Ako prežiť noc na letisku

Dátum pridania: 25.08.2012

Ak ste si prečítali niektorý z našich článkov určite Vám neušlo, že skoro na každom našom výlete aspoň raz spíme na letisku. Či už preto aby sme ušetrili alebo kvôli tomu, aby sme stihli skorý ranný let. A nie sme sami, každú noc spia na letiskách stovky podobných ľudí. Možno sa teraz pýtate naozaj sa dá spať na letisku? Ako tam môžem spať? Čo by som si mal zobrať so sebou?

 
Keď sme prvý krát cestovali do Štokholmu, vychádzal nám prílet na letisko Stockholm Skavsta o 22:25. A tak sme zisťovali či ísť v noci do Štokholmu, ktorý je vzdialený približne 100 km alebo si zobrať hotel hneď pri letisku alebo ostať na letisku. Po zistení, že hotel pri letisku je celkom drahá záležitosť a prísť do Štokholmu uprostred noci sa nám tiež veľmi nepozdávalo, sme dali na odporúčania priateľov, ktorí zo spaním na letiskách už mali nejaké skúsenosti a ostali sme do rána na letisku. Keďže to bola naša prvá noc na letisku, mali sme pochybnosti, či to bude bezpečné, či tam budeme sami a všetko možné čo vás napadne. No noc na letisku bola úplne v pohode, na letisku spalo veľa ľudí, niektorí ľudia dokonca vytiahli spacáky, ľahli si na zem a kľudne si do rána spali. Odvtedy sme už spali na letiskách veľmi veľa krát. Na veľkých letiskách ako napríklad v Dubaji nám noc na letisku ušla celkom rýchlo, keďže Duty Free na letisku pripomínala naše nákupné centrá, a tak sa tu dal čas stráviť behaním po obchodoch, sedením v kaviarňach alebo surfovaním po bezplatnom internete. Noc na malých letiskách ako napríklad v Trapani sme si krátili hraním kariet.


Pre všetkých, ktorí sa dobrovoľne alebo nedobrovoľne chystajú spať na letisku je tu zopár tipov na prežitie noci na letisku:

 

1. Pred odletom si overte, či je letisko otvorené.

Niektoré menšie letiská na noc zatvárajú, preto si vždy pred odletom overte na oficiálnej stránke, či letisko zostáva otvorené aj na noc. Ideálne je nájsť si recenzie ľudí, ktorí už na danom letisku spali. Najlepším zdrojom týchto recenzií je stránka www.sleepinginairports.net, kde nájdete skoro všetky letiská na svete.

 

2. Príďte skoro.

Neuverili by ste, ale aj na tých najmenších letiskách ako je Stockholm Skavsta alebo Brussel Charleroi spí každú noc plno ľudí, a preto je dobré obsadiť si dobré miesta, aby ste neskončili aj na zemi. Na letisku ako je Dubaj, má skorý príchod ďalšiu výhodu. Nájdete tam totiž sklopené ležadlá ideálne pre trávenie noci na letisku, ale sú len v obmedzenom počte. Aby ste si našli najlepšie miesta vždy si najprv prejdite celé letisko.

 

3. Dajte si na seba teplé oblečenie.

Aj keď sa Vám bude večer zdať, že je na letisku celkom teplo, garantujem Vám, že do rána sa budete triasť od zimy. Klimatizácia a studené kovové stoličky spravia svoje. Ja sama som zimu na letisku neraz podcenila. Preto je dobré doniesť si hrubú mikinu a ponožky aj keď cestujete do trópov.

 

4. Zoberte si niečo mäkké na sedenie.

Na mnohých letiskách sú stoličky strašne tvrdé a nepohodlné a majú opierky na ruky, ktoré znemožňujú ľuďom ľahnúť si na ne. Mnohí to preto riešia tak, že ak majú so sebou karimatku, deku alebo uterák položia ho na zem a vyspia sa tam. Deka pomôže aj na to, aby ste neprechladli zo studených stoličiek.

 

5. Dávajte si pozor na veci.

Najmä ak cestujete sám. Tí, ktorí cestujú vo dvojici to majú ľahšie, lebo sa môžu striedať. Kým jeden spí, druhý môže strážiť veci. V prípade, že cestujete sám, sa snažte spať tak, aby ste mali batožiny v rukách alebo niekde pri tele, tak aby ste cítili, ak sa Vám ju bude niekto snažiť ukradnúť. Niektorí ľudia si dokonca pripevňujú batožinu k sebe. Hoci sa nám nikdy nestalo, že by nás chcel niekto okradnúť, opatrnosti nie je nikdy dosť.

 

6. Doplňte si zásoby.

Na mnohých menších letiskách zatvárajú na noc reštaurácie a bary, preto si nakúpte dopredu nejaké jedlo a občerstvenie, ak by vás v priebehu noci prepadol hlad.

 

7. Ak ste sám, nastavte si budík, aby ste nezmeškali svoj let.

 

8. A čo si ešte zobrať so sebou?

• Karty
• Knihu alebo časopisy, sudoku – všetko, čo pomôže zahnať nudu ak nemôžete spať
• MP3 prehrávač
• Masku na oči a štuple do uší – ak vám prekáža ostré svetlo a hluk
• Vodu a občerstvenie – najlepšie chutia domáce rezne od maminky
• Dezinfekčný gél na ruky