Špicbergy: Tip na výlet za severný polárny kruh

Dátum pridania: 27.03.2019
Praktické informácie:
Nórsko Nórsko
Oslo

Hlavné mesto

Nórska koruna (NOK)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Nórskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Na návštevu Nórska je najvhodnejší čas od mája do augusta, kedy je v Nórsku najteplejšie a dni sú najdlhšie. Teploty sa na juhu krajiny pohybujú od 18 do 23°C, na severe je to o niekoľko stupňov menej. Najchladnejšie sú mesiace január a február, kedy je aj nejmenej denného svetla. Ak chcete okúsiť zimné športy, tak marec je na to ideálny. Stále je dostatok snehu, ale dni sú už dlhšie.

Cestovné obdobie

Nórčina

Úradný jazyk

Destinácia, ktorá určite stojí za to, aby sme sa tam vydali na netradičnú dovolenku. Však navštíviť najsevernejšie mesto sveta Longyearbyen, kde je najsevernejšie komerčné letisko na svete, ale aj najsevernejší bankomat, najsevernejšia benzínka, najsevernejšia nemocnica ... tých najsevernejších vecí by sme našli ešte veľa.

Jednou zo zaujímavostí je, že sa tu nachádza napríklad aj Globálne úložisko semien, niečo ako „Noemova archa semiačok rastlín“. V úložisku, ktoré je zapustené do skaly sa nachádza vyše 800 tisíc druhov semien, ktoré sú tu uskladnené na „horšie časy“ a predpokladá sa, že aj keby vypadla elektrina, semienka zostanú zamrznuté až dve storočia.

Súostrovie Špicbergy (Svalbard) ležia na polceste medzi Nórskom a Severným pólom a väčšina územia je pokrytá ľadovcami alebo snežnými pláňami a pánom, a to doslova je tu ľadový medveď. Ľadových medveďov tu žije dokonca viac ako ľudí.

Pripravili sme pre Vás kompletný návod, čo budete na návštevu tohto súostrovia potrebovať, kde nájdete výhodné letenky, ubytovanie a čo by ste mali na Špicbergoch vidieť. Výlet si potom bez problémov zorganizujete aj sami. Takže poďme sa na to pozrieť:

 

Ako na letenky na Špicbergy?

Pri ceste na Špicbergy budete prilietať na letisko pri jedinom meste, ktoré sa na ostrovoch nachádza - Longyearbyen. Lietajú tu letecké spoločnosti SAS Scandinavian airlines z Osla a z Tromso a Norwegian z Osla.  Z okolia Slovenska môžete letieť z Viedne, Budapešti, Prahy alebo Krakova s prestupom v Osle.

Ceny leteniek sa pohybujú od 300 eur vyššie. Ceny bývajú väčšinou najdrahšie v období leta, kedy je hlavná sezóna. Prehľad cien si môžete prehľadne pozrieť napríklad cez: https://www.google.com/flights/ a rezervovať napríklad cez slovenský Pelikán (v prípade posunu letu potom riešite všetko pekne v slovenčine, ale ak vám komunikácia v angličtine/nemčine nerobí problém, môžete využiť ktoréhokoľvek zahraničného predajcu).

Ak hľadáte lacné letenky na Špicbergy, ideálne je aj sledovať akcie leteckých spoločností SAS a Norwegian, pri ktorých sa môžete dostať aj pod 250 eur za spiatočnú letenku, no len s príručnou batožinou.  

TIP:  Stlačiť cenu leteniek môžete tak, že budete sledovať ceny leteniek z Osla, ktoré bývajú väčšinou lacnejšie a do Osla poletíte napríklad niektorou z nízkonákladových leteckých spoločností.

TIP2: Ak zbierate míle u leteckej aliancie Star Alliance, v ktorej sú aj SAS, občas mávajú letenky na Špicbergy za rozumný počet míľ (všetko o zbieraní míľ sa dozviete z tohto článku)

 

Príklad rezervácie na stránke www.pelikan.sk

Príklad rezervácie na stránke www.pelikan.sk

 

Ako príklad pri našom plánovaní využijeme májový predĺžený víkend. V tento termín môžeme z Prahy na Špicbergy doletieť za cenu 279 eur. Túto cenu využijeme v tomto príklade, nejde o najnižšiu cenu, ale o ukážku ako si cestu naplánovať.

Cena: 279 eur / osoba, teda 558 eur pre dve osoby

 

Vstupné formality

Špicbergy patria Nórsku, teda na cestu nepotrebujeme žiadne víza, na cestu stačí cestovný pas alebo občiansky preukaz.

 

Ubytovanie na Špicbergoch

Ubytovacích možností na Špicbergoch nie je veľa, s nízkou cenou ubytovania, teda veľmi počítať nemôžeme a aj preto je najlepšie rezervovať hotel čo najskôr. Ubytovanie môžete rezervovať napríklad na booking.com, airbnb.com (ktoré je tiež možné na Špicbergoch využiť), prípadne na iných stránkach. Pre príklad si vyberme dvojlôžkovú izbu v hoteli a dobrým hodnotením za 395 eur na tri noci:

 

Príklad ubytovania na Špicbergoch zo stránky booking.com

Príklad ubytovania na Špicbergoch zo stránky booking.com

 

Lacnejšou možnosťou bude využiť miestny kemp http://www.longyearbyen-camping.com/. Samozrejme najsevernejší kemp. Pozor otvorený je iba v sezóne. Zaujímavosťou napríklad je, že pri kempe sa nachádza aj najsevernejšia nudapláž na svete J ak sa tam zvládnete okúpať dostanete aj Arctic Naked Bathing Club certifikát.

TIP:

  1. ak sa registrujete na airbnb.com cez tento odkaz, získate 11 až 30 eur kredit na prvú rezerváciu.
  2. ceny hotelov porovnajte na booking.com, rezervujte hotel s možnosťou bezplatného storna a ak nájdete časom niečo lepšie, môžete ho zrušiť a rezervovať iný.

 

Cena: 395 eur / dve osoby / tri noci

 

Ako z letiska

Ak máte dosť času, z letiska sa v pohode dostanete aj pešo. No ak by sa vám nechcelo, ku každému príletu a odletu chodí autobus, ktorý potom rozvezie ľudí ku každému z hotelov. Platiť za autobus môžete v nórskych korunách alebo kreditnou kartou. Pre časy odchodov a príchodov a viac informácii o autobuse, si môžete pozrieť stránku https://svalbardbuss.no/airport-bus.html. Cena jednosmerného lístka je 75 nok. Využiť tiež môžete taxík, no treba rátať, že jeho cena bude dosť vysoká.

Cena: 75 nok/osoba (cca 7 eur)

 

Špicbergy počasie – kedy je najvhodnejší čas na návštevu

Keďže Špicbergy sa nachádzajú za severným polárnym kruhom, treba rátať s tým, že počasie je tu celoročne chladné. Strieda sa tu polárny deň s polárnou nocou.

Najlepším obdobím na návštevu tohto súostrovia je letné obdobie, kedy slnko vôbec nezapadá, no i vtedy treba rátať s chladnejšími teplotami do 10°C. Toto obdobie je vhodné na kajakovanie alebo turistiku, ale zase keďže tu vtedy nie je sneh, výlet na snežnom skútri budete musieť vynechať.

Na Špicbergy môžete letieť aj v zime, no treba myslieť na to, že slnko takmer nevychádza a teploty môžu klesať bežne aj pod -30 stupňov celzia. V tomto období ale zasa môžete sledovať polárnu žiaru.

Dobré obdobie na návštevu je aj medzi marcom a májom, kedy už vykukne aj slniečko, ale je ešte dostatok snehu na výlet snežným skútrom alebo psím záprahom.

 

Čo ochutnať

Ochutnať môžete napríklad veľrybí steak, sobí steak alebo pizzu so sobím mäsom.

 

Čo vidieť v Longyearbyen

Mine nr 3 – opustená baňa na uhlie, je možné nazrieť do bane a vidieť ako prebiehala každodenná práca baníkov

Svalbard Museum – múzeum prezentuje 400-ročnú históriu Špicbergov a to ako ovplyvňuje príroda život miestnych obyvateľov

North Pole Expedition Museum – ďalšie zaujímavé múzeum, ktoré sa zaoberá expedíciami na severný pól.

Svalbard Church – pekný kostolík

Svalbard Bryggeri – navštívte najsevernejší pivovar sveta a ochutnajte miestne pivo

Longyaerbyen je malé mestečko, takže spomenuté atrakcie poľahky prejdete aj peši, ale môžete si zobrať aj tour bus, ktorý Vás za dve hodiny prevezie po všetkých atrakciách, zastaví napríklad aj pri Globálnom úložisku semien (vstup do vnútra nie je povolený).

 

Výlety do okolia

Špicbergy ponúkajú množstvo zaujímavostí, určite si vyberie každý. Pri návšteve ale treba myslieť na to, že výlety mimo mesto Longyearbyen bez zbrane sú nelegálne. Zbraň si môžete požičať, no musíte mať platný zbrojný pas. Riešením je zobrať si niektorý z organizovaných výletov. Prípadne sa pripojiť k niekomu, kto si bude zbraň požičiavať. Ak zbrojný pas nemáte, ale cítite sa na to požičať si zbraň a vyraziť mimo mesto sám, môžete požiadať guvernéra o povolenie na požičanie zbrane vyplnením formulára tu: https://www.sysselmannen.no/globalassets/sysselmannen-dokument/english/applications-declarations/el-application.rifle.permit.v1.2.5.pdf

Populárne sú celodenné výlety loďou do bývalých ruských baníckych dediniek Pyramiden alebo Barentsburg, kde si môžete cestou užívať nádherné výhľady a zazrieť môžete aj polárneho medveďa. Užiť si tiež môžete pozorovanie veľrýb. Ceny za výlety loďou do Pyramiden či Barentsburgu začínajú od 1800 nórskych korún resp. od 1300 za pozorovanie veľrýb. Tiež môžete podniknúť rôzne organizované túry, kajakovanie alebo výlety k ľadovcom.

Ponuku si môžete pozrieť tu: http://wildlife.no/activities/summer-activities/day-trips/boat-trip-with-ms-polargirl/

V zimnom období sú zasa populárne výlety za pozorovaním polárnej žiary, prípadne celodenné výlety do ľadových jaskýň, výlety na snežných skútroch alebo psích záprahoch.

 

Itinerár

Váš itinerár bude záležať hlavne od obdobia, v ktorom Špicbergy navštívite. V našom príklade s odletom v máji, by teda mohol vyzerať napríklad takto:

  1. deň (štvrtok) - v ranných hodinách presun zo Slovenska do Prahy, odlet z Prahy do Osla
  2. deň (piatok) - prelet z Osla na Špicbergy, zvyšok dňa prehliadka mesta Longyearbyen
  3. deň (sobota) – výlet loďou k Pyramiden alebo Barentsburg
  4. deň (nedeľa) – niektorá z túr so sprievodcom. Ak máte dobrú kondičku, môžete skúsiť napríklad „Arctic Challenge“ výlet, počas ktorého skombinujete plavbu na kajakoch s túrou vrch Hjortfjellet (zabookovať ho môžete napríklad tu: http://wildlife.no/activities/summer-activities/day-trips/hiortfjellet-an-arctic-challenge-kayak-and-mountain-hike/)
  5. deň (pondelok) - skoro ráno odlet do Prahy s prestupom v Osle, presun z Prahy späť na Slovensko

 

Zhrnutie

Tento výlet určite nemôžeme zaradiť k najlacnejším a treba pri jeho podniknutí rátať s vyššími výdavkami. Za tú cenu ale získate výlet plný zážitkov do netradičnej destinácie, ktorú sa určite oplatí navštíviť. Celková cena bude záležať od  toho, za akú cenu sa Vám podarí kúpiť letenky, na koľko dní vycestujete a koľko výletov sa rozhodnete podniknúť.

V našom príklade je cena za letenky (558 eur/ 2 os.) + ubytovanie (395 eur/ 2 os.), čo vychádza na približne 953 eur pre dve osoby teda cca 477 eur osoba. No treba k nej prirátať ešte hromadnú dopravu, výlety, stravu a suveníry. Hlavne výlety budú predstavovať nemalú položku v rozpočte.

Ušetriť sa určite dá napríklad tým, že si prikúpite k letenkám odbavenú batožinu a ako ubytovanie zvolíte kemp. Aby ste ušetrili na strave, môžete si pribaliť pár balení expedičnej stravy Travellunch.