Tip na výlet: Aranské ostrovy v Írsku

Dátum pridania: 07.04.2019
Praktické informácie:
Írsko Írsko
Dublin

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Využívané typy zásuviek

- 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Írska je leto od júna do augusta, kedy je najväčšia šanca na slnečné počasie počasie. Zvyšok roka je väčšinou veľmi daždivý.

Cestovné obdobie

Írčina, Angličtina

Úradný jazyk

Írsko pozná asi každý z nás a veľa nás tam určite už aj bolo. Či už samotné hlavné mesto Dublin, mnohé zrúcaniny hradov alebo aj prírodné zaujímavosti, Írsko bez pochyby má čo ponúknuť. O Aranských ostrovoch však už až tak veľa ľudí nepočulo. Je to skupinka troch malých ostrovčekov na západe Írska. Inishmore (Inis Mór) je najväčší z týchto ostrovov a je približne 8 kilometrov dlhý a v najširšom mieste dva kilometre široký. Ďalšie dva - Inishmaan (Inis Meáin) a Inisheer (Inis Oírr, najmenší) sú od neho menšie a na ich spoznanie vám stačí aj poldenná prechádzka. Poďme sa ale pozrieť ako si zorganizovať trochu netradičnejší výlet v Írsku. Výlet na Aranské ostrovy. 

 

Ako sa dostať na Aranské ostrovy?

Letenky do Írska

Najjednoduchšie bude letieť do hlavného mesta Írska - Dublinu. Priame spojenie existuje z Bratislavy leteckou spoločnosťou Ryanair, ale aj z každého z okolitých letísk ako Viedeň, Budapešť, Praha, Krakov alebo Katovice, odkiaľ lieta buď Ryanair alebo Aer Lingus priamo, prípadne množstvo spoločností s prestupom. Takže je z čoho si vyberať. Stačí si vybrať odkiaľ je nám najvhodnejšie letieť alebo odkiaľ nájdeme najlacnejšie letenky.

Ceny leteniek u klasických spoločností sa pohybujú od 100 eur za spiatočnú letenku. Lacnejšou variantou bude zvoliť leteckú spoločnosť Ryanair, kde ceny najlacnejších leteniek začínajú už od 40 eur za spiatočnú letenku.  Prehľad cien si môžete pozrieť napríklad cez: google.com/flights/ a rezervovať napríklad cez slovenský Pelikán (v prípade posunu letu potom riešite všetko pekne v slovenčine, ale ak vám komunikácia v angličtine/nemčine nerobí problém, môžete využiť ktoréhokoľvek zahraničného predajcu).

V prípade letu do Dublinu s leteckou spoločnosťou Ryanair je najlepšie pozrieť aktuálne ceny a aj rezervovať letenky priamo na ich stránke ryanair.com.

TIP: Dajte si pozor na podmienky batožiny pri kúpe letenky. Odbavená batožina často nebýva zahrnutá v cene ani pri klasických leteckých spoločnostiach, Ryanair má v cene len malú príručnú batožinu.

 

Príklad rezervácie letu Bratislava - Dublin na stránke ryanair.com

Príklad rezervácie letu Bratislava - Dublin na stránke ryanair.com

 

Ako príklad pri našom plánovaní využijeme predĺžený víkend začiatkom októbra. Letenky s odletom v sobotu skoro ráno a návratom v pondelok večer nás vyjdú na 66 eur. V cene je len malá príručná batožina, čo ale na predĺžený víkend bohato stačí.

Táto cena je ale len ukážková v tomto príklade nejde o najnižšiu cenu, ale o ukážku ako si cestu naplánovať. Ak vystihnete dobrú akciu na letenky, môžete ich kúpiť aj za 40 eur za spiatočnú letenku.

TIP: Pre úsporu na letenkách a výhodnejšie časy odletov a príletov ich môžete nakombinovať tak, že pozrieme možnosti odletu z Bratislavy, Viedne prípadne nakombinovať tak,  že odlietať budete z Bratislavy a späť sa vrátite do Viedne. Alebo opačne.

Cena: Bratislava – Dublin - 66 eur / osoba, teda 132 eur pre dve osoby 

 

Z Írska na Aranské ostrovy

Z pevninského Írska sa na Aranské ostrovy môžeme dostať dvoma spôsobmi. Letecky alebo loďou:

 

Letecky na Aranské ostrovy

Pre nás je toto tá zaujímavejšia možnosť. Na Aranské ostrovy lieta letecká spoločnosť Aer Arann Islands. Lieta na všetky tri ostrovy z letiska Aer Arann Connemara Airport pri meste Galway na západnom pobreží Írska. Lieta sa viackrát denne, záleží od ostrova a obdobia. V zime sa lieta menej často, v lete častejšie. Letový poriadok je najlepšie skontrolovať priamo na stránke leteckej spoločnosti www.aerarannislands.ie.

Cena letenky pre návštevníkov je 49 eur za spiatočnú letenku a 25 eur za jednosmernú letenku v letnej sezóne. Letecká spoločnosť nemá online rezervačný systém, čiže letenky je treba rezervovať telefonicky alebo emailom. Ceny leteniek pri tejto spoločnosti sú pevné a napríklad ak budete chcieť navštíviť dva ostrovy a kúpite si tri jednosmerné letenky, bude Vás to stáť 75 eur.

V podstate je jedno, či to rezervujete tri mesiace pred odletom alebo na mieste. Pozor si ale treba dať, že letenky pár dní pred odletom môžu byť vypredané, je teda lepšie rezervovať radšej skôr. Všetky potrebné informácie ako aj aktuálne ceny nájdete na ich internetovej stránke.

 

Loďou na Aranské ostrovy

Na ostrovy premáva niekoľko lodných spoločností. V lete v hlavnej sezóne premáva každá zo spoločností približne 6krát denne, zatiaľ čo v zime je to menej často.

- Aran Island Ferries

Plavby odchádzajú z prístavu v Galway City na všetky tri z týchto ostrovov. Cena spiatočného lístka je 25 eur a jednosmerný vychádza na 15 eur. Všetky potrebné informácie o čase odchodov, dĺžke a aktuálnych cenách nájdete na ich stránke www.aranislandferries.com. Rovnako tam nájdete aj informácie ohľadom rezervácie lístkov.

- Doolin2Aran Ferries

Plavby odchádzajú z prístavu v Dooline. Ponúkajú možnosti plavby na všetky ostrovy, plavby medzi ostrovmi a rôzne jedno ale aj viacdňové výlety. Cestu na ostrovy môžete spojiť napríklad s vyhliadkovou plavbou k známym útesom Cliffs of Moher. Ceny začínajú od 20 eur za spiatočný lístok. Všetky podrobné informácie vrátane časov plavieb a aktuálnych cien nájdete na ich stránke: www.doolin2aranferries.com

- O’Brien Line Doolin Ferry

Plavby začínajú tiež v prístave v Dooline. Je možné podniknúť jednodenné ale aj viacdenné výlety na ostrovy. Rovnako ponúkajú rôzne plavby. Ceny začínajú od 20 eur za spiatočnú plavbu. Kompletnú ponuku výletov, časy plavieb a ceny nájdete na ich internetovej stránke: www.obrienline.com

Cena: Letenka na jeden z Aranských ostrovov 49 eur / osoba / spiatočne, teda 98 eur pre dve osoby

 

Vstupné formality

Írsko je súčasťou Európskej únie, na cestu nám stačí platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. 

 

Ubytovanie

Ubytovacích možností v okolí mestečka Galway nie je až tak veľa, bude teda lepšie rezervovať ubytovanie čo najskôr po nákupe leteniek, aby sa nám nestalo, že pár dní pred cestou už nebude žiadne ubytovanie voľné. Od toho sa odvíjajú aj ceny. Najlacnejšie ubytovanie v sezóne nájdete už od 100 eur za dve noci pre dve osoby. Mimo sezónu nájdete samozrejme aj lacnejšie.

Ubytovanie môžete rezervovať napríklad na booking.com, airbnb.com prípadne na inej stránke.

Pre príklad si vyberme dvojlôžkovú izbu hoteli s dobrým hodnotením, raňajkami v cene, bezplatným parkovaním za 120 eur na dve noci:

 

Príklad ubytovania v Galway

Príklad ubytovania v Galway zo stránky booking.com

 

TIP:

  1. ak sa registrujete na airbnb.com cez tento odkaz, získate 11 až 30 eur kredit na prvú rezerváciu.
  2. ceny hotelov porovnajte na booking.com, rezervujte hotel s možnosťou bezplatného storna a ak nájdete časom niečo lepšie, môžete ho zrušiť a rezervovať iný.

 

Cena: 120 eur / dve osoby / dve noci

 

Ako na požičanie auta v Írsku

Pri tejto ceste sa nezaobídeme bez požičania auta. Zrealizovať by ju pravdepodobne bolo možné aj autobusmi, no zabralo by nám to oveľa viacej času, nielen predĺžený víkend. Takisto je možné zobrať si organizovaný výlet priamo z Dublinu.

Požičanie auta mimo sezóny je podstatne lacnejšie ako v sezóne. Mimo hlavnej sezóny môžete nájsť ceny aj od 30 eur za tri dni, kdežto pri našej ceste v sezóne sa ceny pohybujú od 70 eur za tri dni požičania. Pozor si treba dať na poistenia a výšku spoluúčasti, ktorá v Írsku býva dosť vysoká. Poriadne si teda preštudujte podmienky požičania. Na požičanie budete pravdepodobne potrebovať kreditnú kartu.

Všetky informácie ohľadom požičania auta nájdete v našom článku Všetko o požičaní auta –odporúčame prečítať, hlavne ak s požičaním auta nemáte ešte skúsenosti.

Pre náš termín vychádza najlacnejšie požičanie auta od 59 eur:

 

Príklad rezervácie auta na letisku v Dubline

Príklad rezervácie auta na letisku v Dubline zo stránky www.billiger-mietwagen.de

 

TIP: Poistite si spoluúčasť na požičanom aute napríklad u spoločnosti www.icarhireinsurance.com a užite si  výlet bez stresu z poškodenia auta.

Cena:59 eur / auto

 

Peniaze a platby v Írsku

V Írsku používajú rovnako ako na Slovensku menu Euro. Teda môžete si zobrať z domu aj hotovosť. Nemal by ale problém vybrať eurá z bankomatu priamo tam, prípadne platiť kartou. Všetky tipy ako ušetriť na platbách a výbere peňazí v zahraničí nájdete pod týmto odkazom.

 

Najvhodnejší čas na návštevu Aranských ostrovov

Aranské ostrovy je možné navštíviť celoročne. Zimy sú síce mierne, no daždivé a veterné, preto treba rátať s možným zrušením lode alebo letu na ostrovy. Najvýhodnejším obdobím bude určite leto, prípadne jar alebo jeseň. I tak ale treba rátať s typickým pre Írsko daždivým počasím.

  

Čo vidieť na Aranských ostrovoch

 

Inishmore (Inis Mór) 

Super možnosťou ako prejsť ostrov je požičať si bicykle. Požičovňa bicyklov sa nachádza v prístave a ich cena sa pohybuje okolo 10 eur na deň.

Vynechať by ste tu nemali návštevu aspoň jednej z niekoľkých zrúcanín kamenných pevností, ktoré sa na ostrove nachádzajú. Najznámejšia a naj navštevovanejšia je Dun Aengus, ktorej vznik sa datuje až do roku 1000 pred Kristom. Ďalšou zaujímavou pevnosťou je Dún Dúchathair (Čierna pevnosť), ktorá stojí nad mohutnými útesmi. Ďalšou atrakciou ostrova je Na Seacht Teampaill (Sedem kostolov), starobylé kláštorné miesto s dvoma kostolmi a niekoľkými budovami. Na Poill Seideáin sú dva veľké kruhové otvory asi 100 metrov od okraja útesu, kde  morská voda vytryskuje spod útesu.

Možno to bude znieť zvláštne, ale za návštevu určite stoja aj miestne cintoríny, ktoré sú známe keltskými krížami.

Ostrov na niektorých miestach lemujú strmé útesy podobné Cliffs of Moher. Mnoho ľudí sa vydáva napríklad z Čiernej pevnosti pozdĺž útesov až na samý juh ostrova. Táto prechádzka Vám zaberie približne hodinku jedným smerom.

Prehľadnú mapku atrakcii nájdete napríklad tu: https://www.doolinferry.com/inis-mor-aran-islands-map/

 

Inishmaan (Inis Meáin) 

Inishmaan je podstatne menší ako Inishmore s dĺžkou len 5 km a tak ho pohodlne prejdete celý pešo. Za návštevu tu stoja dve kamenné pevnosti: Dun Fearbhai (Pevonsť Fergal) a Dun Conchuir (Pevnosť Conchuir). Okrem toho tu nájdete zaujímavé skalné útvary ako Cathaoir Synge (Syngeho stolička) či Leaba Dhiarmid is Grainne (Dhiarmidova a Grainnina posteľ).

 

Inisheer (Inis Oírr)

Inisheer je najmenší z Aranských ostrovov. Pokiaľ sa rozhodnete pre tento ostrovček, tak nevynechajte stroskotanú loď Plassey, z roku 1960 na východnom pobreží ostrova. Odtiaľto môžete pokračovať na južný cíp k peknému majáku. Na ostrove sa nachádza aj niekoľko kamenných zrúcanín, napríklad O’Brien’s Castle & Tower, An Túr Faire (Signálna veža) či Teampall Chaomháin (Kostol sv. Kevina) aj s priľahlým cintorínom.

 

Pár tipov čo vidieť cestou z Dublinu

Cliffs of Moher – vysoké útesy, ktoré lemujú pobrežie v dĺžke 14 km. Na najvyššom mieste majú výšku až 214 metrov. Dovidieť odtiaľto aj na Aranské ostrovy. Môžete ich prejsť v celej dĺžke alebo len ich časti.

Tullamore Dew Warehouse – prehliadka a ochutnávka írskej whiskey Tullamore Dew

Clonmacnoise – zrúcaniny kamenného hradu a kláštoru, nachádza sa t aj cintorín s typickými keltskými krížmi

Athenry – malé mestečko približne 25 km od Galway, známy je najmä hrad a mestské hradby

Claregalway – v tejto dedinke takisto nájdeme zaujímavý hrad aj s kláštorom

 

Napríklad takto môže vyzerať itinerár našej cesty do Írska

  1. deň (sobota) - v ranných hodinách odlet z Bratislavy do Dublinu, požičanie auta na letisku a celodenný presun (cca 260 km) k Cliffs of Moher. Prehliadka Cliffs of Moher, ubytovanie napríklad v meste Galway
  2. deň (nedeľa) – ráno presun na letisko Aer Arann Connemara Airport, odlet na jeden z Aranských ostrovov podľa výberu, celodenný program na ostrove. Večer prelet späť a ubytovanie napríklad v meste Galway
  3. deň (pondelok)- celodenný presun späť do Dublinu. Podľa času sa môžeme zastaviť a pozrieť sa na pamiatky napríklad v Claregalway, Athenry a Clonmacnoise. Na záver môžeme absolvovať prehliadku a ochutnávku v Tullamore Dew.

 

TIP: Ak máte viacej voľného času, cestu môžete predĺžiť a jeden deň si pozrieť Dublin, ktorý určite stojí za návštevu, rovnako môžete prespať aj na Aranských ostrovoch a navštíviť ich aj viacej, prípadne si naplánovať dlhší roadtrip po Írsku. 

 

Zhrnutie

Výhodou tohto výletu je, že sa dá zorganizovať s použitím jedného dňa dovolenky. V Írsku budeme mať v podstate celé tri dni, no ak máte viacej času nie je problém to predĺžiť a navštíviť v Írsku viacej zaujímavostí.

Pri našom príkladovom výlete nás vyjde cena za letenky do Írska (132eur/ 2 os.) + cena za letenky na Aranské ostrovy (98 eur/ 2 os.) + ubytovanie (120 eur/ 2 os.) + požičanie auta (59 eur/ 2 os.) vychádza na približne 409 eur pre dve osoby teda cca 205 eur osoba.

K cene je potrebné pripočítať ešte výdavky na stravu a tankovanie. Záleží hlavne ako sa Vám podarí kúpiť letenky a aké ubytovanie si vyberiete, pri tejto ceste je dosť rozdiel aj v tom, či cestujete v hlavnej sezóne, teda v lete alebo niekedy na jar alebo na jeseň, kedy bývajú ceny za ubytovanie a požičanie auta na nižšej úrovni.