia mať všetky Casy Particulares.

Ceny za Casy sa pohybujú rôzne, najlacnejšie nájdete od 15 -20 CUC na izbu (2 osoby) a noc. Luxusnejšie Casy najmä v hlavnom meste môžu však mať aj niekoľkonásobne vyššie ceny. Za doplatok potom väčšinou ponúkajú raňajky (okolo 3 - 5 CUC) alebo večere (7 - 10 CUC).

Majiteľ Casy Vám vie zväčša pomôcť a vybaviť rôzne výlety, presuny, taxíky, bicykle alebo čo si len zmyslíte.

 

Raňajky na terase v jednej z Casa Particulares

Raňajky na terase v jednej z Casa Particulares

 

Rezervovať dopredu alebo až  na mieste?

My sme vyskúšali obidve možnosti. Na prvé noci sme sa rozhodli ubytovanie rezervovať dopredu. Po dlhom lete by sa nám nechcelo s ťažkými ruksakmi motať ešte po meste a hľadať ubytovanie, a preto nám padlo vhod, keď sme sa dali rovno odviezť k nášmu rezervovanému ubytovaniu.

Keďže booking.com a podobné stránky na Kube veľmi nefunguje, resp. nájdete tam iba zopár ubytovaní, hľadali sme najmä na Tripadvisore a rozhodovali sa podľa recenzií. Keď už sme si vybrali ubytovanie, našli sme si priamo jeho stránku alebo email a napísali im, či majú v tom čase voľnú izbu. Väčšina Casa Particulares už majú aspoň jednoduchú stránku s nejakými tými kontaktnými informáciami, niekde sa dá priamo na stránke aj rezervovať.

Pre potvrdenie nášho ubytovania sme museli ešte zaplatiť zálohu online približne 10% z celkovej ceny. Zvyšok sme platili priamo na mieste v hotovosti.

Ale ani ak nebudete mať dopredu rezervované ubytovanie, spať na ulici určite nebudete. Každý majiteľ Casy, či taxikár má vždy nejakého známeho v ďalšom meste a ubytovanie vám odporučí. Nevýhodou je, že neviete dopredu ako to ubytovanie vyzerá, respektíve aké má recenzie.

Taktiež sa Vám môže ako aj nám stať, ak nemáte dopredu rezervované ubytovanie, že sme niekde chceli ostať 4 dni, ale voľnú izbu mali len na tri dni, a tak nás na poslednú noc presunuli k ich známym.

 

Žltá budova je naša Casa Particulares v Trinidade

Žltá budova je naša Casa Particulares v Trinidade

 

Doprava na Kube

Hoci sa to možno nezdá, vzdialenosti na Kube sú dosť veľké. Z jedného konca ostrova na druhý je to vyše 1000 km. Navyše cestovanie predlžuje aj zlý stav ciest. Možností ako sa premiestňovať medzi jednotlivými miestami je ale dostatok. 

 

Autobus

Na Kube premávajú pre turistov nové klimatizované autobusy. Najznámejšou spoločnosťou, ktorá ich prevádzkuje je Viazul. Tieto Vás prepravia medzi väčšími mestami na ostrove. Autobusy si treba ale dopredu rezervovať, lebo dopyt je niekoľkonásobne väčší ako ponuka, a tak bývajú autobusy vypredané dlho dopredu.  My sme nemali šancu využiť ich, pretože na všetkých trasách, na ktorých sme chceli ísť autobusom, boli vypredané.

Samozrejme miestni chodia inými autobusmi ako turisti, tieto sú niekoľkonásobne lacnejšie ako Viazul, ale oficiálne ich turisti nemôžu využívať.

 

Taxi Collectivo

Alternatívou k autobusom sú taxi collectivo alebo zdieľané taxíky. Sú to často staré 5 až 9 miestne veterány, ktorým občas chýbajú sklá na oknách, ale inak vás pohodlne odvezú do cieľa. Výhodou je, že prídu po vás priamo k vášmu ubytovaniu a takisto vás k nemu aj odvezú, takže sa nemusíte ešte s batožinou motať po meste a hľadať ubytovanie. Ceny bývajú vyššie oproti autobusom len o pár CUC na osobu.

 

Aj takto môžu vyzerať taxi collectivo na Kube

Aj takto môžu vyzerať taxi collectivo na Kube

 

Klasické Taxi

Klasické taxi sa vám málokedy oplatí. Jeho cena je niekoľonásobne vyššia ako pri taxi collectivo. Jednoducho si priplácate za komfort, že budete cestovať sami. My sme taxík využili napríklad z letiska v Havane do Viňales. Prilietali sme poobede a autobus z Havany do Viňales by sme už nestihli. A aj keby sme to stíhali, museli by sme si i tak zobrať taxík z letiska do mesta, takže to už cenovo nebol až taký veľký rozdiel. Zároveň sme nechceli pol dňa stratiť v Havane, a tak sme sa rozhodli odviezť sa taxíkom priamo do Viňales. Taxi sme si rezervovali ešte z domu a taxikár nás po prílete čakal v príletovej hale.

 

Požičané auto na Kube

Na Kube je možné aj požičanie auta. Ak plánujete viac presunov alebo budete štyria, tak je to určite dobrý spôsob na spoznanie ostrova. Keďže požičanie auta má na Kube svoje špecifiká, všetko o požičaní auta, sme zhrnuli do osobitného článku.

 

Lietadlo

Medzi niektorými mestami je možné sa prepraviť aj letecky. Vnútroštátne linky tu prevádzkuje miestna letecká spoločnosť Air Cubana. My sme však tento spôsob dopravy nevyužili, takže s ňou nemáme osobné skúsenosti.

 

Taxíky v Havane

Taxíky v Havane

 

Peniaze a výber z bankomatov

Na Kube oficiálne fungujú dve meny:

CUC – konvertibilné peso

CUP – kubánske peso

Miestni obyvatelia platia v CUP, kým konvertibilné peso CUC sa zaviedlo pre turistov. 1 CUC má približne rovnakú hodnotu ako 1 USD a v prepočte to je zhruba 25 CUP. Miestny platia CUPmi a majú ceny niekoľkonásobne nižšie ako sú ceny v CUC pre turistov. Napriek tomu v CUC zaplatíte takmer všade.

V zmenárňach alebo v bankách vám zmenia všetky svetové meny ako eurá, americké, či kanadské doláre iba na CUC a nie na CUP, iba v niektorých sa vám podarí zameniť si CUP. Pri výmene z USD na CUC počítajte však s tým, že ešte bude pripočítaný poplatok vo výške 10%. 

Cadecu, čiže zmenáreň nájdete všade, v každom meste ich je niekoľko. Takisto sa zmenáreň nachádza aj na letisku v Havane.  Tu si ale treba dávať veľký pozor, pretože táto zmenáreň je neslávne známa tým, že tu radi ošklbávajú turistov. Ak už budete meniť peniaze tu, dôkladne si spočítajte koľko peňazí vám vydajú a dajte si pozor aj na to, aby vám vydali CUC a nie CUP.  My sme si dávali pozor, no napriek tomu sa im podarilo dať nám o 50 CUC menej ako mali. Pri výmene peňazí budete potrebovať pas a musíte ísť k okienku po jednom.

 

Rad pred vstupom do banky a prázdne bankomaty

Rad pred vstupom do banky a prázdne bankomaty

 

Pred odchodom sme čítali dosť rozporuplné informácie na používanie bankomatov. Nakoniec sa naše obavy vôbec nepotvrdili a bankomaty sme využívali počas celého pobytu. V každom meste bol minimálne jeden bankomat a kým pred bankou a pred zmenárňami vždy stál dlhý rad čakajúcich ľudí, na bankomat sme nikdy nečakali. Peniaze sme bez problémov vyberali ako z Visa, tak aj z Mastercard karty, nikdy nebol problém. Platiť kartou sa však stále takmer nikde nedá.

Po nepríjemnej skúsenosti v zmenárni by sme už nabudúce menili len minimálne množstvo peňazí a zvyšok by sme vyberali z bankomatov.

 

Pripojenie na internet na Kube

Na free wifi môžete na Kuba zabudnúť. Internet tu totiž funguje trochu ináč ako kdekoľvek inde na svete. Internet prevádzkuje jedna jediná štátom riadená firma Etecsa. Wifi v domácnostiach väčšinou nenájdete, skôr je dispozícii na verejných miestach, v parkoch a na námestiach. Čiže ak uvidíte niekde hlúčik ľudí, pozerajúcich do mobilov, môžete si byť istý, že tam je wifi. Ale na to aby ste sa na wifi mohli aj pripojiť, si budete musieť kúpiť stieraciu kartičku. Kartičku kúpite v kanceláriách Etecsa za 1 CUC, prípadne od pouličných predajcov za 2 CUC. Zotriete kartičku, kde nájdete prihlasovacie meno a heslo a prihlásite sa do siete. Jedna kartička vystačí na 1 hodinu internetu. Treba ale rátať s tým, že internet býva častokrát veľmi pomalý, keďže pripojených je veľa ľudí. Niekedy sa stáva, že vás dokonca ani vôbec nepripojí. V niektorých Casa Particulares nám tiež ponúkali, že ak budeme potrebovať, môžu nám zapnúť wifi, no na pripojenie budeme rovnako potrebovať kúpiť si kartičku.

 

A rada na kartičku na pripojenie na internet

A rada na kartičku na pripojenie na internet

 

Nákupy a stravovanie

V obchodoch je vo všeobecnosti slabý výber tovaru. Preto sa netreba spoliehať, že si niečo nakúpite. V niektorých napríklad nemali vodu. V iných zasa pečivo atď. Na regáloch prevláda rum, ktorý je podstatne lacnejší ako u nás, takže sa oplatí si ho kúpiť aj domov. Ceny rumu v obchodoch a na letisku sa príliš nelíšia. Nielen samotný rum, ale aj kokteily, ktoré tu nájdete na každom rohu sú lacné, a preto si nezabudnite dať pohárik mojita alebo piňa colady.

Domáci väčšinou nakupujú na tržniciach alebo jeden od druhého. Keď sme ráno odchádzali z nášho ubytovania a videli, že sused na ulici predáva nejakú zeleninu, už sme vedeli aká zelenina bude na večeru.

Stravovať sa ale dá bez problémov aj v reštauráciách, ktoré väčšinou nájdete všade v mestách alebo pri plážach a na miestach, kde chodí viacej ľudí a turistov. Výber jedla je dobrý a ceny nie sú až také vysoké. Niekedy sa nám podarilo najesť sa aj za dve eurá na osobu, inokedy za desať. Pozor si treba dať na účty, či Vám všetko dobre spočítali. Stávalo sa nám, že sme mali platiť 7,50 CUC plus 4,50 CUC a na účte bola suma 15 CUC.

Pozor si treba dať pri niektorých stánkoch, majiteľ ubytovania nás väčšinou upozornil aby sme v tom a tom stánku nejedli keďže jedlo tam majú položené na slnku aj dva dni, aby sme sa vyhli žalúdočným problémom. Keď sme však zhodnotili pomer množstva jedla, jeho kvality a za akú cenu, sa nám ale aj tak najviac oplatilo dať si večeru v Casa Particulares, kde sme boli ubytovaní. Jedlo bolo vždy pestré, čerstvé, chutné a bolo ho väčšinou toľko, že sme ho ani nevládali dojesť.

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: