Top 6 najkrajších ciest, ktoré sa nám podarilo podniknúť

február 2011 - november 2017
Praktické informácie:
Austrália Austrália,
Botswana Botswana,
Island Island,
Kanada Kanada,
Namíbia Namíbia,
Spojené štáty americké Spojené štáty americké,
Španielsko Španielsko
Austrália: Canberra
Botswana: Gaborone
Island: Reykjavík
Kanada: Ottawa
Namíbia: Windhoek
Spojené štáty americké: Washington, D.C.
Španielsko : Madrid

Hlavné mesto

Austrália: Austrálsky dolár (AUD)
Botswana: Botswanská pula (BWP)
Island: Islandská koruna (ISK)
Kanada: Kanadský dolár (CAD)
Namíbia: Namíbijský dolár
Spojené štáty americké: Americký dolár (USD)
Španielsko : Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Austrália:
Typ ITyp I
Botswana:
Typ DTyp D
Typ GTyp G
Typ MTyp M
Island:
Typ CTyp C
Typ FTyp F
Kanada:
Typ ATyp A
Typ BTyp B
Namíbia:
Typ DTyp D
Typ MTyp M
Spojené štáty americké:
Typ ATyp A
Typ BTyp B
Španielsko :
Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Austrália: +6 až +9 hodín oproti Slovensku
Botswana: Medzi Slovenskom a Botswanou nie je žiadny časový posun
Island: - 2 hodiny oproti slovenskému letnému času; - 1 hodina oproti slovenskému zimnému času
Kanada: -5 až -9 hodín oproti Slovensku
Namíbia: - 1 hodina oproti Slovensku
Spojené štáty americké: - 6 až -12 hodín oproti Slovensku
Španielsko : Medzi Španielskom a Slovenskom nie je žiadny časový posun, na Kanárskych ostrovoch je - 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Austrália: Na návštevu Austrálie je potrebné mať platný cestovný pas a požiadať si online o e-Visitor víza (subclass 651). Podrobné informácie ako požiadať o e-Visitor víza nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.
Botswana: Na návštevu Botswany kratšiu ako 90 dní vám postačí platný cestovný pas, s platnosťou minimálne ďalších 6 mesiacov. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.
Island: Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.
Kanada: Na návštevu Kanady je potrebný platný cestovný pas a vyplnenie tzv. pred-cestovnej elektronickej autorizácie (eTA). Podobne ako americká ESTA, je aj kanadská ETA, nevyhnutnou podmienkou pre slovenských občanov na vstup do krajiny. Návod ako na ETU nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.
Namíbia: Na návštevu Namíbie je potrebné platné vízum a cestovný pas s platnosťou minimálne ďalších 6 mesiacov. O vízum je možné požiadať na Veľvyslanectve Namíbie vo Viedni. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.
Spojené štáty americké: Na návštevu USA na turistické a služobné účely do 90 dní je potrebné mať vstupné povolenie ESTA, o ktorú je potrebné žiadať ešte z domu. Podrobnejšie informácie ako získať povolenie ESTA nájdete v článku.
Španielsko : Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Austrália: Najlepším obdobím na návštevu Austrálie je austrálske leto, od decembra do februára. Teploty v tomto období sú najvyššie. Pokiaľ môžete vyhnite sa vianočným sviatkom, kedy je v Austrálii top sezóna a ceny sú najvyššie. Výborným obdobím na návštevu je aj jeseň od marca do mája, kedy je na väčšine územia stále veľmi príjemne, navyše je aj menej turistov. Austrálska zima trvá od júna do augusta, kedy je chladnejšie. Silné vetry a búrky však môžu prísť kedykoľvek, tak si nezabudnite so sebou zabaliť pršiplášť. Pokiaľ sa chystáte na sever Austrálie, tak tu sú letné mesiace veľmi horúce a vlhké s množstvom dažďa, preto je vhodnejšia návšteva v suchom období od júna do augusta.
Botswana: Najlepší čas na návštevu Botswany je od mája do októbra, kedy trvá suché obdobie s príjemnými teplotami. Toto obdobie je najlepšie pre pozorovanie zveri na safari, keďže sa zvieratá združujú pri napájadlách. Najlepší čas na návštevu Delty Okovangu a Národného parku Chobe je od júna do augusta.
Island: Počasie na Islande je veľmi premenlivé a veľa tu prší. Najlepšie počasie na návštevu je od júna do augusta, kedy priemerná teplota dosahuje 22°C a slnko skoro vôbec nezapadá. Najlepšie obdobie na pozorovanie polárnej žiary je od februára do marca a od septembra do októbra.
Kanada: Najlepší čas na návštevu Kanady je zrejme leto od júla do augusta. Kedy je najteplejšie a najmenšia pravdepodobnosť zrážok. Je to však top sezóna a všetko treba rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. Máj a jún a september a október môžu byť tiež dobré na návštevu, aj keď je tu väčšia pravdepodobnosť dažďa. Ak sa chystáte pozorovať polárnu žiaru na severe Kanady, ideálne je na to obdobie od februára do apríla.
Namíbia: Najlepší čas na návštevu Namíbia je od mája do októbra, kedy trvá suché obdobie. Toto obdobie je najlepšie pre pozorovanie zveri na safari, keďže sa zvieratá združujú pri napájadlách. Kým v júli a auguste je celkom zima a nočné teploty môžu klesnúť až na nulu, v septembri a októbri je veľmi horúco.
Spojené štáty americké: Vzhľadom na obrovskú veľkosť USA sa klimatické podmienky dosť líšia a najlepší čas na návštevu závisí od konkrétnej oblasti. Aljaška má chladné počasie po celý rok. Najlepší čas na návštevu je júl a august, kedy je najteplejšie (do 20°C) a dni sú najdlhšie. Severozápadné pobrežie je často daždivé počas celého roka. Juhozápad - Kalifornia, Nevada, Arizona, ale aj Florida má stabilné a príjemné počasie aj v zime s teplotami okolo 20°C. Naopak v júli a v auguste sa tu teploty šplhajú do 40°C. Najvhodnejšie na návštevu sú preto jar a jeseň. Severovýchodné pobrežie USA a mestá ako New York a Boston sú v lete horúce a v zime chladné s častými snehovými búrkami. Havaj má príjemné počasie po celý rok.
Španielsko : Najlepší čas na návštevu Španielska sú jar a jeseň - od apríla do júna a od septembra do októbra, kedy sú teploty na väčšine územia veľmi príjemné a nie je tu toľko turistov, ale samozrejme záleží to aj od konkrétnej oblasti. Na návštevu miest na severe Španielska pri Atlantiku sú ideálne júl a august. V Barcelone, na Costa Brave a baleárskych ostrovov je dobré počasie od mája do septembra. Na juhu Španielska dobré počasie obvykle pretrváva až do neskorej jesene. Na Kanárskych ostrovoch je po celý rok dobré a slnečné počasie a jedine od decembra do februára môžu klesnúť pod 20 °C.

Cestovné obdobie

Austrália: Angličtina
Botswana: Angličtina, Setswana
Island: Islandčina
Kanada: Angličtina, Francúzština
Namíbia: Angličtina
Spojené štáty americké: Angličtina
Španielsko : Španielčina

Úradný jazyk

Cestujeme už dlhšiu dobu a každé jedno miesto, ktoré sme navštívili má svoje čaro. Rovnako má aj svoje pre a proti. Pre inšpiráciu sme sa rozhodli vybrať a spísať 6 miest, ktoré sme navštívili a precestovali  a boli pre nás úplne top. Samozrejme každému sa páči a zaujíma ho niečo iné. Naopak, zo všetkých našich ciest by bolo asi ťažko vybrať nejaké, ktoré sa nám vyslovene nepáčili. Ale predsa len niektoré nám prirástli k srdiečku viacej. Tu sú:

 

1. Západná Austrália

Západná Austrália je jednoducho TOP a aj napriek tomu, že pred cestou tam, sme o nej absolútne nič nevedeli, nám prirástla k srdcu najviac. Nádherné pláže, národné parky, divočina. Prečo sa nám ale najviac zapáčila, je jej divokosť a sloboda. Zoberiete auto a už pár kilometrov od Perthu stretávate minimum áut a ľudí, nemáte signál. Všade viete nájsť dobrý kemp alebo pekné miesto na prespanie, na všade dostupných griloch spravíte grilovačku a pokračujete ďalej. Je to ešte stále jedno z miest, kde nezakopávate na každom kroku o turistov a spraviť fotku bez ľudí v zábere nie je žiadny problém.

Prečítajte si celý cestopis z Austrálie.

 

V Austrálii natrafíte aj na rôzne zaujímavé útvary ako napríklad tieto - Pinnacles

V Austrálii natrafíte aj na rôzne zaujímavé útvary ako napríklad tieto - Pinnacles

 

Nádherné Austrálske pláže s bielym pieskom

Nádherné Austrálske pláže s bielym pieskom

 

2. Botswana a Namíbia

Afrika je proste nádherná. Stále sa tam dá zažiť to, čo už takmer nikde inde na svete. Však kde inde môžete sledovať také množstvo divokých zvierat vo voľnej prírode? Kde môžete vidieť ešte stále divoko žijúce kmene a ľudí, ktorí nepotrebujú k životu všetky možné výdobytky modernej doby?  Z Afriky sme zatiaľ precestovali len niekoľko krajín, no Botswana a Namíbia nám učarovali. Sú bezpečné na cestovanie a ponúkajú neskutočné množstvo prírodných krás. Zobrať stan, požičať auto a môžeme ísť. Na ploche týchto dvoch krajín nájdete neskutočné množstvo nádherných miest, ktoré treba vidieť. Nevýhodu majú asi len jedinú – cestovanie tam stále nepatrí k tým lacnejším. Ale zároveň to bude aj dôvod, prečo tam nechodí každý low cost cestovateľ a to je dobré.

Tu nájdete naše cestopisy z BotswanyNamíbie.

 

Divoké zvieratá, to je to čo v prírode vidíme čoraz zriedkavejšie

Divoké zvieratá, to je to čo v prírode vidíme čoraz zriedkavejšie

 

Divoké zvieratá, to je to čo v prírode vidíme čoraz zriedkavejšie

Divoké zvieratá, to je to čo v prírode vidíme čoraz zriedkavejšie

 

3. Kanadské Rocky Mountains a British Columbia

V Kanade sme prežili niekoľko mesiacov a čo sa nám najviac zapáčilo je jednoznačne kanadská príroda. Nekonečné množstvo lesov, jazier a divokých riek. Kanada je taktiež veľmi bezpečná a ponúka ideálne podmienky na road tripy. Požičať auto, rezervovať pár kempov alebo najlacnejších motelov a môže sa ísť. Možností kam sa vydať v tejto druhej najväčšej krajine sveta je nespočetne a navštíviť ich všetky by zabralo minimálne jeden život. Nám učarovala hlavne Britská Kolumbia a Rocky Mountains.

Cestopisy z Kanady nájdete pod týmto odkazom.

 

Kanadská príroda fakt nemá konkurenciu

Kanadská príroda fakt nemá konkurenciu

 

Kanadská príroda fakt nemá konkurenciu

Kanadská príroda fakt nemá konkurenciu

 

4. Západ USA a jeho národné parky

Ešte v časoch, keď sme začínali cestovať USA nás vôbec nelákalo. Však tam sú len veľké mestá, bola naša predstava. No počas obdobia, keď sme bývali v Kanade sme do USA cestovali celkom často a zistili sme, že USA nie sú len veľké mestá, ale hlavne neskutočná príroda, ktorú neuvidíte nikde inde – Monument valley, Grand Canyon, Zion, Antelope Canyon, Horseshoe Bend - to sú len niektoré miesta, ktoré sme navštívili, no podstatne väčšie množstvo je tých, ktoré by sme ešte chceli vidieť. Okrem toho kvalitná infraštruktúra a služby. Asi nikde na svete to nie je jednoduchšie, požičať auto a prejsť koľko sa len dá.

Prečítajte si aj náš cestopis z národných parkov západného USA.

 

Monument Valley v plnej kráse

Monument Valley v plnej kráse

 

Národný park Zion tiež ponúka pekné výhľady

Národný park Zion tiež ponúka pekné výhľady

 

5. Island

Island zažíva v posledných rokoch obrovský boom. Určite každý poznáte niekoho kto tam už bol. Teraz sa tam už dá letieť za pár drobných a požičať auto a prejsť si ho okolo po Ring Road zvládne hádam každý. V čase našej prvej návštevy sa sem ešte toľko nelietalo a cestovanie na Island ešte len nadobúdalo dnešné rozmery. No aj napriek tomu, že turisti už objavili Island, islandská príroda je stále očarujúca. Vodopády, ľadovce, divoké rieky, sopky, horúce pramene, gejzíry, polárna žiara – i keď krajina to nie je až tak veľká, to všetko tu nájdete. Dúfame, že sa nám tam ešte podarí vrátiť a spoznať aj tie zákutia tejto čarovnej krajiny, ktoré sme počas predošlých návštev nestihli.

Prečítajte si naše cestopisy z Islandu.

 

O čierne pláže nie je na Islande núdza

O čierne pláže nie je na Islande núdza

 

Rovnako nie je núdza o pekné výhľady

Rovnako nie je núdza o pekné výhľady

 

6. Kanárske ostrovy

Kanárske ostrovy nás oslovili kvôli ich jedinečnej atmosfére. Áno nikdy tam nebude taká teplá voda ako v Chorvátsku alebo na Mauríciuse a na niektorých ostrovoch dosť fúka. No stačí len rezervovať lacné letenky, ubytovanie a požičať za lacný peniaz auto. A odmenou vám bude sloboda, slniečko a veľmi príjemná atmosféra. I keď turistické časti ostrovov bývajú dosť preplnené, no stále nie je problém nájsť si pláž, na ktorej budete takmer sami alebo zájsť na túru, na ktorej na ktorej nebudete každý meter zakopávať o turistu. Nám sa podarilo z Kanárskych ostrovov navštíviť už štyri – Gran Canariu, Fuerteventuru, Tenerife a Lanzarote a dúfame, že v budúcnosti sa dostaneme aj na zvyšné.

Prečítajte si tiež cestopis z Gran Canarie, Fuerteventury, Tenerife alebo Lanzarote.

 

Nájsť  krásnu pláž na kúpanie na Kanárskych Ostrovoch nie je problém

Nájsť  krásnu pláž na kúpanie na Kanárskych Ostrovoch nie je problém

 

Rovnako tam nájdete aj pohoria s peknými výhľadmi

Rovnako tam nájdete aj pohoria s peknými výhľadmi